Հայաստանի ազգային հավաքականի նախախաղային մարզմանը Երևանի «Հանրապետական» ստադիոնում ներկա է եղել ՀՖՖ նորընտիր նախագահ, ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում խոսելով հոկտեմբերի 13-ի Ջիբրալթարի հետ խաղի մասին՝ ասաց. «Ինչ-ինչ պատճառներով ունենք պարտություն։ Պատճառները քննարկել ենք շատ խորը, մասնագիտական վերլուծության ենք ենթարկել։ Կարծում եմ՝ առաջիկայում կներկայացնեք երկարաժամկետ ծրագիր»,- ասաց նա։
Ա. Վանեցյանի խոսքով, կարևորը շատ ֆուտբոլիստներ ունենալն է։ Նա նշեց, որ պետք է զարգանա մանկապատանեկան ֆուտբոլը ու գալ, հասնել մի մակարդակի, որ մարզիչը կարողանա ընտրություն անել ֆուտբոլիստների մեջ։
«Չեմ ուզում թերագնահատել մեր այսօրվա հավաքականի ֆուտբոլիստներին։ Բայց եթե օբյեկտիվ լինենք, նայում ենք խաղը, արդյունքները, տեսնում ենք, որ շատ չի բավարում մեզ այդ արդյունքները»,- ասաց Ա.Վանեցյանը։
Հարցին՝ ե՞րբ տեսանելի կլինեն երկարաժամկետ ծրագրի առաջին պտուղները, ՀՖՖ նախագահն ասաց. «4-5 տարի հետո»։
Նա նշեց, որ պետք է անել ամեն ինչ, որպեսզի կարողանան այս իրավիճակից դուրս գալ։
Հարցին, թե Յուրի Ջորկայֆի ասել է, որ իրեն տեսնում է հայկական ֆուտբոլում, Ա.Վանեցյանն ասաց, որ հանդիպել է նրա հետ, զրուցել է, այսօր նա չունի պրոֆեսիոնալ մարզչի որակավորում և չի կարող ղեկավարել ազգային թիմը։
«Ունենք ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ՝ Արմեն Գյուլբուդաղյանցը, ով շատ փորձառու է, պետք չի թերագնահատել նրա պրոֆեսիոնալ հատկանիշները»,- ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստան - Մակեդոնիա հանդիպումը կկայանա հոկտեմբերի 16-ին Երևանի «Հանրապետական» մարզադաշտում։

Артур Ванецян: Не стоит недооценивать профессионализм Армена Гюльбудагянца
Сборная Армении 15-го октября провела тренировку на ереванском стадионе «Республиканский» – в преддверии матча четвертого тура Лиги наций против команды БЮР Македония.
Перед тренировкой с футболистами побеседовал президент ФФА Артур Ванецян.
На брифинге, коснувшись поражения 13 октября в матче с командой Гибралтара, Ванецян сказал: «По тем или иным причинам, команда потерпела поражение. Причины мы подробно разобрали, проведен профессиональный анализ. Считаю, в ближайшее время мы представим долгосрочную программу».
По его словам, акцент должен быть сделан на развитии детско-юношеского футбола, нужно достичь уровня, чтобы у тренера была возможность выбора между футболистами.
«Не хочу недооценивать футболистов нашей сборной. Но если оценивать объективно, мы смотрим игру, видим результаты, однако они нас не очень удовлетворяют», – сказал глава ФФА.
Прокомментировал он и слова известного французского футболиста армянского происхождения Юрия Джоркаеффа о том, что он видит себя в армянском футболе.
А.Ванецян указал, что встречался с ним, беседовал, у Джоркаеффа нет квалификации профессионального тренера, он не может возглавлять национальную команду.
«У нас есть главный тренер сборной Армении по футболу – Армен Гюльбудагянц, который является очень опытным, не стоит недооценивать его профессиональные качества», – сказал Ванецян.