Անցած շաբաթ Ադրբեջանը Արցախի հետ սահմանին լայնամաշտաբ զորավարծություններ անցկացնելուց հետո տեխնիկայի շուրջ մեկ-երրորդը շարունակում է պահել առաջնագծում։ Սա այն դեպքում, երբ շուրջ 20 հազար զինծառայող, տանկեր, հրթիռահրետանային կայանքներ և մարտական ավիացիա ներգրավված զորավարժություններն արդեն 5 օր է ավարտվել են։
Թե ինչ վտանգներ է պարունակում այս իրողությունը և արդյոք անհրաժեշտ չէ՞ ստեղծված իրավիճակի մասին տեղեկացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, Panorama.am-ի թղթակիցը թեմայի շուրջ զրուցեց Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանի հետ։
Նա հավաստիացրեց, որ հայկական կողմը ուշի ուշով հետևում է սահմանային իրավճակին, և եթե առժամանակ հետո Ադրբեջանը զինտեխնիկան հետ չքաշի, անհրաժեշտություն կծագի դիմել միջազգային կառույցներին, մանրամասն ներկայացնել իրադրությունը։
«Ադրբեջանը նման մոտեցում միշտ է դրսևորել։ Զինտեխնիկան հետ չքաշելու հանգամանքը նկատվում էր դեռ սույն տարվա ապրիլ ամսից մինչև ամառվա վերջը։ Այս անգամ ևս այդ երկիրը մինչ վերջ տեխնիկան հետ չի քաշել։ Ամեն դեպքում, հակառակարոդի նման քաղաքականությունը մեզ չի ահաբեկում։ Բնական է՝ մենք հաշվի ենք առնում ամեն քայլ, ուշադրությամբ հետևում ենք բոլոր գործընթացներին։ Պաշտպանության բանակը շարունակում է վստահորեն, ամուր կերպով իր ձեռքում պահել ռազմավարական նախաձեռնողականությունը»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը։
Հակառակորդի գնդակից երեկ ԱՀ պաշտպանության բանակի N զորամասի զինծառայող Աղասի Մկրտչյանի զոհվելու հանգամանքները ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետը չմանրամասնեց:
«Երիտասարդ, մատաղ կյանք է մարել։ Սա մեծ ցավ է յուրաքանչյուր հայ մարդու համար։ Արցախի Հանրապետության նախագահը պետական պարգևով է պարգևատրել Աղասի Մկրտչյանին»,- ասաց նա։

Давид Бабаян: Если вскоре Азербайджан не отведет военную технику, возникнет необходимость обратиться к международным структурам
Азербайджан продолжает держать на передовой порядка одной трети техники после проведения на прошлой неделе широкомасштабных учений на границе с Арцахом. Это в том случае, когда военные учения, в которые были вовлечены около 20 тысяч военнослужащих, танков, ракетно-артиллерийские установки и боевая авиация, завершились 5 дней назад.
Какие угрозы это в себе содержит, и нет ли необходимости проинформировать о сложившейся ситуации Минскую группу ОБСЕ, вокруг данной темы корреспондент Panorama.am побеседовал с руководителем Главного информационного управления аппарата президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Давидом Бабаяном.
Д. Бабаян заверил, что армянская сторона внимательно следит за ситуацией на границе, и, если спустя некоторое время Азербайджан не отведет военную технику, возникнет необходимость обратиться к международным структурам, подробно представить ситуацию.
«Азербайджан всегда демонстрировал подобный подход. То, что противник не отводит технику, мы наблюдали ещё с апреля с.г. и до конца лета. На этот раз Азербайджан также до конца не отвел технику. В любом случае, подобная политика противника нас не пугает. Естественно, мы учитываем каждый шаг, внимательно следим за всеми действиями. Армия обороны продолжает уверенно, крепко держать в своих руках стратегическую инициативу», – отметил Д. Бабаян.
Давид Бабаян не представил подробности обстоятельства гибели военнослужащего АО Агаси Дерениковича Мкртчяна (1999 г.р.), который получи смертельное ранение в результате произведенного противником выстрела.
«Погасла жизнь молодого человека. Это большая боль для каждого армянина. Президент Республики Арцах посмертно наградил Агаси Мкртчяна медалью “За боевые заслуги”», – отметил он.