Եվրոպան ցանկանում է դադարեցնել ժամային փոփոխությունները
Անցած հանգստյան օրերին Եվրոպական միությունն անցել է ձմեռային ժամանակին։ Որոշ երկրներում, հնարավոր է, վերջին անգամ է այդ փոփոխությունը կատարվում։ Սեպտեմբերին Եվրահանձնաժողովը  որոշում է ընդունել հաջորդ տարվանից հրաժարվել ժամային ընդհանուր փոփոխությունից և յուրաքանչյուր պետության հնարավորություն տալ ինքը որոշի, թե որ ժամանակում մնալ՝ ամառային, թե ձմեռային։ Եվրանյուզը գրում է, որ ավստրիական Գրացում  ԵՄ անդամ երկրների տրանսպորտի նախարարների հանդիպմանը քննարկվել է նաև այս հարցը։
«Մեր օրերում ժամերի փոփոխությունից էներգիայի խնայողությունը քիչ է։ Վերջին ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ մենք տարեկան էներգիայի սպառման ընդամենը 0,1-0,2 տոկոսն ենք խնայում»,- ասել է տրանսպորտի հարցերով Եվրոպական հանձնակատար Վիոլետա Բուլկը։
Դեռ ոչ բոլոր երկրներն են որոշել, թե ինչ ժամանակում են ցանկանում մնալ, որոշ երկրների համար էլ կարևոր է, որ այս հարցում կանոններն ընդհանուր լինեն։
ԵՄ երկրները պետք է որոշում ընդունեն մինչև հաջորդ տարվա ապրիլ, բայց, հնարավոր է, նրանց ավելի շատ ժամանակ հարկավոր լինի, որպեսզի այս հարցում համաձայնության գան։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում 2012 թվականից ժամային փոփոխություն չի լինում։  Հայաստանում փոփոխությունը հիմնավորեցին այսպես. «Հայաստանի Հանրապետության տարածքը ամբողջովին գտնվում է միջազգային երրորդ ժամային գոտում և մարտի վերջի կիրակի օրը «ամառային ժամանակին» անցնելու հետևանքով Հայաստանի Հանրապետությունում ժամանակն իր աշխարհագրական ժամային գոտուց (երրորդ) շեղվում է 2 ժամով առաջ, որը խիստ աննպատակահարմար է»:

Европа перестанет переводить часы
В прошедшие выходные Европейский Союз перевел часы на зимнее время. Для некоторых стран, возможно, это было в последний раз, пишет euronews.com.
В сентябре Еврокомиссия приняла решение со следующего года отказаться от общего перевода часов и предоставила каждой стране право самой решать, в каком времени остаться. На встрече в австрийском Граце собрались министры транспорта стран ЕС и обсудили в том числе и этот вопрос.
«В наши дни экономия энергии от перевода часов минимальна, - говорит Еврокомиссар по транспорту Виолета Булк. - Оценки варьируются, но недавние исследования показывают, что мы экономим всего 0.1-0.2% от годового энергопотребления».
Не все страны еще решили, какое именно время оставить.
«У нас в Эстонии по этому вопросу почти консенсус, - говорит Кадри Симсон, Министр экономики и инфраструктуры Эстонии. - Нужно перестать переводить часы дважды в год. Часть из нас хочет остаться в нашем часовом поясе, а другая часть предлагает перейти на летнее время. Я предвижу жаркие дебаты в Эстонии».
Есть страны, для которых особенно важно придерживаться общих правил в вопросе времени.
«Около 200 000 пассажиров приезжают каждый день на работу в Люксембург из соседних стран – Бельгии, Германии и Франции. Поэтому да, мы за общую позицию по переводу часов» – сказал Франсуа Бауш, Министр устойчивого развития транспорта и инфраструктуры Люксембурга.
Страны ЕС должны принять решение к апрелю следующего года, но, возможно, им понадобиться больше времени, чтобы найти согласие по этому вопросу.