Ամերիկյան Bloomberg գործակալությունը հայտնել է, որ աշխարհում հոկտեմբերից սպասվում է 50 հազար տոննա կակաոյի դեֆիցիտ, որը պայմանավորված է Ռուսաստանում շոկոլադի սպառման ծավալների ավելացման հետ: Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Աշխարհում ամենաշատ շոկոլադ ուտում են Շվեյցարիայի, Ավստրիայի և Գերմանիայի բնակիչները: Մասնավորապես, Շվեյցարիայում մեկ բնակիչը տարեկան միջինը ուտում է 8,6 կգ շոկոլադ, Ավստրիայում՝ 8 կգ, Գերմանիայում՝ 7,7 կգ շոկոլադ:
Ռուսաստանը վստահորեն զբաղեցնում է երկրորդ տեղը Արևմտյան Եվրոպայից հետո՝ մեկ բնակչի հաշվով տարեկան սպառելով 4,8 կգ շոկոլադ:
Գազետա.ռու-ի փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանում շոկոլադի սպառման աճի տեմպը գրեթե չորս անգամ գերազանցել է համաշխարհային մակարդակը՝ 2,5%-ից հասնելով 9.2%-ի:
«Մենք ակնկալում ենք Ռուսաստանի շոկոլադի շուկայի հետագա աճ: Դա հաստատ բարձրացնելու է կակաոյի համաշխարհային պահանջարկը»,- ասել է Barry Callebaut ընկերության մենեջերը:

Американское агентство Bloomberg сообщило о дефиците на рынке какао объемом 50 тысяч тонн из-за растущего потребления шоколада в России. РИА Новости представляет подробности.
Возникновение дефицита ожидается с начала октября, говорится в статье.
Больше всего шоколада в мире в расчете на одного человека съедают жители Швейцарии, Австрии и Германии – 8,6 килограмма, восемь и 7,7 соответственно. Россия уверенно занимает второе место после Западной Европы с показателем 4,8 килограмма на человека в год. При этом в остальном мире средний потребитель съедает менее килограмма шоколада за тот же период.
Как пишет Bloomberg, в последние годы рынок столкнулся с кризисом перепроизводства, который оказал наибольшее влияние на страны Африки, где какао остается одной из важнейших статей экспорта. Подобная ситуация спровоцировала снижение мировых цен на этот продукт. Во втором полугодии 2018 года тренд изменился, причем немаловажную роль в этом сыграл российский рынок.