Տնտեսության իներցիոն զարգացումը մեզ համար կարող է սպառնալիք լինել. Թաթուլ Մանասերյան
Տնտեսական ակտիվության աճի տեմպը վերջին ամիսներին թուլացել է: Որոշ տնտեսագետներ այն կարծիքին են, որ տնտեսությունն անորոշ վիճակում է և աճի թուլացման միտումը կշարունակվի, ինչը մտահոգիչ է։ Panorama.am-ը թեմայի շուրջ զրուցել է տնտեսագետ, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանի հետ:
- Վերջին ամիսներին տնտեսական ակտիվության աճի տեմպը թուլացել է, Հայաստանի տնտեսությունը, կարծես թե, հայտնվել է մի տեսակ դադարի վիճակում: Արդյոք դա վտանգավոր չէ՞:
- Այն, ինչ այսօր ունենք, դա իներցիոն զարգացում է: Իհարկե մի կողմից լավ է, որ հեղափոխությունից հետո տնտեսական քաղաքականության շարունակականությունը պահպանվում է, ցնցումներ չկան, բայց, մյուս կողմից, մենք տնտեսական բլոկում չունենք այն ղեկավարները, որոնք կարող են հստակ քաղաքականություն մշակել և իրականացնել: Այս իմաստով բավական լուրջ անելիքներ կան, և դեռևս հայտնի չէ անուններն այն մարդկանց, որոնք պետք է պաշտոնավարեն գյուղատնտեսության, տնտեսական զարգացման և ներդրումների ոլորտում: Սա շատ կարևոր խնդիր է:
Բազմիցս նշել եմ, որ հատկապես պարենային անվտանգության մասով մենք լրջագույն խնդիրներ ունենք, բայց գյուղատնտեսության նախարարությունը՝ որպես այդպիսին, երկու տասնամյակից ավելի այդպես էլ չի կայացել: Ամենակարևորը՝ չկա ագրարարային քաղաքականություն: Նույնը վերաբերում է նաև տնտեսության զարգացման համար պատախասխանատու կառույցներին, ուստի կարծում եմ, որ այդ իներցիոն զարգացումը մեզ համար կարող է սպառնալիք լինել և արդեն սպառնալիք է: Եթե մենք չգիտենք, թե որտեղ է գլորվում տնտեսությունը, դա արդեն տնտեսական սպառնալիք է:
Ընդհանուր առմամբ, ես կողմնակից եմ այն մոտեցմանը, որ կարողանանք վեր հանել տնտեսության սպառնալիքները և փորձենք դրանք վնասազերծել: Դա վերաբերում է և էներգետիկ, և պարենային, և ժողովրդագրական անվտանգությանը: Պետք է օգնել կառավարությանը, որպեսզի ճիշտ ախտաճանաչում կատարի, բայց քանի դեռ սպառնալիքները չենք նվազեցրել, մեզ համար շատ դժվար կլինի դրան զուգահեռ տնտեսությունը զարգացնել:
Ուզում եմ նաև նկատել՝ շատ կարևոր է փորձագիտական հանրությանը մասնակից դարձնել այդ գործին:
- Կառավարությունից Ձեզ չե՞ն դիմել, տնտեսագետների համագործակցություն չկա՞:
- Ես չեմ նկատել այդ համագործակցությունը, երկու-երեք փորձ եմ կատարել՝ առաջարկելով իմ, գործընկերներիս, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի օգնությունը՝ առանց որևէ ակնկալիքի: Պարզապես առաջարկել եմ օգնել կառավարությունը, քանի որ գիտակցում ենք՝ նոր կառավարությունը բավական լուրջ բեռ է ստանձնել և անհրաժեշտ է մասնագիտական օգնություն: Ցավոք սրտի, որևէ արձագանք չկա: Իհարկե դա չի նշանակում, որ մենք պետք է նեղացկոտ կեցվածք ընդունենք, ոմանք արդեն սկսել են տնտեսական կամ արժութային ճգնաժամից խոսել, որի հետ համամիտ չեմ, քանի որ դա կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ:
Նշեմ, որ այսօր պետական ռեզերվները, որոնք տնօրինվում է Կենտրոնական բանկի կողմից, 2 մլրդ դոլարից ավելի են, մինչդեռ որոշ տնտեսագետներ վերջերս հայտարարել են, թե պետական ռեզերվները «մսխվում են», կարող է արժութային ճգնաժամ սկսվել, ինչը ճիշտ չէ: Ավելին, այս տարվա ընթացքում աննախադեպ մի երևույթ է տեղի ունեցել, որին ոչ մեկ ուշադրություն չդարձրեց: Կենտրոնական բանկը 44 մլն դոլար է գնել շուկայից և մեր պետական ռեզերվներից որոշակի գումար ծախսվել է արտաքին պարտքը սպասարկելու համար, իսկ այլ նպատակներով, մասնավորապես, դրամի փոխարժեքը պահելու համար ծախս չի կատարվել: Այսինքն՝ փոխանակ նկատենք դրականը, թույլ ենք տալիս, որ իրենց տնտեսագետ հորջորջողները ապակողմնորոշեն հանրությանը:
Իհարկե խնդիրները բազմաթիվ են, բայց դրանց պետք է փորձել լուծումներ տալ, ճիշտ վերլուծություն կատարել: Այս առումով իհարկե ցանկալի կլիներ, որպեսզի կառավարությունը՝ հատկապես տնտեական բլոկը, ականջալուր լիներ ավելի կառուցողական առաջարկներին, որոնք կարող են բերել տնտեսության զարգացմանը, այլապես, խիստ ծանր իրավիճակ կտեղծվի:
- Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ ընտրվելուց հետո անցել է մոտ 5 ամիս։ Շատերին է հետաքրքրում՝ ի՞նչ տեղաշարժ ունենք այս ընթացքում, արդյոք դա բավարա՞ր ժամկետ չէր տնտեսական լուրջ փոփոխություններ իրականացնելու համար:
- Այդ 5 ամիսներին որևէ լուրջ տեղաշարժերի սպասել չի կարելի: Ամենակարևորը՝ վստահության գործոնն է, որը ձևավորվել է հենց այս կառավարության օրոք, իսկ նախորդ կառավարության հանդեպ վստահություն չկար: Իշխանափոխության սկզբնական շրջանում որոշ մարդկանց մոտ խուճապ նկատվեց, ավանդները հետ վերցրեցին, բայց մի քանի օր հետո նորից վերադարձրեցին:
Աննախադեպ կարելի է համարել այն, որ հեղափոխություն է տեղի ունենում և ազգային արժույթը բացարձակ չի արժեզրկվում: Համեմատության համար ասենք, որ հարևան Իրանում 100 տոկոսով ազգային արժույթը արժեզրկվել է, Թուրքիայում ևս մոտեցել է 100 տոկոսի, նույն վիճակը Ադրբեջանում է: Այսինքն՝ գոնե պետք է նկատենք վստահության գործոնով պայմանավորված կայունության երևույթը: Դա է պատճառը, որ ավանդները մի քանի ամսում 125-126 մլրդ դրամով աճել են: Սա խոսում է այն մասին, որ մարդիկ վստահում են, բայց ինչպես դա կօգտագործվի, այստեղ մենք պետք է շատ զգույշ լինենք և օգնենք, որ կառավարությունը կարողանա ճիշտ ուղղությամբ գնալ:
Ուզում եմ մեկ անգամ նշել, որ գյուղատնտեսության նախարարությունը, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունները, այլ օղակները կարող էին այս ամիսներին ավելին անել, գոնե ներկայացնեին կոնկրետ ծրագրեր, հայեցակարգեր և սկիզբը նախանշեին այն գործընթացների, որոնք կարող են տանել դեպի զարգացում:
Ես ակնկալում եմ, որ նոր նախարարներն այս հարցերին ուշադրություն կդարձնեն:
- Ի՞նչ եք կարծում, արդյոք արտահերթ ընտրություններից հետո մակրոտնտեսական ցուցանիշները անկում չե՞ն ապրի:
- Չեմ կարծում: Բոլորը սպասումի մեջ են: Եթե ձևավորվի Ազգային համաձայնության կառավարություն, ձևավորվի նպաստավոր միջավայր, եթե ճիշտ դրվեն մեկնակետերը, կարծում եմ, որ լուրջ արդյունքներ կարող ենք ակնկալել:
- Խոստացվել էին ներդրումներ, բայց դրանց մասին դեռ որևէ տեղեկատվություն չկա: Այս առումով ինչպե՞ս եք գնահատում իրավիճակը:
- Ներդրողները, բնականաբար, սպաումների մեջ են, և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ չեմ կարծում, որ որևէ մեկը ռիսկի կգնա, ներդրումներ կանի, քանի որ գործարար միջավայրը զգայուն է: Բայց ես ակնկալում էի, որ վերջին ամիսներին հստակ քաղաքականություն գոնե կմշակվեր և կներկայացվեր հանրությանը, ինչը չարվեց: Երեք տարի առաջ ընդունվել էր տնտեսական զարգացման ռազմավարությունը, որն արհամարհեց նախորդ կառավարությունը և կյանքի չկոչեց, բայց դա պետական փաստաթուղթ էր: Ներկայիս կառավարությունն էլ, հավանաբար, ժամանակ չունեցավ դրան անդրադառնալու: Մինչդեռ տնտեսությունը պետք է ունենա հստակ թիրախներ, ռազմավարություն և դրանից բխող սոցիալ-տնտեսական քաղաքականություն:

Татул Мансерян: Инерционное развитие экономики в Армении может представлять угрозу
Темпы роста показателя экономической активности в Армении в последние месяцы снизились. Ряд экономистов придерживаются мнения, что экономика находится в состоянии неопределенности, тенденция к сокращению роста будет продолжаться, что вызывает обеспокоенность. Вокруг данной темы корреспондент Panorama.am побеседовал с экономистом, руководителем исследовательского центра «Альтернатива» Татулом Манасеряном.
– В последние месяцы темпы роста показателя экономической активности снизились, экономика Армении, кажется, оказалась в состоянии так сказать застоя. Не опасно ли это?
– То, что мы имеем сегодня, – это инерционное развитие. Конечно, с одной стороны, хорошо, что после революции сохраняется преемственность экономической политики, нет потрясений, но, с другой стороны, у нас нет тех руководителей в экономическом блоке, которые могут разработать и проводить четкую политику. В этом смысле есть ряд серьезных вещей, которые нужно сделать, и до сих пор неизвестны имена людей, ответственных за сферы сельского хозяйства, экономического развития и инвестиций. Это очень важная проблема.
Я неоднократно отмечал, что у нас есть серьезнейшие проблемы особенно по части продовольственной безопасности, однако министерство сельского хозяйства как таковое на протяжении более двух десятилетий так и не состоялось. Самое главное – отсутствует агарная политика. То же самое относится к ответственным за развитие экономики структурам, посему считаю, что наблюдаемое инерционное развитие может представлять для нас угрозу и уже представляет собой угрозу. Если мы не знаем, куда катится экономика, это уже представляет собой экономическую угрозу.
В общей сложности, я выступаю за следующий подход: суметь выявить экономические угрозы и попытаться их нейтрализовать. Это касается и энергетической, и продовольственной, и демографической безопасности. Нужно помочь правительству, чтобы оно поставило верный диагноз. Но пока мы не сократили угрозы, нам будет очень сложно параллельно развивать экономику.
Я также хотел бы отметить, что очень важно вовлечь в это дело экспертное сообщество.
– Из правительства к Вам не обращались? Нет сотрудничества с экономистами?
– Я не замечал подобного сотрудничества, сам предпринял 2-3 попытки, предложив свою помощь, помощь коллег и исследовательского центра «Альтернатива», без каких-либо ожиданий. Я просто предложил помочь правительству, поскольку все мы понимаем, что новое правительство взяло на себя довольное серьезное бремя и требуется профессиональная помощь. К сожалению, какого-либо отклика не последовало. Конечно, это не значит, что мы должны вставать в позу обиженного, некоторые уже начали говорить об экономическом или валютном кризисе, с чем я не согласен, поскольку это может оказать негативное влияние.
Должен отметить, что сегодня государственные резервы, которые находятся в распоряжении Центрального банка, превышают 2 млрд долларов, в то время как некоторые экономисты недавно заявили, будто государственные резервы «растрачиваются», может начаться валютный кризис, что неверно.
Более того, в течение сего года произошло беспрецедентное явление, которому никто не уделил внимания. Центральный банк купил 44 млн долларов на рынке, и некоторые средства из наших государственных резервов были направлены на обслуживание внешнего долга, а для других целей, в частности, поддержания курса драма расходов не было осуществлено. То есть, вместо того, чтобы замечать позитивное, мы позволяем провозгласившим себя экономистами дезориентировать общество.
Конечно, есть множество проблем, но нужно попытаться их решить, проводить правильный анализ. В этой связи, конечно, было бы желательно, чтобы правительство, особенно экономический блок, прислушались к более конструктивным предложениям, которые могут привести к развитию экономики, в противном случае сложится крайне тяжелая ситуация.
– Прошло около 5 месяцев после избрания Никола Пашиняна на пост премьер-министра Армении. Многих интересует, какая динамика прослеживается за этот период времени, не был ли достаточно этого срока для осуществления серьезных изменений?
– Нельзя ожидать каких-либо серьезных сдвигов за эти 5 месяцев. Самое главное – фактор доверия, который сформировался именно при действующем правительстве, а в отношении прежних кабминов доверия не было. На начальном этапе смены власти у некоторых наблюдалась паника, вкладчики забрали деньги, но через несколько дней вновь вернули.
Беспрецедентным можно считать следующее: происходит революция, и национальная валюта абсолютно не девальвируется. Для сравнения отметим, что в соседнем Иране национальная валюта обесценилась на 100%, в Турции девальвация также приблизилась к 100%, такая же ситуация в Азербайджане. То есть, по крайней мере, следует отметить явление стабильности, обусловленное фактором доверия. Именно по этой причине вклады за несколько месяцев выросли на 125-126 млрд драмов. Это говорит о том, что люди доверяют, но в вопросе использования этого доверия нужно проявить большую осторожность и помочь правительству двигаться в правильном направлении.
Хочу еще раз отметить, что министерство сельского хозяйства, министерство экономического развития и инвестиций, другие звенья могли бы сделать больше за эти месяцы, по крайней мере, представить конкретные программы, концепции и положить начало процессам, которые могут вести к развитию.
Я рассчитываю, что новые министры уделят внимание этим вопросам.
– Как Вы считаете, не будет ли спада макроэкономических показателей после внеочередных выборов в Национальное Собрание?
– Не думаю. Все пребывают в ожидании. Если будет сформировано правительство национального согласия, сформируется благоприятная среда, будут правильно заданы исходные точки, думаю, мы можем ожидать серьезных результатов.
– Были обещаны инвестиции, но какой-либо информации о них пока нет. Как Вы оцениваете ситуацию в этом отношении?
– Инвесторы, естественно, находятся в ожидании, и не думаю, что до проведения внеочередных парламентских выборов кто-то пойдет на риск и осуществит инвестиции, поскольку бизнес-среда чувствительна. Но я ожидал, что в течение последних нескольких месяцев, по крайней мере, будет разработана четкая политика и представлена общественности, чего сделано не было.
Три года назад была принята стратегия экономического развития, которую проигнорировало предыдущее правительство и не претворило в жизнь, но это был государственный документ. Нынешнее правительство, вероятно, не нашло времени обратиться к этому. Между тем, экономика должна иметь четкие мишени, стратегию и вытекающую из этого социально-экономическую политику.