«Մետրոնոմ» կենտրոնում այսօր բացվեց «Հին ու նոր Երևան» խորագրով ցուցահանդեսը։ Այն նախաձեռնել են «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը և Երևանի պատմության թանգարանը։
Ցուցահանդեսը նվիրված է Երևանի 2800-ամյակին։ Կներկայացվեն ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում պահվող Արտաշես Վրույրի` ապակե սևանկարներից արված լուսանկարները /1927 թ./ և Երևանի պատմության թանգարանի տրամադրած մայրաքաղաքի հին լուսանկարներ, որոնք կպատմեն հին ու նոր Երևանի ճարտարապետական դիմագծի, շինությունների և նշանավոր անձանց մասին։
«Լուսանկարների միջոցով ցուցահանդեսի այցելուն հնարավարություն է ունենալու ճամփորդել 19-րդ դարի վերջի ու 20-րդ դարի սկզբի Երևանով»,-ասաց Երևանի պատմության թանգարանի տնօրեն Արմինե Սարգսյանը։

В центре «Метроном» (Metronome) в столице Армении сегодня открылась выставка «Старый и новый Ереван».
Инициаторами выставки выступают ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» министерства культуры Армении и Музей истории Еревана.
Выставка посвящена 2800-летию Еревана. Представлены хранящиеся в фондах ГНКО фото Арташеса Вруйра и предоставленные Музеем истории Еревана старые снимки столицы, которые расскажут о старом и новом архитектурном облике, зданиях и известных людях Еревана.
«Посетители выставки посредством фотографий получат возможность отправиться в путешествие по Еревану конца 19-го и начала 20-го веков», – сказала директор Музея истории Еревана Армине Саркисян.