Բաքվում ցուցարարները պահանջում են «Ղարաբաղի ազատագրման» ռազմական գործողություն
Բաքվում հանրահավաքի մասնակիցները իշխանություններից պահանջում են սկսել «Ղարաբաղի ազատագրման» ռազմական գործողություն, գրում է Caucasian Knot-ը։
Հանրահավաքը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 29-ին Ադրբեջանի մայրաքաղաքի Յասամալ շրջանի սպորտային ու առողջապահական համալիրի մարզադաշտում։ Հավաքի կարգախոսներն էին «Սկսել հակաահաբեկչական գործողություն Ղարաբաղում» և «Ազատագրել Ղարաբաղը»։
Հավաքը կազմակերպել էր «Ղարաբաղ» հանրային կոմիտեն, որը թույլատրվել էր իշխանությունների կողմից։
Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպության ղեկավար Ակիֆ Նագին հավաքին հայտարարել է, որ իրենց նպատակն է «բարձրացնել Ղարաբաղի ազատագրման հարցում հանրային ակտիվությունը»։
«Մեր տարածքները 26 տարի օկուպացված են, միլիոնավոր հարկադրված միգրանտներ չեն կարողանում վերադառնալ իրենց հայրենի վայրեր։ Ժամանակն է դիմել վճռական գործողությունների»,-ասել է Ակիֆ Նագին։
Հանրահավաքն ավարտվել է ժամը 5-ին՝ հայտարարության ընդունմամբ, որում պահանջ է ներկայացվում իշխանություններին՝ «սկսել հակաահաբեկչական գործողություն՝ Ադրբեջանի տարածքներն ազատագրելու համար», «ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին», «իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումներ», «պայքարել կոռուպցիայի դեմ», «ուժեղացնել վետերանների, ընտանիքների սոցիալական պաշտպանությունը»։

Rally in Azerbaijani capital demands military operation in Karabakh
The people, who gathered for a rally in Baku on 29 September, demanded from the Azerbaijani authorities to launch a forceful "liberation of Karabakh”, Caucasian Knot reports.
The rally in the capital of Azerbaijan was held at the stadium of the Yasamal district sports and health complex under the slogans "Start an anti-terrorist operation in Karabakh!" and "Liberate Karabakh!" The public committee named Karabakh organized the rally that was sanctioned by the authorities.
Akif Nagi, the head of the Karabakh Liberation Organization and a member of the Karabakh Committee, stated at the rally that it was held with the aim of "raising public activeness in the issue of Karabakh liberation."
"Our territories have been occupied for 26 years; and a million forced migrants can't return to their native places. It's time for decisive actions," Nagi stated.
The rally ended at about 5p.m. with the announcement of a resolution. It contains a demand addressed to authorities “to start a counter-terror operation aimed at liberating Azerbaijani territories, releasing political prisoners, carrying out democratic reforms, taking real measures to combat corruption, and strengthening the social protection of veterans and families of perished servicemen.”