«Ստարտ-ափ» կուսակցություններն ու պոպուլիզմը՝ աշխարհում և Հայաստանում
Վերջին տասնամյակում հասուն ժողովրդավարական երկրներում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքները ցույց են տալիս, որ ավանդական կուսակցությունների գրանցած արդյունքները շարունակաբար վատթարանում են, և մեծ ընտրական հաջողություններ են գրանցում նորաստեղծ կամ մարգինալ համարվող ուժերը։ Վերջիններիս հաճախ անվանում են աջ ուղղվածությամբ պոպուլիստական կուսակցություններ, որոնք իրենց նախընտրական արշավը կառուցում են ոչ թե դասական գաղափարախոսությունների և հասարակության մեջ ավանդաբար գոյություն ունեցող տարբերությունների վրա, այլ ավելի շատ շեշտադրումն անում են ժողովրդի և իշխող էլիտայի հակասության վրա։ Հիմնական միտքն այն է, որ ժողովրդին հակադրվում է օտարացած, կոռումպացված և միայն սեփական շահերը սպասարկող էլիտան, որը ներառում է քաղաքական, տնտեսական, մշակութային իստեբլիշմենտի ներկայացուցիչներ։
Թեպետև չկա պոպուլիզմի միասնական մեկ սահմանում, բայց այն հաճախ օգտագործվում է բացասական ենթատեքստով՝ երբեմն պիտակավորման նպատակով։ Պոպուլիստական և այսպես կոչված «ստարտ ափ» (start-up) համարվող կուսակցությունները լուրջ ընտրական հաջողություններ և աջակցություն ունեն Գերմանիայում, Իտալիայում, Շվեդիայում, Նիդերելանդներում և այլուր։
«Ստարտ ափ»-ի զուգահեռը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտից է, որտեղ հնարավոր է նորաստեղծ ընկերությունը կարճ ժամանակում մեծ հաջողություն գրանցի և դառնա ոլորտի առաջամարտիկը։ Մոտավոր նույն երևույթն էր, երբ Էմանուել Մակրոնը 2016թ. հիմնեց «La République En Marche» կուսակցությունը և մեկ տարի հետո կարողացավ դառնալ Ֆրանսիայի նախագահ։ Համանման թռիչքային զարգացում են ունեցել Իտալիայում «Հինգ աստղ շարժումը», «Լեգա նորդ» կուսակցությունը՝ իր խարիզմատիկ առաջնորդի՝ Մատեո Սալվինիի գլխավորությամբ և այլն։ Դոնալդ Թրամփի ընտրությունը ևս որոշ վերապահումներով կարող է տեղավորվել այս տենդենցի մեջ։ Այս դեպքում նոր կուսակցություն չի ստեղծվել, բայց հռետորաբանության նմանության կար։
Գալով մեր տարածաշրջան պետք է նշել, որ հասկանալի պատճառներով նախկինում Հայաստանում չի եղել ավանդական բազմակուսակցական համակարգ, ինչն ընտրողների մոտ կարող էր ստեղծել կուսակցական պատկանելության և լոյալության որոշակի հիմքեր, իսկ կոմունիստական կուսակցության հետ ինքնանույնականցումը հաճախ պարտադրված ու արհեստական էր, թեպետև համոզված կոմունիտներ էլ կային։
Անկախության շրջանում էլ կուսակցական համակարգի կայացումը Հայաստանում բարդություններով էր տեղի ունենում, ինչը պայմանավորված էր քաղաքական նպատակահարմարությունից բխող սահմանադրական ու օրենսդրական   անընդհատ փոփոխություններով։
Հայաստանում ևս որպես կանոն խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ձևավորվում էին նոր կուսակցություններ ու դաշինքներ, ովքեր փորձում էին մրցակցել արդեն որոշակիորեն կայացած կուսակցությունների հետ, որոնց շարքում անխոս առավելություն ուներ իշխող քաղաքական ուժը։ Բնականաբար, պայմանավորված ընտրությունների որակով և քաղաքական դաշտի սահմանափակությամբ, «ստարտ ափ» կուսակցությունները մեծ հաջողություն չէին կարող ակնկալել, եթե կուլիսային համաձայնություններ չկային։ Բացի այդ, մեծ էր անվստահությունը քաղաքական կուսակցությունների և ընդհանրապես ընտրական գործընթացի նկատմամբ։
Հայաստանում եվրոպական իմաստով պոպուլիստական կուսակցություն չձևավորվեց, որովհետև հասարակությունների առջև դրված խնդիրներն այլ էին։ Եվրոպայում առաջնահերթ նշանակություն ունեն այնպիսի խնդիրները, ինչպիսիք են ներգաղթի և փախստականների հարցերը, վերազգային ինտեգրացիոն գործընթացների ազդեցությունը պետության ինքնիշխանության վրա, գենդերային հավասարությունը և ավանդական ընտանեկան արժեքների պաշտպանությունը։ Այս օրակարգով են հիմնականում Եվրոպայում առաջ գնում աջ-պոպուլիստական կուսակցությունները։
Հայաստանում ժողովրդական բողոքն այլ ուղղվածություն ուներ. այն ուղղված էր ընդդեմ վատ կառավարման, կոռուպցիայի, տնտեսական մենաշնորհների, արդարության պակասի։ Արդյունքում ձևավորվեց լայն ժողովրդական շարժում, որն էլ դարձավ քաղաքական փոփոխությունների լոկոմտիվն ու կրողը։
Առաջիկայում սպասվում են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք վճռորոշ են լինելու քաղաքական իրավիճակի հանգուցալուծման տեսակետից։ Համընդհանուր ընկալումն այն է, որ գործող իշխանությունների քաղաքական ուժը վայելում է ընտրողների մեծ աջակացությունը, ինչը կարտացոլվի ընտրական նախապատվությունների վրա։ Բայց չնայած այս հանգամանքին՝ ընտրությունների մասնակցելու համար ձևավորվում են նոր կուսակցություններ, հներն ակտիվանում են, ընթանում են անդրկուլիսային բանակցություններ դաշինքների շուրջ։ Մի խոսքով՝ կա քաղաքական գործընթաց, կան ակնկալիքներ, կա ժողովրդավարություն։
Մնում է տեսնել, թե թվային տեխնոլոգիաներով գործող «ստարտ ափ» քաղաքական ուժերից ով ինչքանով կհաջողի, և կհաջողվի նրանց քաղաքական հարթակում վերջնականապես փոխարինել «անալոգիական տեխնոլոգիաներով» գործող ուժերին։ 21-րդ դարն է վերջապես։

«Стартап»-партии и популизм в мире и в Армении
В последнее десятилетие итоги проведенных в странах со зрелой демократией выборов демонстрируют, что показываемые традиционными партиями результаты постоянно ухудшаются, а крупных успехов на выборах добиваются новые или считающиеся маргинальными силы.
Последние часто называют популистскими правыми партиями, которые строят свою предвыборную кампанию не по классическим идеологиям и на традиционно существующих в обществе  различиях, а на противоречии между народом и правящей элитой. Основная идея заключается в том, что народу противопоставляется отчужденная, коррумпированная и обслуживающая лишь свои интересы элита, состоящая из представителей политического, экономического и культурного истеблишмента.
Хотя и нет единого определения популизма, но его часто используют с отрицательным подтекстом – порою для навешивания ярлыков. Популистские и так называемые стартап (start-up)-партии имеют серьезный успех и поддержку на выборах в Германии, Италии, Швеции, Нидерландах и повсюду.
Параллель «стартапа» – из сферы высоких технологий, где недавно созданная компания может добиться больших успехов за короткий промежуток времени и стать лидером в этой области. Примерно то же явление наблюдалось, когда Эмануэль Макрон в 2016 году основал партию «Вперёд, Республика!» (фр.  La République en Marche!) и буквально через год сумел стать президентом Франции. Подобное скачкообразное развитие пережили «Движение "5 звезд"», партия «Лига Севера» (Lega Nord) со своим харизматичным лидером Маттео Сальвини в Италии и пр.. Избрание Дональда Трампа с некоторыми оговорками также может уместиться в эту тенденцию. В этом случае не была создана новая партия, но было сходство в риторике.
Обращаясь к нашему региону, следует отметить, что, по понятным причинам, в прошлом в Армении никогда не было традиционной многопартийной системы, что могло бы создать определенные основания для партийной принадлежности и лояльности у избирателей, а самоидентификация с коммунистической партией часто была навязана и искусственна, хотя были и убежденные коммунисты.
В период независимости же в Армении становление партийной системы происходило с осложнениями, что было обусловлено постоянными конституционными и законодательными изменениями, вытекающими из политической целесообразности.
И в Армении, как правило, перед парламентскими выборами формировались новые партии и блоки, которые пытались конкурировать с в некоторой степени уже состоявшимися партиями, среди которых, безусловно, преимущество имела правящая политическая сила.
Естественно, из-за качества выборов и ограниченности политического поля, «стартап»-партии не могли рассчитывать на большой успех, если отсутствовали  закулисные соглашения. Кроме того, это большим было недоверие к политическим партиям и избирательному процессу в целом.
В Армении популистская партия в европейском смысле не сформировалась, поскольку проблемы, поставленные перед обществами, были разными. В Европе первостепенное значение имеют такие проблемы, как вопросы иммиграции и беженцев, влияние процессов наднациональной интеграции на суверенитет государства, гендерное равенство и защита традиционных семейных ценностей. Именно с этой повесткой дня в основном продвигаются правые популистские партии в Европе. Народный протест в Армении имел другое направление, он был направлен против плохого управления, коррупции, экономических монополий, отсутствия справедливости. В результате было сформировано широкое народное движение, которое стало локомотивом и носителем политических изменений.
В ближайшем будущем ожидаются досрочные парламентские выборы, которые станут  решающими с точки зрения разрешения политической ситуации. Общее восприятие состоит в том, что политическая сила действующих властей пользуется большой поддержкой электората, что отразится на избирательных предпочтениях. Но, несмотря на это обстоятельство, для участия в выборах формируются новые партии, активируются старые, ведутся закулисные переговоры по альянсам. Одним словом, есть политический процесс, есть ожидания, есть демократия.
Остается посмотреть, какая из действующих цифровыми технологиями «стартап»–политсил какого успеха добьется и удастся ли им на политической арене окончательно заменить действующих «аналоговыми технологиями» сил. 21-й век, в конце концов.