Կոնվերս բանկը զիջել է շուրջ 320 մլն դրամի  չափով տույժ տուգանք
Հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ, Կոնվերս Բանկն ավելի քան 1200 վարկային պայմանագրի մասով զիջել է շուրջ 320 մլն դրամի  չափով տույժ տուգանք: Համաներման գործընթացում  ներառված են այս տարվա մայիսի 31-ի դրությամբ 271 և ավելի օր ժամկետանց, անհուսալի դասակարգված վարկեր ունեցող ֆիզիկական անձ վարկառուները: Հայտնում են ընկերությունից։
«Մենք պատրաստակամ են քննարկել  Կոնվերս Բանկի մասնաճյուղեր մինչև 31.12.2018թ  ներկայացված բոլոր  դիմումները, ինչպես նաև, անհրաժեշտության դեպքում, հաճախորդների հետ կնքել  մինչև 7 տարի ժամկետով վերավարկավորման պայմանագիր»,- ասել են Բանկում:
Թեև ամիսներ առաջ Հարկային օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները վերաբերում են  միայն ֆիզիկական անձանց վարկերին, Կոնվերս Բանկը  պատրաստակամություն է հայտնում քննարկել նաև իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերի ՝  մինչև 20 մլն դրամ պայմանագրային գումարով ժամկետանց վարկերի համար կուտակված տույժ-տուգանքների ներման հնարավորությունը:
«Ակնկալում ենք, որ առաջիկայում հաճախորդների հոսքը կակտիվանա, իսկ Բանկի նախաձեռնած համաներման ծրագիրը խթան կհանդիսանա հաճախորդների հետ համագործակցության նոր եզրեր գտնելու և հաճախորդների վարկային պատմության վերականգնման համար»,- նշում են Բանկում։

«Конверс Банк» простил штрафы и пени на сумму около 320 млн. драмов
По состоянию на 1 октября, ЗАО «Конверс Банк» простил штрафы и пени на сумму около 320 млн. драмов по более, чем 1200 кредитным соглашениям.
Согласно релизу, прощение штрафов распространяется на заемщиков, являющихся физическими лицами и имеющих кредиты, просроченные на 271 день или более длительный срок и классифицированные как безнадежные, по состоянию на 31 мая текущего года.
«Мы готовы обсудить все заявки, представленные в филиалы Конверс Банка до 31.12.2018г., а также, в случае необходимости, заключить с клиентами договор о рефинансировании, на срок до 7-и лет», – заявили в Банке.
Несмотря на то, что изменения, внесенные в Налоговый кодекс несколько месяцев назад, относятся только к кредитам, выданным физическим лицам, Конверс Банк также выразил готовность обсудить возможность прощения штрафов и пеней, накопленных по просроченным кредитам юридических лиц и частных предпринимателей, на контрактную сумму до 20 млн. драмов.
«Мы ожидаем, что поток клиентов активизируется в ближайшее время, и программа прощения штрафов, инициированная Банком, послужит стимулом для поиска новых способов сотрудничества с клиентами и восстановления кредитной истории клиентов», – отметили в Банке.