Ֆրանկոֆոնիայի գալա-համերգի մի մասը նվիրված է լինելու Շառլ Ազնավուրին
«Հոկտեմբերի 11-ի երեկոյան Հանրապետության հրապարակում նախատեսված գալա-համերգը բաղկացած է լինելու 3 մասից, որի ավարտական մասը նվիրված էր լինելու հենց Շառլ Ազնավուրին՝ իր անմիջական մասնակցությամբ։ Քանի որ աշխարհահռչակ շանսոնյեն իրեն միշտ բեմի վրա էր պատկերացնում, մենք այդ մասը պահպանելու ենք ու այն շատ ավելի շեշտադրումներով նվիրված է լինելու Շառլ Ազնավուրի հիշատակին»,-այսօր Ֆրանկոֆոնիային նվիրված մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար, ՖՄԿ գագաթնաժողովի անցկացման արտգործնախարարության աշխատանքային հանձնախմբի ղեկավար Վահագն Մելիքյանը։
Վահագն Մելիքյանը նշեց, որ Շառլ Ազնավուրի հիշատակին նվիրված միջոցառումների վերաբերյալ ուղիղ կապի մեջ են Ելիսեյան պալատի հետ, կան որոշակի առաջարկներ, որոնք դեռևս քննարկման մեջ են. «Չի բացառվում, որ կլինեն աշխարհահռչակ աստղեր, որոնք կցանկանան իրենց մասնակցությունն ունենալ»։
Համերգին երգելու է Անջելիկ Կիջոն, ով համարվում է Աֆրիկյան մայրցամաքի Սելին Դիոնը, Զազը։ Համերգը բաց է լինելու բոլորի համար։
ՀՀ հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Մարգարիտա Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ Հանրայինը ուղիղ եթերով կհեռարձակի Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի բացումն ու գալա-համերգը։
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը նշեց, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը լուսաբանելու համար հավատարմագրվել է 488 լրագրող, որից միայն 143-ն են տեղական ԶԼՄ-ներ։

Саммит Франкофонии в Ереване: последняя часть гала-концерта на Площади Республики будет посвящена Шарлю Азнавуру
Последняя часть предусмотренного вечером 11 октября и состоящего из 3 частей гала-концерта на Площади Республики будет посвящена памяти ушедшего из жизни 1 октября всемирно известного французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции генеральный секретарь МИД Армении, руководитель рабочей группы министерства иностранных дел по проведению Саммита Франкофонии Ваагн Меликян.
«Поскольку всемирно известный шансонье всегда представлял себя на сцене, мы это сохраним и эта часть будет посвящена памяти Шарля Азнавура», – отметил он.
Он также отметил, что они поддерживают прямую связь с Елисейским дворцом, есть определенные предложения, которые пока на этапе обсуждения.
«Не исключается, что прибудут всемирно известные звезды, которые захотят участвовать в концерте», – сказал он.
На концерте споет восточноафриканская певица Анжелик Киджо. Вход на концерт будет свободным для всех желающих.
Исполнительный директор Общественного телевидения Армении Маргарита Григорян сообщила, что открытие Саммита Франкофонии и гала-концерт будут транслироваться в прямом эфире.
А пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян отметил, что для освещения Саммита Франкофонии аккредитованы 488 журналистов, только 143 из них представляют местные СМИ.