Պորտուգալական հանգստավայրում ecotax է մտցվել
Պորտուգալական Ալգարվե հանգստավայրում սկսած 2019 թվականից, ամեն զբոսաշրջիկից մեկ օրվա համար վերցնելու են 1,5 եվրո։ Ռիա նովոստին, հղում անելով АТОР-ին, գրում է, որ  Պորտուգալիայի հարավային շրջանի Ալգարվե հանգստավայրում որոշել էին «կանաչ հարկ» վերցնել դեռ այս տարվա հունիսին, բայց տեղի հյուրանոցատերերի խնդրանքով ժամկետը հետաձգել են մինչև հաջորդ սեզոն։
Հաշվարկների համաձայն, ecotax-ը շրջանին կբերի, որտեղ հիմնականում հանգստանում են բրիտանացիներ, գերմանացիներ և ֆրանսիացիներ, տարեկան շուրջ 20 միլիոն եվրո։
Նոր օրենքի համաձայն, հարկը հավաքվելու է մարտից հոկտեմբեր։ Ավելի քան յոթ գիշեր տեղական բնակավայրերում բնակվող զբոսաշրջիկները, ինչպես նաև 12 տարեկանից ցածր երեխաները կազատվեն վճարից: Հարկի չափը բոլոր օբյեկտների համար՝ հյուրանոց, վարձակալած բնակարան, նույնն է լինելու։  Հավաքված գումարն ուղղվելու է զբոսաշրջային  ենթակառուցվածքների զարգացմանը։

На португальском курорте Алгарве будут взимать «зеленый налог»
На португальском курорте Алгарве в высокий сезон, начиная с 2019 года, с каждого туриста за сутки проживания будут взимать по 1,5 евро, сообщает РИА Новости со ссылкой на АТОР.
«Зеленый налог» в Алгарве, самой южной области Португалии, расположенной на Атлантическом побережье, планировали начать взимать еще в июне текущего года, но по просьбам местных отельеров срок введения новации перенесли на следующий сезон. По расчетам, ecotax принесет региону, где в основном отдыхают британцы, немцы и французы, около 20 миллионов евро в год.
Согласно новому закону, местный «курортный сбор» будет собираться с марта по октябрь. От его уплаты будут освобождены туристы, которые проживают в местных объектах размещения более семи ночей, а также все дети до 12 лет. Ставка налога будет одинакова для всех объектов размещения – будь то отель, лицензируемые апартаменты или арендуемое туристическое жилье. Средства от налога будут направляться на поддержание туристической инфраструктуры.
Напомним, что с 1 марта 2018 года туристический налог туристам приходится платить в Порту (2 евро за сутки проживания), а с 2016 года – в Лиссабоне (1 евро).