ԱԺ-ն չընդունեց ԸՕ երկրորդ ընթերցումն առաջինից հետո 72-ժամում անցկացնելու որոշումը
Խորհրդարանում քվեարկության դրվեց Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը քննարկելու մասին որոշման նախագիծը:
Նշենք, որ կառավարությունը սկզբում առաջարկում էր նախագիծը քննարկել և ընդունել 24 ժամվա ընթացքում, սակայն, լսելով պատգամավորների դժգոհությունը, առաջարկեց այն ընդունել 72 ժամվա ընթացքում: Այսինքն՝ և առաջին, և երկրորդ ընթերցումների համար տրվում է 72 ժամ։
Որոշման նախագիծը դրվեց քվեարկության, սակայն չընդունվեց՝ կողմ քվեարկեց ընդամենը 44 պատգամավոր:
Դաշնակցությունը խմբակցությունը ձեռնպահ էր:
Քվեարկությունից հետո լարվածություն սկսվեց նիստերի դահլիճում։
ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն առաջարկեց առաջին ընթերցմամբ օրինագիծը քննարկել, քվեարկել և հետո միայն հասկանալ՝ ինչ է պահանջում օրենքը ստեղծված իրավիճակում:
Նշենք, որ խորհրդարանում գրանցված պատգամավորների թիվը 57 է, մինչդեռ սահմանադրական համարվող ԸՕ ընդունման համար անհրաժեշտ է պատգամավորների 2/3-ը, այսինքն՝ 63 պատգամավորի ձայն:
Այնուհետև ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը ներկայացրեց օրենքի նախագիծը:
«Նախագծում մասնավորապես առաջարկվում է՝ ընտրություններն անցկացվելու են համամասնական ցուցակներով, գոյություն ունեցող ռեյտինգային ցուցակների վերացում։ Խորհրդարան ընտրվելու նվազագույն շեմն առաջարկվում է իջեցնել՝ կուսակցությունների համար ներկայիս 5 տոկոսը դարձնելով 4, իսկ դաշինքների համար 7 տոկոսը՝ 6 տոկոս: Առաջարկվում է նվազեցնել նաև ընտրագրավը՝ ներկայիս նվազագույն աշխատավարձի 10 հազարապատիկի փոխարեն դարձնելով 4 հազար հինգ հարյուրապատիկ:
Առաջարկվում է նվազագույնը երեք կուսակցությունների և դաշինքների փոխարեն թույլատրել Ազգային ժողովում ներկայացված լինել առնվազն 4 կուսակցություն կամ դաշինք և մանդատների բաշխումը իրականացնել նրանց միջև, այսինքն՝ 2 տոկոս հավաքած 4-րդ ուժը կարող է անցնել խորհրդարան։
Առաջարկվում է նաև կանանց ներկայացվածության քվոտայի բարձրացում՝ 25 տոկոսի փոխարեն սահմանելով 30 տոկոս»,- մանրամասնեց նախարարի պաշտոնակատարը:

Парламент Армении не принял проект решения о проведении второго чтения по Избирательному кодексу через 72 часа после первого
14:49 22/10/2018
В Национальном Собрании Армении на голосование был вынесен проект решения об обсуждении вопроса о внесении изменений в Избирательный кодекс РА.
Отметим, изначально правительство предлагало обсудить и принять проект в течение 24 часов, однако, выслушав недовольство депутатов с вязи с этим, предложило принять законопроект в течение 72 часов. Иными словами, на первое и второе чтение будет предоставлено 72 часа.
Проект решения вынесен на голосование, однако не был принят: «за» проголосовали всего 44 депутата.
Представители фракции АРФ «Дашнакцутюн» – воздержались от голосования.
После голосования в зале заседания сложилась напряженная ситуация.
Спикер НС РА Ара Баблоян предложил обсудить законопроект в первом чтении: проголосовать, а потом уже понять – чего требует закон в сложившейся ситуации.
Отметим, что число зарегистрировавшихся сегодня в парламенте депутатов составило 57 человек, между тем, для принятия конституционного закона необходимо 63 голоса.
Затем и.о. министра юстиции РА Артак Зейнаян представил законопроект.
«В частности, по законопроекту предлагается провести внеочередные выборы по пропорциональному списку, искоренить действующую рейтинговую систему. Предлагается также снизить проходной порог: для партий – 5%-й порог на 4%-й, а для альянсов и блоков – вместо 7% на 6%. Предлагается снизить также размер избирательного залога.
Предусматривается, что минимальное число политических сил, которые пройдут в парламент, будет 4 вместо нынешних 3, и провести между ними распределение мандатов, то есть: набравшая 2% голосов 4 политсила может пройти в парламент.
Предлагается увеличить также квоты для женщин: вместо 25% – 30%», – отметил он.