ԱԺ-ն չընդունեց ԸՕ երկրորդ ընթերցումն առաջինից հետո 72-ժամում անցկացնելու որոշումը
Խորհրդարանում քվեարկության դրվեց Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը քննարկելու մասին որոշման նախագիծը:
Նշենք, որ կառավարությունը սկզբում առաջարկում էր նախագիծը քննարկել և ընդունել 24 ժամվա ընթացքում, սակայն, լսելով պատգամավորների դժգոհությունը, առաջարկեց այն ընդունել 72 ժամվա ընթացքում: Այսինքն՝ և առաջին, և երկրորդ ընթերցումների համար տրվում է 72 ժամ։
Որոշման նախագիծը դրվեց քվեարկության, սակայն չընդունվեց՝ կողմ քվեարկեց ընդամենը 44 պատգամավոր:
Դաշնակցությունը խմբակցությունը ձեռնպահ էր:
Քվեարկությունից հետո լարվածություն սկսվեց նիստերի դահլիճում։
ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն առաջարկեց առաջին ընթերցմամբ օրինագիծը քննարկել, քվեարկել և հետո միայն հասկանալ՝ ինչ է պահանջում օրենքը ստեղծված իրավիճակում:
Նշենք, որ խորհրդարանում գրանցված պատգամավորների թիվը 57 է, մինչդեռ սահմանադրական համարվող ԸՕ ընդունման համար անհրաժեշտ է պատգամավորների 2/3-ը, այսինքն՝ 63 պատգամավորի ձայն:
Այնուհետև ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը ներկայացրեց օրենքի նախագիծը:
«Նախագծում մասնավորապես առաջարկվում է՝ ընտրություններն անցկացվելու են համամասնական ցուցակներով, գոյություն ունեցող ռեյտինգային ցուցակների վերացում։ Խորհրդարան ընտրվելու նվազագույն շեմն առաջարկվում է իջեցնել՝ կուսակցությունների համար ներկայիս 5 տոկոսը դարձնելով 4, իսկ դաշինքների համար 7 տոկոսը՝ 6 տոկոս: Առաջարկվում է նվազեցնել նաև ընտրագրավը՝ ներկայիս նվազագույն աշխատավարձի 10 հազարապատիկի փոխարեն դարձնելով 4 հազար հինգ հարյուրապատիկ:
Առաջարկվում է նվազագույնը երեք կուսակցությունների և դաշինքների փոխարեն թույլատրել Ազգային ժողովում ներկայացված լինել առնվազն 4 կուսակցություն կամ դաշինք և մանդատների բաշխումը իրականացնել նրանց միջև, այսինքն՝ 2 տոկոս հավաքած 4-րդ ուժը կարող է անցնել խորհրդարան։
Առաջարկվում է նաև կանանց ներկայացվածության քվոտայի բարձրացում՝ 25 տոկոսի փոխարեն սահմանելով 30 տոկոս»,- մանրամասնեց նախարարի պաշտոնակատարը:

Armenian MPs reject extending second hearing for Electoral Code bill to 72 hours
The Armenian National Assembly rejected the government’s proposal to prolong the second hearing time period for the bill on electoral reforms to 72 hours.
Earlier the government proposed to debate and pass the Electoral Code bill within 24 hours, however after hearing the lawmakers’ objections, it proposed to hold the second reading for the bill within 72 hours after the first reading.
Only 44 lawmakers voted for the draft decision, with lawmakers from the Armenian Revolutionary Federation abstaining.
While the voting triggered tensions in the parliament, Speaker Ara Babloyan offered to consider the issue only after discussing and adopting it in the first reading.
Presenting the draft law, Acting Justice Minister Artak Zeynalyan said the reforms propose to hold elections with party list system of proportional representation instead of the current rating list system. It would lower the minimum threshold of making it to the parliament to 4 percent instead of the current 5 for parties and 6 percent instead of the current 7 for alliances.
The bill also proposed to decrease the amount of electoral deposits and increase women’s representation in the parliament to 30 percent.