Կոնվերս Բանկի 25-ամյակին նվիրված պրեմիերայով ավարտվեց երեվանյան երաժշտական փառատոնը
Հոկտեմբերի 25-ին՝ Ջակոմո Պուչինիի «Մադամ Բաթերֆլայ» օպերայի պրեմիերայով ավարտվեց Երևանյան 12-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը: Ներկայացումը նվիրված էր փառատոնի գլխավոր հովանավոր Կոնվերս Բանկի 25-ամյակին:  Ներկա էին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ տիկնոջ հետ, պաշտոնատար անձինք, գործարարներ, երաժշտասերներ….
«Մադամ Բաթերֆլայը» բեմադրվել է Երևանյան փառատոնի շրջանակներում և հայկական բեմերում չի հնչել արդեն 10-ը տարի: Հուսով ենք, մեր այս բեմադրությունը, ինչպես նաև փառատոնի շրջանակներում 12 համերգները գոհացրեցին անգամ ամենախստապահանջ երաժշտասերներին: Այս տարի մենք հնարավորություն ունեցանք ունկնդրել  բացառիկ կատարումներ՝ աշխարհահռչակ երաժիշտների կատարմամբ»,- իր խոսքում ասել է Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:
Մադամ Բաթերֆլայի դերում հանդես է եկել աշխարհի լավագույն բաթերֆլայներից մեկը՝ մեր հայրենակցուհի Լիանա Ալեքսանյանը:
«Ողջ աշխարհում ընդունված է, որ  բիզնեսն աջակցում է մշակույթի զարգացմանը: Շնորհակալություն ենք հայտնում Կոնվերս Բանկին, որ փառատոնին իր աջակցությամբ  մեզ հնարավորություն տվեց բեմադրել և մայր բեմում ներկայացնել աշխարհի ամենահայտնի բեմերում մշտապես մեծաթիվ հանդիսատես հավաքող «Մադամ Բաթերֆլայ» օպերան»,- իր խոսքում ասել է  Լիաննա Ալեքսանյանը:
Նշվել է նաև, որ «Մադամ Բաթերֆլայ»-ը դասվում է աշխարհի ամենահաճախ բեմադրվող օպերաների շարքին: Դրան նպաստում են օպերայի մեղեդային նրբագեղությունը, գլխավոր հերոսուհու անհավանական  մաքրությունն ու անկեղծությունը և նրա կերպարի աննկարագրելի քնարականությունը, որը օպերայի վերջում դառնում է խորը ողբերգական:
Հայաստանում «Մադամ Բաթերֆլայ»-ը առաջին անգամ ներկայացվել է 1934թ.-ին, Ալ. Սպենդիարյանի ազգային ակադեմիական օպերայի և բալետի թատրոնում,  դիրիժոր՝ Գևորգ Բուդաղյան: Վերջին անգամ այն հնչել է Արամ Խաչատրյան համերգասրահի բեմից, տասը տարի առաջ՝ 2008թ-ին, որպես թատերականացված համերգային կատարում՝ մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ և Սուքիաս Թորոսյանի բեմադրությամբ:

Yerevan Music festival closed with a premiere dedicated to Converse Bank’s 25th anniversary
The 12th Yerevan International Music Festival closed on Thursday with the premiere of Giacomo Puccini’s opera “Madama Butterfly”. The performance was dedicated to the 25th anniversary of Converse Bank, the chief sponsor of the festival. Acting Prime Minister of the RA Nikol Pashinyan with his wife, government officials, businessmen, and music lovers attended the event.
““Madama Butterfly” was staged within the framework of Yerevan Music Festival. It had not been performed on Armenian stages for 10 years already. We hope that our performance, as well as the 12 concerts of the festival, have pleased even the most demanding music lovers. This year we have had the opportunity to listen to exceptional performances by world-famous musicians”, - said Eduard Topchyan, the Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian National Philharmonic Orchestra.
Our compatriot Liana Aleksanyan, one of the best Butterflies in the world, acted as Madama Butterfly.
“All over the world, business supports development of culture. We would like to thank Converse Bank, which, with its support to the festival, gave us the opportunity to stage and perform “Madama Butterfly” opera that constantly attracts a large number of spectators on the most famous stages of the world”, - said Liana Aleksanyan.
She also mentioned that “Madama Butterfly” is one of the most popular operas in the world. Its success is due to the melodic elegance of the opera, the incredible purity and sincerity of the main heroine, and the unspeakable lyricism of her character, which becomes very tragic at the end of the opera.
In Armenia, “Madama Butterfly” was performed for the first time in 1934, at the National Academic Theater of Opera and Ballet after Al. Spendiaryan, conductor - Gevorg Budaghyan. Last time, it was performed on the stage of Aram Khachaturian Concert Hall ten years ago, in 2008, as theatrical concert performance directed by Maestro Eduard Topchyan, staged by Sukias Torosyan.