Ֆրանսահայ աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուր չի եղել միայն հայտնի երգիչ, այլ նաև կինոյի լեգենդ է, ով նկարահանվել է ավելի քան 60 ֆիլմում։ sivtelegram.media-ի հաղորդմամբ, ֆրանսիական «Սեզար» 44-րդ մրցանակաբաշխություն նվիրված կլինի Շառլ Ազնավուրին։
«Շառլ Ազնավուրը բացարձակ արտիստ է։ Երգիչ էր, երգահան, երգեր է գրել նաև ֆիլմերի համար... նա նաև մեծ դերասան է, ով գրել է սցենարներ։ Նրա կարիերան կինոյում հիանալի է»,- հաղորդագրության մեջ նշել է ֆրանսիական «Սեզար» կինոակադեմիայի (Կինոարվեստի և կինոտեխնիկայի ակադեմիայի) նախագահ Ալեն Թերզյանը՝ հավելելով, որ «Սեզար» 44-րդ մրցանակաբաշխությանը Ազնավուրին հարգաքի տուրք կմատուցվի, որը տեղի կունենա փետրվարի 22-ին։
Ազնավուրը նկարահանվել է «Հռենոսի անցումը», «Սատանան և տասը պատվիրանները», «Հայր Գորիո», «Կրակե՛ք դաշնակահարի վրա», «Արարատ» և այլ ֆիլմերում, իսկ «Գլուխը՝ պատը» ֆիլմի համար արժանացել է «Բյուրեղյա աստղ» մրցանակի:
Հիշեցնենք, որ Շ. Ազնավուրը մահացել է հոկտեմբերի 1-ին։ Այսօր աշխարհահռչակ երգչին նվիրված Ազգային հարգանքի տուրքի միջոցառում էր Ֆրանսիայի Հաշմանդամների տանը։ Ազնավուրի հուղարկավորության օրը՝ հոկտեմբերի 6-ին, Հայաստանում ու Արցախում սգո օր է հայտարարվելու։

The next Cesar Awards will be dedicated to Charles Aznavour
The next ceremony of the César awards, the annual French cinema, will be dedicated to great French-Armenian Chansonnier Charles Aznavour, who died Monday at the age of 94 years, the Academy of Caesar announced on Thursday, according to the report by The Siver Telegram.
As the source reports, Charles Aznavour has also been an actor in sixty movies, in François Truffaut, Claude Chabrol, Claude Lelouch, Volker Schlöndorff, or Atom Egoyan.
He has played in “Shoot the piano player” by François Truffaut, “The Testament of Orpheus” of Jean Cocteau, “Taxi for Tobruk” of Dionysius of the Patellière, “The tin Drum” by Volker Schlöndorff, or “Ararat” of Atom Egoyan.
“Charles Aznavour was an absolute artist! Singer, songwriter for the songs and for movies… It was also a tremendous actor who wrote scenarios or dialogues… His career in movies was admirable,” said the president of the Academy of the arts and techniques of cinema, Alain Terzian, in a press release. “The 44th annual ceremony of Caesar him an homage”, he added.