Զորաց քարերի պեղումներին պետք է մասնակցեն այլ մասնագետներ ևս. Գ.Բրուտյան
ԳԱԱ Վիկտոր Համբարձումյանի տուն-թանգարանի տնօրեն, աստղագետ, տոմարագետ Գրիգոր Բրուտյանը կողմնակից է «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցում պեղումներ իրականացնելուն, սակայն, կարծում է, որ դրանք պետք է կատարվեն բոլոր կանոններին համաձայն, պատշաճ, առանց հապաղելու։ Նա այն կարծիքին է, որ պեղողների խմբում պետք է լինեն ոչ միայն հնագետներ, այլ նաև ընդգրկվեն տարբեր մասնագիտությունների ներկայացուցիչներ, օրինակ՝ աստղագետներ։
«Ենթադրվում է, որ հուշարձանը կարող էր ունենալ տարբեր կիրառություններ, դրա համար պետք է համապատասխան մասնագետներն իրենց կարծիքը հայտնելու հնարավորություն ունենան»,-նա իր կարծիքը հայտնեց՝ պատասխանելով Panorama.am-ի հարցերին՝ կապված Զորաց քարերում պեղումների իրականացման, դրանց ընթացքի մասին։
Նա ասաց, որ անցած չորեքշաբթի է եղել այնտեղ։ Հարցին, արդյո՞ք նկատել եք տեղաշարժված Զորաց քարեր, Գ. Բրուտյանը պատասխանեց. «Տեղաշարժված քարեր չեմ տեսել»։
Նա ասաց, որ «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցից 100-200 մետր հեռու դրված են Զորաց քարերի նման քարեր, որոնք գրեթե նույն չափի են, սակայն հեռվից էլ երևում է, որ դրանք նոր քարեր են։

Various experts should be involved in excavations of ‘Armenian Stonehenge’, astronomer says
Astronomer Grigor Brutyan is in favor of the excavations in Armenia’s Zorats Karer (also called Karahunj, Qarahunj or Carahunge and Carenish) prehistoric archaeological site known as ‘Armenian Stonehenge’, but states they should be carried out ‘properly, in observance of all rules and without delays.’
According to the astronomer, who also heads Victor Hambardzumyan House-Museum, the group engaged in excavations should feature not only archaeologists, but also various other experts, including astronomers.
“The monument is supposed to have been used for different purposes, therefore different experts should have an opportunity to express their opinion,” he told Panorama.am.
Brutyan said he had paid a visit to Zorats Karer last Wednesday, but has spotted no displaced stones in the site.
Located in Armenia’s southernmost province, Zorats Karer, which dates back to around 5500 BC, consists of a prehistoric mausoleum and nearby, over two hundred neighboring large stone monoliths, eighty of which have distinctive, well-polished holes bored near their upper edge.