ԱԱԾ տնօրեն. Գաղտնալսման պատվիրատուն մեկն է
ԱԱԾ տնօրենի ու ՀՔԾ պետի հեռախոսային հայտնի խոսակցության գաղտնալսման պատվիրատուն մեկն է։ Կառավարության նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
«Պատվիրատուի մասնակցությունը փաստաթղթավորելը, հիմնավորելը շատ բարդ է, շատ-շատ բարդ, որը ցավոք սրտի այս փուլում չի լինում։ Դրանք օպերատիվ տվյալներ են։ Այդ քրեական գործի շրջանակում Ազգային անվտանգության ծառայությունը որևէ գործողություն չի անում»,-ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Նրա խոսքով, Ազգային անվտանգության ողջ համակարգը «ծանր ու շատ ցավոտ է» տանում  իրենց տնօրենին գաղտնալսելու փաստը։
«Այն ԱԱԾ-ի հետ կապ չունի։ Ես ասեմ մեխանիզմը, ռոումինգում գտնվելու ժամանակ այդ պրոտոկոլները գաղտնի բացվում են, ինտերնետով են գնում, և միջին մասնագետը կարող է այդ գաղտնալսումն իրականացնել։ Հիմնական շարժառիթը եղել է այն, որ Վանեցյանը պետք է հրաժարական ներկայացնի, թուլացնեին մեր ծառայությունը»,-ասաց ծառայության տնօրենը։
Նա նշեց, ավել բաներ չի ցանկանում ասել, բայց հիմնական նպատակը եղել է իր հրաժարականը։
«ԶԼՄ-ներում իմ մասին հրապարակումները, որոնց մեծ մասը սուտ են ու հերյուրանք, խոսում են այն մասին, որ ցանկանում են իմ ու ազգային անվտանգության ծառայության վարկանիշը նվազեցնեն»,-կարծիք հայտնեց նա։
Վանեցյանը նաև նշեց, որ վերջին շրջանում հատուկ ֆեյքեր, խմբեր կան, որոնք աշխատավարձ են ստանում Վանեցյանին ու ԱԱԾ-ին վարկաբեկելու համար։ Լրագրողների՝ անուններ հրապարակելու մասին պնդմանն ի պատասխան, Վանեցյանն ասաց, անուններ չի հրապարակելու, դատարան չի դիմելու։

Директор СНБ Армении А.Ванецян назвал мотив прослушки его телефонного разговора с  начальником ССС
У прослушки телефонных переговоров начальника Специальной следственной службы Армении Сасуна Хачатряна и директора Службы национальной безопасности РА Артура Ванецяна –  один заказчик. Об этом заявил журналистам во вторник после заседания правительства глава СНБ Армении Артур Ванецян.
«Документирование участия заказчика, обоснование – весьма сложно, весьма и весьма, на данном этапе сделать этого, к сожалению, не удается. Это оперативные данные. В рамках этого уголовного дела СНБ действий не предпринимает», – сказал Артур Ванецян.
По его словам, вся система СНБ очень «тяжело и болезненно переносит» факт прослушки своего директора.
«Это к СНБ не имеет отношения», – сказал Ванецян, добавив: прослушка была осуществлена во время нахождения в роуминге, механизм прослушки в таких условиях мог осуществить и средний специалист. «Основной мотив – добиться моей отставки, ослабить позиции нашей службы», – сказал он.
«Публикации обо мне в СМИ, большая часть из которых – ложь и выдумки, свидетельствуют о том, что хотят добиться падения моего рейтинга и рейтинга СНБ», – сказал Ванецян.
При этом он указал: в соцсетях в последний период появилось множество фейк-аккаунтов и групп, которые получают деньги за дискредитацию СНБ и Ванецяна.  Ванецян, однако, отказался назвать конкретные имена, сообщив также, что в суд обращаться не намерен.