Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ֆորումին կմասնակցի ու բանախոս կլինի արհեստական ինտելեկտ Սոֆիան
Հոկտեմբերի 7-ից 12-ը Երևանում կանցկացվի Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը, որի շրջանակներում նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ։ Հոկտեմբերի 10-ին Թումո կենտրոնում իր աշխատանքները կսկսի Տնտեսական ֆորումը, որն անցկացվելու է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։
Այսօր ԱԳՆ-ում կազմակերպված մամուլի ասուլիսին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Մանե Ադամյանը տեղեկացրեց, որ 2014թ.-ին ընդունվել է Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ռազմավարությունը և ընդգծվել, որ անհրաժեշտ է տնտեսական ու գործարար շրջանակների համար ստեղծել ֆորում՝ անդամ երկրներից շահագրգիռ կողմերին միավորելու համար։
Նշվեց, որ Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում տնտեսական ֆորումն առաջին անգամ անցկացվելու է Հայաստանում, որն ավելի փոքր թիրախային խմբի համար է։ ֆորումին ակնկալվում է մոտ 360 մասնակիցների, գործարարների ներկայություն Ֆրանկոֆոնիայի տարածքից։
Հոկտեմբերի 9-ին ֆորումի մասնակիցների համար լինելու է բիզնես տուրեր, մասնակցություն ԴիջիԹեք էքսպոյին, որը ամեն տարի ունենում է մոտ 70 հազար մասնակից, այց Արարատի կոնյակի գործարան։
Հոկտեմբերի 10-ին ֆորումը կսկսի իր աշխատանքները՝ 3 զուգահեռ քննարկումներով, որոնք կվերաբերեն բարձր տեխնոլոգիաներին, կայուն զարգացմանը, կոմերցիոն հարաբերություններին։
«Բիզնես ֆորումի շրջանակում կլինի առանձին կոմպոնենտ, որի շրջանակում նախատեսվում է Հայաստանում հիմնել Ֆրանկոֆոնիայի երկրների ՏՏ նախարարների ցանց։ Ֆորումին ակնկալում ենք առանցքային հյուրերի ներկայություն, ի թիվս խոշոր գործարարների, հիմնական բանախոս է լինելու ինտերնետի հայրերից մեկը՝ Լուի Պուզանը, և կրկին որպես հիմնական բանախոս Հայաստանում է լինելու ու գործարար ֆորումին մասնակցելու է Սոֆիան։ Սոֆիան աշխարհի ամենակատարյալ ռոբոտն է, արհեստական ինտելեկտի կատարյալ դրսևորումը, միակ ոչ մարդն է, ով ունի ՄԱԿ-ի տիտղոս։ Սոֆիան մասնակցելու է նաև հարց ու պատասխանի»,-ասաց Մանե Ադամյանը՝ հավելելով, որ բիզնես ֆորումը լինելու է շատ հետաքրքիր ու ժամանակակից մարտահրավերներին անդրադարձող։

В Экономическом форуме Франкофонии в Армении примет участие робот София
С 7 по 12 октября в Ереване пройдет 17-й Саммит Франкофонии, в рамках которого запланировано ряд мероприятий. Так, 10 октября в центре креативных технологий «Тумо» работу начнет Экономический форум, который пройдет под патронажем президента Армении Армена Саркисяна.
На созванной сегодня в МИД Армении пресс-конференции заместитель министра экономического развития и инвестиций Мане Адамян сообщила, что в 2014 году была принята Экономическая стратегия Франкофонии и было подчеркнуто, что необходимо для экономических и бизнес-кругов создать форум для объединения заинтересованных сторон стран Франкофонии.
В рамках Франкофонии первый экономический форум пройдет в Армении, ожидается присутствие около 360 участников, предпринимателей из стран Франкофонии.
Для участников форума 9 октября будут организованы бизнес-туры, участие в DigiTec Expo, визит в Ереванский коньячный завод.
А 10 октября форум начнет работу 3 параллельными обсуждениями, которые будут касаться высоких технологий, устойчивого развития , коммерческих отношений.
«На форуме ожидаем присутствие ключевых гостей, основным докладчиком будет изобретатель дейтаграмм Луи Пузан. Кроме того, в Армении будет находиться и в работе форума примет участие робот София», – сказала Мане Адамян, добавив6 что форум будет очень интересным и затронет современные вызовы.
Софию разработала гонконгская компания Hanson Robotics. Робот спроектирован таким образом, чтобы учиться и адаптироваться к поведению людей, а также работать с ними. Осенью прошлого года София стала подданной Саудовской Аравии и первым роботом, получившим гражданство какой-либо страны.