Տոնոյան. Թոշակառու և գործող սպաներին բնակարաններով ապահովելու հարցը քննարկվում է կառավարությունում
Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանից հետաքրքրվեց. «Մոտավորապես հազար թոշակառու և չորս հազար գործող սպաներ այս պահին սպասում են բնակարանների ստացման հերթում, և վերջին անգամ բնակարաններ այս մարդկանց տրվել է նախորդ տարվա դեկտեմբերին՝ նախորդ կառավարության օրոք։ Կուզենայի իմանալ, ի՞նչ վիճակում է այս խնդիրը»։
Նախարար Տոնոյանն ի պատասխան հայտնեց, որ բնակարանների տրամադրման խնդրին այս պահին քննարկվում է կառավարությունում՝ ձևաչափը գտնելու համար։
«Այս պահին շինարարություն է իրականացվում, բնակարաններն առաջին հերթին տրվելու են հաշմանդամների ու զոհված ազատամարտիկների անօթևան ընտանիքներին»,- ասաց նա։
Պատգամավորը մտահոգություն հայտնեց նաև, որ  շատ են 37 և ավելի տարեկանում զինվորոկան ծառայությունը լքողները. «Ոմանք տաքսի են քշում, ոման գնում են խոպան։ Ի՞նչ է արվում կամ ինչ պլաններ ունենք այս մարդկանց բանակում պահելու համար։ Նաև առավել տարիքով սպաներին հիպոտեկով բնակարան տրամադրելու հետ կապված ի՞նչ է արվում»։
Նախարարն ասաց, որ կառավությունում այս հարցը ևս քննարկվում է՝ նրանց աջակցելու համար։
«Մենք հնարավորություն ենք ընձենում բոլոր զինծառայողներին օգտվելու հիպոտեկի հնարավորությունից, ոչ միայն երիտասարդներին, դա է եղել մեր նոր կառավարության առաջարկությունը, ընդգրկել բոլորին»,- հավելեց Դավիթ Տոնոյանը։

Давид Тоноян: Вопрос предоставления жилья офицерам обсуждается в правительстве Армении
В ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Елк» («Выход») Геворг Горгисян поинтересовался у министра обороны РА Давида Тонояна: «Примерно 1000 пенсионеров и 4000 действующих офицеров в данный момент стоят в очереди на получение жилья, и в последний раз данным гражданам были предоставлены квартиры в декабре прошлого года – при прежнем правительстве. Хотел бы узнать, на какой стадии находится данный вопрос?»
В ответ на это министр Д. Тоноян сказал, что проблема с предоставлением жилья в данный момент обсуждается в правительстве с целью поиска формата.
«Сейчас проводится строительство, в первую очередь жилье будет предоставлено семьям получивших инвалидность военнослужащих и погибших участников карабахской войны (азатамартики – в переводе с армянского «азатамартик» буквально означает «борец за свободу»), оставшихся без крова», – отметил министр.
Депутат выразил также обеспокоенность, что много тех, кто оставил военную службу в возрастной категории от 37 и старше: «Некоторые теперь занимаются вождением такси, некоторые отправляются на заработки за границу. Что делается или какие планы имеются для того, чтобы сохранить этих людей в армии? И что делается также для того, чтобы предоставлять квартиры в ипотеку офицерам в старших возрастных группах?»
Министр ответил, что данные вопросы также обсуждаются в правительстве.
«Мы предоставляем возможность всем военнослужащим воспользоваться правом ипотеки, не только молодым, это и было предложение нового правительства – включить все возрастные группы в данную программу», – добавил Д. Тоноян.