Արտակ Զաքարյան. Որքան էլ տարօրինակ է,  Փաշինյանի համար միակ իրական փրկօղակը լինելու է Հանրապետականը
«Վարչապետի պաշտոնակատար Փաշինյանը երկու օր առաջ ԱԺ ամբիոնից փորձում էր բացատրել, թե ներկա պահին ընտրական ո՞ր օրենսգիրքն է ավելի ձենատու Հանրապետականին: Իրականում ՀՀԿ-ի համար միևնույն է, թե ո՞ր ԸՕ-ն կլինի խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերման հիմքում: Քանի որ դրանից չի կախված Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմագրավելու ռեսուրսները: Վտանգն այն է, որ այսօր քաղաքական դաշտում, և նաև պետական կառավարման մեջ ստեղծված քաոսն ու սնուցվող էյֆորիան խլացրել են քաղաքական բանականությունը, կամ կարելի է ասել քաղաքական միտքն ընդհանրապես»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀԿ խորհրդի անդամ, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը։
Նրա գնահատմամբ, «կրիմիանալ Հայաստան» հեռուստասերիալի վերածված հակակոռուպցիոն պայքարի իմիտացիան թույլ չի տալիս պատշաճ ուշադրություն դարձնել Հայաստանի համար կենսական խնդիրների վրա:
«Արտաքին քաղաքականությունից ընդամենը երկու բան է հայտնի. “...հայ-ռուսական հարաբերությունները փայլուն են” և երեկ էլ իմացանք, որ «...Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները նույնպես նոր մակարդակի բարձրացնելու իրական հնարավորություն կա: Եվ մենք պատրաստ ենք օգտվել այդ հնարավորությունից...»: Սա գուցե էյֆորիայով տառապող մարդկանց համար մի բան էլ շատ տեղեկատվություն է, բայց սպեցիֆիկ պրոբլեմներով, հակասությունների և հնարավոր նոր բախումների կիզակետում գտնվող երկրի արտաքին քաղաքականության ու անվտանգության համար ուղակի ոչինչ չի նշանակում:
Բոլթոնից, այսինքն պաշտոնական ԱՄՆ-ից, այսինքն Ադրբեջանին ինչ-որ տարածքներ վերադարձնելու կոչ անող երկրից երեկ մի քանի ուշագրավ մեսիջներ ևս ստացանք: Դրանցից մեկի վրա ցանկանում եմ կանգ առնել: Պարոն Բոլթոնն ասում է, որ վարչապետը եթե ստանա հասարակության մեծամասնության աջակցությունը և ունենա ուժեղ մանդատ, ապա կարող է մի շարք վճռական փոփոխություններ իրականացնել: Միևնույն ժամանակ Բոլթոնը նշում է, որ «…արցախյան հարցի լուծումը բարդ է՝ հակառակ դեպքում այն վաղուց կարգավորված կլիներ: ….. Հայաստանի համար արտաքին ճնշումները նվազեցնելու ամենավստահ ուղին ԼՂ հակամարտության լուծման ապահովումն է»։
ԱՄՆ-ը ևս պահանջում է հարցի արագ լուծում (տարածքների վերադարձման սխեմայով՝ ըստ դեսպան Միլզի), իսկ սա նշանակում է, որ հաջորդ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և իր կառավարությունը տևական ժամանակ գտնվելու են արտաքին ճնշումների տակ՝ մասնավորապես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրներից: Ժողովրդի կողմից ստացած ուժեղ մանդատը՝ ինչի մասին խոսում է Բոլթոնը, իհարկե մի կողմից կարող է օգտակար լինել՝ ներքին բարեփոխումների համար (ենթադրում եմ, որ հաջորդ կառավարությունը գոնե 2019թ. փետրվարի 31-ից հետո կսկսի իրապես զբաղվել երկրի պրոբլեմներով), մյուս կողմից այն պատուհաս է դառնալու արտաքին քաղաքական բարդ իրավիճակներում մանևրելու հարցում:
Ամերիկացիներն էլ, ռուսներն էլ, ֆրանսիացիներն էլ շարունակաբար պնդելու են, «…Միսթըր փրայմմինիսթըր, ուվաժայեմըյ Նիկոլ Վլադիմիրովիչ, շեղ Նիկոլյա, ձեր ժողովրդի մեծամասնությունը անվերապահորեն հավատում է ձեզ, և ժամանակն է, որ օգտագործեք ձեր հեղինակությունն ու խաղաղություն հաստատեք տարածաշրջանում` բացելով փակ սահմանները. բայց ի նկատի ունեցեք, որ դրա դիմաց Ադրբեջանն ինչ որ հողեր է պահանջում: Դուք մի ահնանգստացեք, վերադարձրեք այդ ինչ-որ տարածքները և մենք խաղաղարարներով կապահովենք ձեր սահմանների անվտանգությունը, եթե դրա կարիքը լինի…»: Ահա մոտավորապես այսպիսին կարող է լինել զրույցը ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ:
Հայկական խորհրդարանը, իր նորօրյա հայ հեղափոխականների 70 տոկոսանոց հավաքանակով, իրավիճակի փրկության միակ հույս է տեսնելու իր խորհրդարանական հակակշիռների մեջ: Այսինքն ընդդիմությանը, բայց ոչ թե ձևական, սեփական բիզնեսից վախեցած, կամ արևմտյան ու այլ գրպանային ընդդիմությանը, այլև իրական քաղաքական գործընթացների արդյունքում ձևավորված, քաղաքական մեծ փորձ, կենսագրություն և հմտություններ ունեցող, գաղափարական ամուր հենքի վրա կանգնած ընդդիմության:
Որքան էլ տարօրինակ է, ապագայում Նիկոլ Փաշինյանի համար, արտաքին բարդ իրավիճակներից ու կառավարման արդյունավետության ապահովման գործում միակ իրական փրկօղակը լինելու է Հանրապետականը: Իհարկե ՀՀԿ-ն դա չի անելու վարչապետի նկատմամբ ունեցած իր մեծ սիրո և հանդուրժողականության հաշվին, այլ սեփական երկրի ու ժողովրդի անվտանգության ու արցախյան հիմնահարցում ամուր դիրքերը պահելու կենսական շահերից ելնելով: Ապագա նորացվող Հանրապետականը միակ քաղաքական ընդդիմադիր հենարանն է լինելու, որի վրա առանց վարանելու դժվար պահերին կարողանալու է հենվել ապագա իշխանությունը՝ հանուն պետության ու ժողովրդի:
Այնպես, որ մեր հարգելի վարչապետը՝ մտահոգվելով ՀՀԿ-ի ճակատագրի մասին խորհուրդ է տալիս թե, որ ընտրական օրենսգիրքը պետք է նախընտրել, իսկ ես մտահոգվելով պետության ճակատագրի մասին՝ առաջարկում եմ դադարեցնել քաղաքական տեռորը քաղաքական ուժերի նկատմամաբ (սա չի վերաբերում հակակոռուպցիոն իրական պայքարին, մենք բոլորս պետք է ձգտենք նվազեցնել կոռուպցիան ու դրա դրսևորումները մեր երկրում) և հաշվի նստել այն ուժի հետ, որն ապագայում ընդդիմադիր դաշտի միակ իրական գործընկերն է լինելու, ում հետ միասին պետք է պայքարել հանուն անվտանգ, խաղաղ, արդար ու ապահով Հայաստանի (եթե իհարկե իշխանափոխության նպատակններն ազնիվ են):
P.S.
Ի միջ այլոց, ժամանակին ՀՀԿ–ի ցուցակների համար կենաց մահու պայքար մղող, իսկ հիմա «Իմ քայլը» դաշինքում հայտնվելու թեկնածու հանդիսացող ՀՀԿ փախստականներն ու մյուս բարիկադավորները ևս ապագա խորհրդարանում կարող են ինչ որ պահի օգտակար լինել վերոհիշյալ հարցերում»,-գրել է Արտակ Զաքարյանը։

Артак Закарян: Как бы странно это ни было, для Пашиняна единственным настоящим спасательным кругом будет РПА
18:26 26/10/2018
«Исполняющий обязанности премьер-министра Никол  Пашинян два дня назад с трибуны Национального Собрания пытался объяснить, какой Избирательный кодекс на данный момент более выгоден Республиканской партии Армении (РПА). На самом деле РПА все равно, какой Избирательный кодекс будет в основе организации парламентских выборов. Поскольку не от этого зависят ресурсы по противодействию стоявшим перед Арменией вызовам и угрозам», – написал на своей странице в социальной сети Facebook представитель Совета Республиканской партии Армении (РПА, бывший заместитель министра обороны Артак Закарян.
«Опасность в том, что создавшийся сегодня на политическом поле, а также в государственном управлении хаос и подпитываемая эйфория заглушили политический разум или, можно сказать, политическую мысль вообще», – отметил он.
По оценке Закаряна, «превращенная в сериал "Криминальная Армения" имитация антикоррупционной борьбы не позволяет обратить надлежащее внимание на жизненно важные для Армении проблемы».
«Из сферы внешней политики известны лишь две вещи: "…армяно-российские отношения – блестящие» и вчера мы узнали, что «…есть реальная возможность поднять на новый уровень также отношения Армения – США. И мы готовы воспользоваться этой возможностью…" Для страдающих эйфорией людей эта информация, возможно, даже больше, чем нужно, однако для внешней политики и безопасности страны со специфическими проблемами, находящейся в эпицентре противоречий и возможных новых конфронтаций просто ничего не значит.
От Болтона, то есть официального Вашингтона, то есть от призывающей вернуть Азербайджану какие-то территории страны накануне также получили несколько примечательных месседжей. Хочу остановиться на одном из них. Г-н Болтон говорит: если премьер получит поддержку большинства и сильный мандат, то сможет произвести ряд решительных изменений.  Одновременно Болтон отмечает, что  "… решение карабахского конфликта – сложное, в противном случае он давно был бы урегулирован. … самым верным для Армении путем для снижения внешнего давления – обеспечение решения карабахского конфликта".
США также требуют быстрого решения вопроса (по схеме возврата территорий, согласно послу Миллсу), а это значит, что следующий премьер Никол Пашинян и его правительство длительное время будут находиться под внешним давлением – в частности стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Полученный от народа сильный мандат, о котором говорит Болтон, конечно, с одной стороны может быть полезным – для внутренних реформ (предполагаю, что следующее правительство хотя бы с 31 февраля 2019 года начнет действительно заниматься проблемами страны), с другой стороны – он станет напастью в вопросе маневрирования в сложных внешнеполитических ситуациях.
И американцы, и русские, и французы постоянно будут утверждать, "…Mr Prime Minister, уважаемый Никол Владимирович, cherie Nicholas, большинство вашего народа безоговорочно верит вам, и пришло время, чтобы вы использовали ваш авторитет и установили мир в регионе, открыв закрытые границы. Однако имейте в виду, что взамен Азербайджан требует какие-то земли. Вы не беспокойтесь, верните эти какие-то земли и мы с помощью миротворцев обеспечим безопасность ваших границ, если в этом будет необходимость…". Вот примерно каким может быть беседа вокруг карабахского урегулирования.
Армянский парламент, со своей 70-процентной сборной армянских революционеров наших дней будет видеть единственную надежду спасения ситуации в своих парламентских противовесах. То есть оппозиции, но не формальной, встревоженной благополучием собственного бизнеса, прозападной или другой карманной оппозицией, а сформировавшейся в результате реальных политических процессов, имеющей большой политический опыт, биографию и навыки, стоящей на крепкой идеологической основе оппозиции.
Как бы странно это ни было, в будущем единственным настоящим спасательным кругом для Никола Пашиняна в сложных внешнеполитических ситуациях и в обеспечении эффективного управления будет Республиканская партия. Конечно, РПА будет делать это не за счет своей большой любви и толерантности к премьер-министру, а исходя из безопасности собственной страны и народа и жизненно важных интересов сохранения прочных позиций в карабахском урегулировании. Будущая обновленная Республиканская партия будет единственной политической оппозиционной опорой, на которую в трудные минуты без колебаний сможет опереться будущая власть – во имя государства и народа.
Так что, когда наш уважаемый премьер-министр, беспокоясь за судьбу РПА, дает совет, какому Избирательному кодексу следует отдать предпочтение, я, тревожась за судьбу государства, предлагаю прекратить политический террор в отношении политических сил (это не касается реальной антикоррупционной борьбы, все мы должны стремиться к сокращению коррупции и ее проявлений в нашей стране) и считаться с той силой, которая в будущем будет единственным реальным партнером на оппозиционном поле, с которой нужно вместе бороться во имя безопасной, мирной, справедливой и надежной Армении (если, конечно, цели смены власти искренние).
Кстати, ведущие в свое время борьбу не на жизнь, а на смерть за попадание в списки РПА, а сейчас претендующие на то, чтобы оказаться в списке партии "Гражданский договор", беженцы РПА и другие баррикадники также могут в какой-то момент быть полезны в будущем парламенте вышеуказанных вопросах»,  – отметил Артак Закарян.