Շառլ Ազնավուրի հիշատակին նվիրված միջոցառումներ Երևանում
Այսօր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում նախատեսված՝ ֆրանսահայ աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հիշատակի արարողությունը տեղափոխվում է Ազնավուրի հրապարակ՝
Ժամը 12:00 -ին ուղիղ հեռարձակում ֆրանսիայից
Ժամը 19:00 - ին Շառլ Ազնավուրին նվիրված ֆիլմ-համերգաշարի ցուցադրություն
Ժամը 21:00 - ին մոմերով երթ՝ դեպի Շառլ Ազնավուրի կեցավայր:
Այս մասին հայտնում են մշակույթի նախարարությունից։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պաշտոնական Тelegram ալիքը ներկայացրել է Երևանում Շառլ Ազնավուրի հիշատակին նվիրված այսօր անցկացվող միջոցառումների ցանկը.
1. Ժամը 19:00-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Երևանյան 12-րդ միջազգային փառատոի շրջանակներում տեղի կունենա Կամերային երաժշտության համերգ-երեկո։
2. Ժամը 19:00-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա Բերբերյան-Կոֆման դաշնամուրային դուետ։
3. Ժամը 18։00-ին Արամ Խաչատրյան տուն-թանգարանում տեղի կունենա Երևանի Կոմիտասի անվան պետական և Ուդինի Յակոպո Տոմադինիի անվան պետական կոնսերվատորիաների ուսանողների համատեղ համերգ։
4. Ժամը 19:00-ին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում «Կոմիտաս» գիտաժողով-փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենա դաշնամուրային երաշտության երեկո։
5. Ժամը 14։00-ին Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում տեղի կունենա դաշնամուրային երաժշտության ուսուցողական դաս-համերգ։
Հիշեցնենք, որ Շ. Ազնավուրը մահացել է հոկտեմբերի 1-ին։ Շառլ Ազնավուրին նվիրված Ազգային հարգանքի տուրքը կմեկնարկի Հայաստանի ժամանակով 12-ին, Ֆրանսիայի Հաշմանդամների տանը, որտեղ գտնվում են Նապոլեոն Բոնապարտի և այլ նշանավոր ֆրանսիացի ռազմական գործիչների դամբարանները։

Обнародован список мероприятий в Ереване, посвященных памяти Шарля Азнавура
Церемония памяти великого шансонье Шарля Азнавура, планируемая сегодня, 5 октября, в Национальном академическом театре оперы и балета имени А. Спендиаряна в Ереване, состоится на площади Азнавура. Подробности сообщает пресс-служба министерства культуры РА.
В 12:00 – прямая трансляция из Франции
В 19:00 – Показ фильма и концертов, посвященных Шарлю Азнавуру
В 21:00 – Шествие со свечами к Дому-музею Шарля Азнавура
Официальный Telegram-канал правительства РА также представил список мероприятий в Ереване, посвященных памяти Шарля Азнавура.
1. В 19:00 в концертном зале им. Арама Хачатуряна в рамках Ереванского 12-й международного музыкального фестиваля состоится вечер-концерт камерной музыки
2. В 19:00 в Доме Камерной Музыки им. Комитаса состоится концерт «Фортепианный дуэт – Берберян-Кофман».
3. В 18:00 в Доме-музее Арама Хачатуряна состоится совместный концерт студентов Ереванской государственной консерватории им. Комитаса (ЕГК) и консерватории Якопо Томадини в г. Удине.
4. В 19:00 в Музее-институте Комитаса в рамках научной конференции-фестиваля «Комитас» состоится вечер фортепианной музыки.
Напомним, шансонье Шарль Азнавур скончался 1 октября с.г, а 6 октября – в день церемонии похорон легендарного шансонье – в Армении объявлен траур.