ԱԱԾ տնօրեն. Տարոն Մարգարյանի նկատմամբ ևս մեկ քրեական գործ է հարուցված
«Երևան հիմնադրամի» տնօրենը պարտավորություն է ստանձնել վերականգնել 1 մլրդ 810 մլն դրամ գումարը։ Կառավարության նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
«Այդ գումարից, եթե չեմ սխալվում, 1 մլրդ դրամն արդեն իսկ վերականգնվել է պետական բյուջե, իսկ 810 մլն դրամն էլ պետք է վճարվի առաջիկա օրերին»,-ասաց Վանեցյանը։
ԱԱԾ տնօրենը հիշեցրեց, այդ գործով հարցաքննվել է Երևանի նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը։ Վերջինը ընդունել է, որ հիմնադրամում եղել են որոշակի բացթողումներ, չարաշահումներ։
«Բացի այդ, Տարոն Մարգարյանի նկատմամբ հարուցված կա ևս մեկ քրեական գործ՝ հրապարակված հայտնի տեսանյութի հիմքով, որը վերաբերում էր իր ունեցվածքին։ Ունեցվածքի մասով քննությունը շարունակվում է, եթե կհիմնավորվի, որ այն ձեռք է բերվել ապօրինի ճանապարհով, հավատացեք, որ ընթացք կտրվի»,-ասաց ԱԱԾ տնօրենը։
«Երևան հիմնադրամին» գումարներ փոխանցած ևս երկու հիմնադրամի հետ կապված քննություն է իրականացվում։ Նա նշեց, որ եթե գումարները վճարելուց հետո Տարոն Մարգարյանը կազատվի պատասխանատվությունից։
«Ես հայտարարել եմ, որ ես հակված չեմ մարդկանց տանենք, լցնենք բերդերը, ներողություն այդ արտահայտության համար։ Եթե մարդը թույլ է տվել ֆինանսական չարաշահում, պատրաստ է այն վերականգնի, ես կարծում եմ, որ ավելի արդյունավետ է այդ գումարները վերականգնվեն պետբյուջե»,-ասաց նա։

Артур Ванецян: В отношении экс-мэра Еревана Тарона Маргаряна возбуждено еще одно уголовное дело
Директор фонда «Ереван» обязался компенсировать сумму в размере 1 млрд 810 млн драмов. Об этом в беседе с журналистами после сегодняшнего заседания правительства сообщил директор СНБ Армении Артур Ванецян.
«Из этой суммы, если не ошибаюсь, уже компенсировано 1 млрд драмов, а 810 млн драмов должны быть уплачены в ближайшие дни», – сказал он.
Директор СНБ Армении Артур Ванецян напомнил, что по данному делу был допрошен бывший мэр Еревана Тарон Маргарян. Последний признал, что в деятельности фонда были определенные упущения, злоупотребления.
«Кроме того, в отношении Тарона Маргаряна возбуждено еще одно уголовное дело – по факту опубликованного ранее известного видео, касающегося его имущества. Расследование по части имущества продолжается. Если будет обосновано, что оно приобретено незаконным путем, будьте уверены, что этому будет дан ход», – сказал глава СНБ Армении.
«Я уже ранее заявлял, что не сторонник того подхода, чтобы заполнить тюрьмы. Если человек допустил финансовое злоупотребление и готов компенсировать, я считаю, что эффективнее направить эти средства в госбюджет», – сказал Ванецян.