Ֆրանսահայ աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի շրջապատից Le Parisien –ին պատմել են նրա կյանքի վերջին օրերի մասին։ Շ. Ազնավուրը մահացել է հոկտեմբերի 1-ի գիշերը։ Դրանից առաջ սեպտեմբերի 20-ին վերադարձել էր Ճապոնիայից և պատրաստվում էր Ֆրանսիայում ձմեռային համերգային շրջագայությանը։ Ընտանիքում պատմել են, որ դեռևս սեպտեմբերի 28-ին երգիչը հիանալի վիճակում էր։
«Նա երեքշաբթի պետք է Հայաստան գնար՝ մասնակցելու ֆրանկոֆոնիայի շաբաթվան։ Ամեն ինչ լավ էր»,-Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Ազնավուրի մերձավորներից մեկը։
Ազնավուրի վաղեմի ընկեր և հրատարակիչ Ժերար Դավուն ասել է, որ կյանքի վերջին օրն արտիստն անցկացրել է գրքի վրա աշխատելով։
«Կիրակի Շառլը մինչև ուշ գրել է։ Նա աշխատում էր իր հիշողությունների մասին չորրորդ գրքի վրա։ Ինձ ասում էր, որ սա լինելու է վերջինը»,- կիսվել է Դավուն։
Ազնավուրը նաև նոր ալբոմ էր ձայնագրում։
«Նա փորձում էր ավարտել ձայնագրությունները և ցանկանում էր թողարկել հաջորդ տարի»,- պատմել է հրատարակիչը։

Друзья рассказали о последних днях легендарного шансонье Шарля Азнавура
В окружении шансонье Шарля Азнавура рассказали в беседе с Le Parisien о его последних днях. Материал приводит «Газета.Ru».
94-летний Азнавур скончался в ночь на 1 октября. Перед этим он 20 сентября вернулся из Японии и готовился к зимнему туру по Франции. В семье рассказывают, что еще 28 сентября певец был в прекрасной форме.
«Он должен был лететь во вторник в Армению для участия в неделе франкофонии. Все было хорошо», – говорит источник среди близких Азнавура.
По словам давнего друга и издателя Азнавура Жерара Даву, свой последний день артист провел за работой над книгой. «В воскресенье Шарль допоздна писал. Он работал над своей четвертой книгой воспоминаний. Говорил мне, что это будет последняя», – делится Даву.
Записывал Азнавур и новый альбом. «Он почти закончил запись и хотел выпустить его в следующем году. Как обычно, он создал 20-25 песен, чтобы оставить только половину», — рассказал издатель.