Նախօրեին մեկնարկել է «ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման 10-րդ միջազգային փառատոնը:
Փառատոնի բացմանը, ի պատիվ հայկական անիմացիայի 80-ամյա պատմության, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ հանդես է եկել «Անիմացիայի սրտի զարկերը» խորագիրը կրող համերգով. հնչել են հայկական անիմացիոն ֆիլմերի երաժշտությունները՝ դասական ձևաչափով: Մշակույթի նախարարության տեղեացմամբ, համերգի աջակիցներն են՝ ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և Եվրոպական Միության հայաստանյան պատվիրակությունը՝ Եվրոպական մշակութային ժառանգության տարվա շրջանակում:
Փառատոնն այս տարի ստացել էր ավելի քան 2000 հայտ աշխարհի մոտ 100 երկրներից։ Շուրջ 400 ֆիլմ, այդ թվում՝ 8 լիամետրաժ, ներառվել են 5 մրցութային ծրագրերում՝ «Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն ավարտական ֆիլմ», «Լավագույն հեռուստատեսային և ուսուցողական ֆիլմ» և «Լավագույն երաժշտական անիմացիոն հոլովակ»։
Փառատոնի շրջանակում կանցկացվի Աննեսիի «Animation du Monde 2018» նախագիծը: Ծրագրի նպատակն է խթանել անիմացիայի զարգացումը և հնարավորություն տալ երիտասարդ անիմատորներին դուրս գալ միջազգային հարթակ: Մրցութային կարգով ընտրված լավագույն ֆիլմի հեղինակը կստանա բացառիկ հնարավորություն ուղևորվելու Ֆրանսիա՝ ներկայացնելու իր ֆիլմը ներդրողներին և պրոդյուսերական կենտրոններին՝ ֆինանսավորում ստանալու նպատակով:
Փառատոնը կհյուրընկալի համաշխարհային ճանաչում ունեցող բացառիկ հյուրերի։ Նրանք ոչ միայն կգնահատեն ցուցադրվող ֆիլմերը, այլև վարպետության դասեր կանցկացնեն երիտասարդ անիմատորների համար։

The 10th edition of ReAnimania International Animation Film & Comics Art Festival of Yerevan kicked off in the Armenian capital on Sunday, 28 October.
The festival was inaugurated with a concert titled “ReAs Heart Beats” performed by the Armenian State Symphony Orchestra headed by Sergey Smbatyan, featuring classical versions of famous melodies from Armenian animated films.
The concert was supported by the Ministry of Culture and the EU Delegation to Armenia on the sidelines of the European Year of Cultural Heritage, the ministry told Panorama.am.
More than 2000 applications from 100 countries have been submitted for the 10th ReAnimania International Festival. Around 400 films, 8 of which are feature ones, are included in the 5 competition programs: “Best Feature Film”, “Best Short Film”, “Best Graduation Film”, “Best Commissioned TV & Educational Film” and “Best Animated Musical Clip”.
Animation du Monde 2018 program aimed at promoting animation and enabling young animators to make their way to the international platform is also organized as part of this year’s festival.
The festival runs through 3 November.
ReAnimania International Animation Film & Comics Art Festival of Yerevan was founded by cartoonist, painter and animator Vrej Kassouny in 2008. The festival has since reintroduced the art of animated filmmaking to Armenian audiences.
It includes a selection of highly anticipated non-commercial features and shorts with 15 in-competition and non-competition programs and a Market Forum for Animation Professionals (MARANI). The festival also offers an array of practical workshops, seminars, master classes and lectures presented by a host of global industry talent.