«Ժողովուրդ». Վենետիկի հանձնաժողովի մասնագիտական կարծիքը չի կարող ոչինչ փոխել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 19-ին մասնակցելու է Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստին, որտեղ նաև ներկայացնելու է ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխված տարբերակը: Սակայն այս նախագիծը Վենետիկի հանձնաժողով ուղարկելն, ըստ էության, խիստ ձևական բնույթ է կրում, և փաստացի այս կառույցը չի կարողանալու ժամկետների մեջ տեղավորվելով ներկայացնել իր կարծիքը փաթեթի մասին:
Ընտրական օրենսգրքի բուն նախագիծը միայն վերջերս է ուղարկվել հանձնաժողովին, մինչ այդ պարզապես հայեցակարգն է ուղարկված եղել: Եվ փաստացի այս նախագիծն ուղարկված էլ չէ որևէ կարծիք ունենալու համար, այլ փորձ է արվում ապահովել գործընթացների հերթականությունը: Ու այս իրավիճակում նկատելի է, որ միջազգային կազմակերպությունների հանդեպ ոչ պատշաճ վարքագիծ է դրսևորվում:
Եվ փաստացի ՀՀ իշխանություններն այնքան են շտապում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու հարցում, որ անգամ Վենետիկի հանձնաժողովի մասնագիտական կարծիքը չի կարող ոչինչ փոխել: Ո՞րն է այս շտապողականության ու միջազգային կազմակերպության հետ հաշվի չնստելու փաստի բացատրությունը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի հարցին ՀՀ արդարադատության նախարար, ՀՀ վարչապետին կից ընտրական բարեփոխումների հանձնաժողովի անդամ Արտակ Զեյնալյանը պատասխանեց, թե «Հայաստանում առկա է ֆորսմաժորային, հակասահմանադրական իրավիճակ, որը պետք է շտապ հանգուցալուծվի»: Բայց այս շտապողականության պայմաններում չի բացառվում, որ եվրոպական կառույցները նաև ոչ լեգիտիմ համարեն սպասվող արտահերթ ընտրությունների արդյունքները` հենվելով քաղաքական ուժերի բողոքների և իրենց հետ հաշվի չնստելու կարևոր փաստի վրա»:

«Жоховурд»: Профессиональное мнение Венецианской комиссии не может ничего изменить
Газета «Жоховурд» пишет, что первый вице-премьер Арарат Мирзоян 19 октября примет участие в пленарном заседании Венецианской комиссии, где представит также измененный вариант Избирательного кодекса Армении. Однако отправка этого проекта в Венецианскую комиссию, по сути, носит довольно формальный характер и фактически эта структура не сможет уместиться в сроки и представить свое мнение о представленном пакете.
Проект Избирательного кодекса лишь недавно направлен в комиссию, до этого ей была представлена просто концепция. И фактически, этот проект направлен не для того, чтобы получить какое-то мнение, а просто предпринимается попытка обеспечить поочередность процедур. И в этой ситуации очевидно, что к международным структурам проявляется ненадлежащее отношение.
Фактически власти Армении так спешат провести выборы, что даже профессиональное мнение Венецианской комиссии не может ничего изменить. В чем причина подобной поспешности и игнорирования мнения международной организации?
В ответ на вопрос корреспондента издания министр юстиции Армении, член комиссии по реформированию избирательного законодательства при премьер-министре Артак Зейналян ответил: «Существующая в Армении форс-мажорная, антиконституционная ситуация, которая должна быть быстро решена».
«Однако в условиях такой поспешности не исключается, что европейские структуры посчитают нелегитимными результаты предстоящих внеочередных выборов, учитывая недовольство политических сил и факт игнорирования их мнения», - отмечает газета.