Կյանքը, երբ դպրոցի  միակ առաջին դասարանցին ես
Վեցամյա Նարինեն արդեն հասցրել է շատերի ուշադրությունը գրավել։ Գեղարքունիքի մարզի  սահմանամերձ  Ծափաթաիղ համայնքի դպրոցի միակ առաջին դասարանցին է։
«Ինչքան մտնում եմ դասարան, միշտ ժպիտով նստած է։ Շատ աշխույժ, ճարպիկ երեխա է: Դպրոցում բոլորը սիրում են նրան»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմում է դպրոցի տնօրեն Պարգև Հակոբյանը։
Նարինե Միրզոյանի շնորհիվ Ծափաթաղի դպրոցը հայտնվել է թե հասարակության, թե մարզպետարանի, թե բարերարների ուշադրության կենտրոնում։
«Նրանց ընտանիքը մեր համայնք է տեղափոխվել Փոքր Մասրիկից։ Եթե չգային, առաջին դասարանցի ընդհանրապես չէինք ունենա։ Նարինեի շնորհիվ է, որ հիմնովին վերանորոգվեց այն դասասենյակը, որտեղ անցնում է իր և երկրորդ դասարացիների դասապրոցեսը։ Դասասենյակը վերանորոգվեց կանադահայ բարերարի օգնությամբ»,- ասաց տնօրենը։
Աշակերտուհու դասղեկը՝ Սուլթանիկ Բաղյանն էլ, ջանք չի խնայում, որ երեխան իրեն լավ զգա, սիրով գա դպրոց և որ ամենակարևորն է՝ լավ սովորի։
«Դասերը կոմպլեկտավորված են անցնում՝ երկրորդ դասարանի երկու աշակերտների հետ։ Նարինեն հարմարվել է, մտերմացել մյուս աշակերտների հետ։ Սիրով է դպրոց հաճախում։ Նրա մոտ բանավոր խոսքը շատ զարգացած է, աշխույժ է, ընկերասեր, հուսով եմ՝ ամեն ինչ լավ կլինի, լավ կսովորի ու լավ օրինակ կծառայի իրենից փոքր երեք եղբայրների համար»,- մեզ հետ զրույցում ասաց դասվարը։
Նա նաև նշեց, որ  տառաճանաչ դառնալուց հետո անպայման Այբենարանի շատ գեղեցիկ հանդես է կազմակերպելու իր աշակերտուհու համար։
Ծափաթաղի դպրոցում աշակերտների ընդհանուր թիվը ներկայումս 16 է։ Տնօրենի խոսքով՝ եղել են տարիներ, երբ դպրոցն ընդհանրապես առաջին դասարանցի չի ունեցել։
Նշենք, որ այս համայնքի դպրոցը միակը չէ, որտեղ մեկ առաջին դասարանցի է հաճախում, նման դպրոցներ կան Արագածոտնի, Վայոց Ձորի, Սյունիքի, Լոռու դպրոցներում, ավելին՝ նշված մարզերում կան դպրոցներ, որոնք ընդհանրապես առաջին դասարանցիների չունեն կամ դպրոցում ընդամենը երեք աշակերտ ունեն։
Ահա այս փոքրիկներն են, որ այսօր հասարակության, պատկան մարմինների ու բարերարների ուշադրության կենտրոնում պետք է պահեն դատարկվող ու ծերացող գյուղերը։

6-летняя Нарине уже успела привлечь к себе внимание многих. Она – единственная ученица первого класса в школе в приграничном селе Тапатах Гегаркуникской области Армении.
«Всегда, как захожу в класс, она постоянно улыбается. Очень подвижный, активный ребенок. Все в школе любят её», – в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил директор школы Паргев Акопян.
Благодаря Нарине Мирзоян, школа Тапатах оказалась в центре внимания как общества, как областной администрации, так и филантропов.
«Их семья переехала в наше село из Покр Масрика. Если бы они не переехали, то в нашей школе и вовсе не было бы первоклассников. Благодаря Нарине был отремонтирован тот класс, где проходит её учебный процесс и занятия второклассников. Класс был отремонтирован при поддержке, помощи армянина-благотворителя из Канады», – рассказывает директор.
Классная руководительница Нарине – Султаник Багян, в свою очередь, не жалеет усилий, чтобы ребенок чувствовал себя хорошо, с любовью посещал школу и, что самое главное – хорошо учился.
«Уроки проводятся совместно с двумя ученицами из второго класса. Нарине уже адаптировалась, сблизилась с другими ученицами. С удовольствием посещает школу. У неё очень развитая устная речь, она очень активная, дружелюбная, надеюсь, всё будет хорошо, Нарине будет учиться хорошо и послужит хорошим примером для своих 3 младших братьев», – рассказывает классная руководительница.
Общее число учеников школы в Тапатахе на данный момент составляет 16 человек. По словам директора, бывали годы, когда в школе и вовсе не было набора в первый класс.
Отметим, что это не единственная школа в данной области, которую посещает всего один ученик. Подобные школы есть также в Арагацотнской, Вайоцдзорской, Сюникской, Лорийской областях. В указанных областях есть школы, в которых отсутствуют первые классы или в школе обучаются всего 3 ученика.