Կոնվերս Բանկի 25-ամյակին նվիրված պրեմիերայով ավարտվեց երեվանյան երաժշտական փառատոնը
Հոկտեմբերի 25-ին՝ Ջակոմո Պուչինիի «Մադամ Բաթերֆլայ» օպերայի պրեմիերայով ավարտվեց Երևանյան 12-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը: Ներկայացումը նվիրված էր փառատոնի գլխավոր հովանավոր Կոնվերս Բանկի 25-ամյակին:  Ներկա էին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ տիկնոջ հետ, պաշտոնատար անձինք, գործարարներ, երաժշտասերներ….
«Մադամ Բաթերֆլայը» բեմադրվել է Երևանյան փառատոնի շրջանակներում և հայկական բեմերում չի հնչել արդեն 10-ը տարի: Հուսով ենք, մեր այս բեմադրությունը, ինչպես նաև փառատոնի շրջանակներում 12 համերգները գոհացրեցին անգամ ամենախստապահանջ երաժշտասերներին: Այս տարի մենք հնարավորություն ունեցանք ունկնդրել  բացառիկ կատարումներ՝ աշխարհահռչակ երաժիշտների կատարմամբ»,- իր խոսքում ասել է Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:
Մադամ Բաթերֆլայի դերում հանդես է եկել աշխարհի լավագույն բաթերֆլայներից մեկը՝ մեր հայրենակցուհի Լիանա Ալեքսանյանը:
«Ողջ աշխարհում ընդունված է, որ  բիզնեսն աջակցում է մշակույթի զարգացմանը: Շնորհակալություն ենք հայտնում Կոնվերս Բանկին, որ փառատոնին իր աջակցությամբ  մեզ հնարավորություն տվեց բեմադրել և մայր բեմում ներկայացնել աշխարհի ամենահայտնի բեմերում մշտապես մեծաթիվ հանդիսատես հավաքող «Մադամ Բաթերֆլայ» օպերան»,- իր խոսքում ասել է  Լիաննա Ալեքսանյանը:
Նշվել է նաև, որ «Մադամ Բաթերֆլայ»-ը դասվում է աշխարհի ամենահաճախ բեմադրվող օպերաների շարքին: Դրան նպաստում են օպերայի մեղեդային նրբագեղությունը, գլխավոր հերոսուհու անհավանական  մաքրությունն ու անկեղծությունը և նրա կերպարի աննկարագրելի քնարականությունը, որը օպերայի վերջում դառնում է խորը ողբերգական:
Հայաստանում «Մադամ Բաթերֆլայ»-ը առաջին անգամ ներկայացվել է 1934թ.-ին, Ալ. Սպենդիարյանի ազգային ակադեմիական օպերայի և բալետի թատրոնում,  դիրիժոր՝ Գևորգ Բուդաղյան: Վերջին անգամ այն հնչել է Արամ Խաչատրյան համերգասրահի բեմից, տասը տարի առաջ՝ 2008թ-ին, որպես թատերականացված համերգային կատարում՝ մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ և Սուքիաս Թորոսյանի բեմադրությամբ:

Премьерой оперы Пуччини «Мадам Баттерфляй» завершился 12-й Ереванский международный музыкальный фестиваль
16:30 26/10/2018
Накануне, 25 октября, премьерой оперы Джакомо Пуччини «Мадам Баттерфляй» завершился 12-й Ереванский международный музыкальный фестиваль.
Представление было посвящено 25-летию Конверс Банка, генерального спонсора фестиваля. На премьере присутствовали исполняющий обязанности премьер-министра РА Никол Пашинян с супругой, должностные лица, предприниматели, любители музыки.
«Опера “Мадам Баттерфляй” была поставлена в рамках Ереванского фестиваля. Она не звучала на армянских сценах уже 10 лет. Надеемся, что эта наша постановка, а также 12 концертов, исполненных на фестивале, доставили удовольствие даже самым требовательным любителям музыки. В этом году мы имели возможность насладиться исключительными выступлениями в исполнении всемирно известных музыкантов», – отметил художественный руководитель и главный дирижер Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян.
Роль Мадам Баттерфляй исполнила одна из лучших Баттерфляй в мире, наша соотечественница Лиана Алексанян.
«Во всем мире принято, что бизнес поддерживает развитие культуры. Благодарим Конверс Банк за то, что оказав поддержку в проведении фестиваля, он предоставил возможность поставить и исполнить на главной сцене страны оперу “Мадам Баттерфляй”, которая неизменно собирает большое количество зрителей в самых известных залах мира», – сказала Лиана Алексанян.
Было также отмечено, что «Мадам Баттерфляй» – одна из наиболее часто исполняемых опер в мире, благодаря мелодичной элегантности оперы, невероятной чистоте и искренности главной героини и неописуемой лиричности ее характера, который в конце оперы становится глубоко трагичным.
В Армении опера «Мадам Баттерфляй» впервые была исполнена в 1934г. на сцене Национального академического театра оперы и балета им. Ал. Спендиаряна, дирижер – Геворг Будагян.
Последний раз она звучала со сцены Концертного зала им. Арама Хачатуряна десять лет назад - в 2008г., как театрализованное концертное представление под руководством Маэстро Эдуарда Топчяна, в постановке Сукиаса Торосяна.