Արցախում պեղումների արդյունքում հայտնաբերվել են մարդակերպ կոթողներ
Արցախի Մարտակերտի շրջանի Նոր Կարմիրավան գյուղի տարածքում շարունակվում են դամբարանադաշտի պեղումները։ Արշավախմբի ղեկավարը հնագետ, պ. գ. թ. Նժդեհ Երանյանը։
Արցախի մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ նախօրեին պեղավայրում էր ՄԵՀԶ նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը՝ ծանոթանալու պեղումների ընթացքին։
«Խաչենագետի հովիտը հնագիտական հարուստ տեղեկություն է իր մեջ ամփոփում։ Պեղումների արդյունքում հայտնաբերվել են մարդակերպ կոթողներ, որոնք կարևոր են հատկապես այն իմաստով, որ գտնվում են հենց իրենց տեղում, բնական վիճակում»,֊ ասել է նախարարը։
Նշվում է, որ պեղավայրում կատարած աշխատանքները թույլ են տալիս եզրակացնել, որ այս տարածքը ակտիվ բնակեցված է եղել մ.թ.ա. 1-ին հազարամյակի սկզբին: Ուստի անհրաժեշտ են առավել լայնածավալ պեղումներ ու լուրջ ուսումնասիրություններ, որոնք թույլ կտան վերականգնել այդ շրջանի պատմությունը և մշակույթը։
Պեղումները կատարվում են ԱՀ ՄԵՀԶ նախարարության կողմից։ Դրանք սկսվել էին դեռևս ընթացիկ տարվա ապրիլ ամսին։ Այս պահին պեղումների երկրորդ փուլն է ընթանում։

Excavations of the mausoleum in the area of Karmiravan village of Artsakh Martakert region continue, Artsakh ministry of culture and youth affairs reports on Facebook.
According to the source, Minister Lernik Hovhannisyan visited the site on Thursday to get familiarized with the course of works.
The valley where the works headed by archeologist Nzhdeh Yeranyan are conducted, contains abundant information as the latest excavations have unearthed human-like sculptures that were discovered in their original place and position.
The discoveries at the site suggest the area has been populated at the beginning of the 1st century BC, while large scale excavations and the further research will allow to restore the history and culture of that specific period.
It is noted that excavation works started in April of the ongoing and are carried out by the ministry.