Երկու տարի առաջ Թուրքիայում տեղի ունեցավ հեղաշրջման փորձ, որին նախագահ Էրդողանը պատասխանեց իշխանության կենտրոնացմամբ ու ճնշումներով։
Նա տասնյակ հազարավոր ակտիվիստների ու լրագրողների նետեց բանտեր, այդ թվում որոշ գերմանացի քաղաքացիների, ինչը ևս նպաստեց թուրք-գերմանական հարաբերությունների վատթարացմանը,-այս մասին գրում է euronews-ը։
Սակայն նախօրեին Էրդողանը եռօրյա պաշտոնական այցով ժամանել էր Բեռլին, ում Բեռլինում դիմավորել են կարմիր գորգով, պատվո շքախմբով ու անգամ պետական ընթրիքով։
Սակայն որոշ ընդդիմադիրներ հրաժարվել են մասնակցել ընդունելությանը, մտահոգություն հայտնելով մի մարդուն ընկերության ձեռք մեկնելու կապակցությամբ, ով ընդամենը ամիսներ առաջ Գերմանիային մեղադրում էր «նացիստական մարտավարության» համար։
Նշվում է, որ Էրդողանը ժամանելիս ստիպված է եղել սպասել ինքնաթիռում, քանի որ կարմիր գորգի փռելը նախատեսվածից երկար է տևել։ Օդանավակայանում Էրդողանի այցի դեմ բողոք ակցիա էր տեղի ունենում՝ «Լրագրողները բանտում, Էրդողանը՝ Բեռլինում» պաստառներով։

Two years ago, Turkey's Recep Tayyip Erdoğan faced a dramatic coup. It failed and he responded by tightening his grip on power, Euronews reports.
He threw tens of thousands of activists and journalists behind bars, including some German citizens. That sent Turkish-German relations into a tailspin.
Today, however, Erdogan is receiving full military honours in Berlin as he makes his first state visit to Germany. He's even being thrown a state dinner in lavish surroundings.
But several opposition leaders are refusing to attend. They're concerned about extending the hand of friendship to a man who, just a few months ago, accused Germany of 'Nazi tactics'.