Ժերեմի Դելվերը տպավորվել է «Գառնի» տաճարի շքեղությամբ
Այսօր և 30-ին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում «Քեզ համար, Ազնավուր» խորագրով համերգ կկայան՝ նվիրված Մեծ Շանսոնիեի հիշատակին: Որպես երեկոյի հյուր ելույթ կունենա նաև ֆրանսիացի երգիչ, բարիտոն Ժերեմի Դելվերը: Նա կկատարի Շառլ Ազնավուրի քաղաքացիական հոգեհանգստի ժամանակ հնչած «Հայկական վալս» ստեղծագործությունը:
Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կայքից տեղեկանում ենք, որ ֆրանսիացի երգիչ, բարիտոն, ֆրանսիական ազգային գվարդիայի երգչախմբի անդամ Ժերեմի Դելվերը նախօրեին այցելել է «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում։ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի ուղեկցությամբ նա շրջել է արգելոցի տարածքում` ծանոթացել հայկական ճարտարապետության գոհարներից մեկի պատմությանը, ունկնդրել` տաճարի ներսում հնչող հայկական դուդուկի հնչյունները: Հայկական երաժշտությունը  Ժ. Դելվերին հիշեցրել  է  Շառլ Ազնավուրին տված վերջին հրաժեշտը:
«Շառլ Ազնավուրը ինձ համար եղել է և կմնա համաշխարհային մեծության երգիչ: Ազնավուրի երգերով սերունդներ են դաստիարակվել: Նրա գլխավոր ուղերձներից  մեկը, որ մարդկության ապագան երիտասարդներն են` միշտ կմնա մեզ հետ», - ասել է Ժերեմի Դելվերը:
Ֆրանսիական ազգային գվարդիայի երգչախմբի անդամը կարճ ժամանակով է Հայաստանում: Նա տպավորվել է «Գառնի» տաճարի շքեղությամբ, բայց նաև խոստովանել է, որ չի հասցնի ծանոթանալ  հայկական մշակույթի ամբողջ գեղեցկությանը: Առաջիկա  օրերին Դելվերը  կմեկնի` արձակուրդներին կրկին վերադառնալու  ակնկալիքով:

Yesterday and today in Opera and Ballet National Academic Theater was hold “For you, Anznavour” concert dedicated to the memory of the Great Chansoney. As a guest song French singer, baritone Jeremy Delver. He will song the “Armenian waltz”, which was performed during the requiring restraint.
We were informed from the website of the State Non-Governmental Organization of the Service of the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations that French singer, baritone, the member of National Guard Choir member Jeremy Delver, visited historical-cultural reserve-museum of Garni. With the accompany of the director of State non-governmental organization Ara Tarverdyan he took a small tour in the area of reserve, get acquainted with the history of one of the architectural gems, listened to the sound of the Armenian duduk inside the temple. Armenian music reminded J. Delver about the final farewell to Charles Aznavour.
“Charl Aznavour was and will be a world-wide singer for me. Generations grow up with Aznavour’s songs. One of his main messages was that the future of humanity is youth, and this message will always stay with us”- said Jeremy Delver.
The member of national guard choir of Franc is in Armenia with a short time. He is impressed with the luxury of the Garni temple, but he also confessed that he will not manage to get acquainted with the all beauty of Armenian culture. Delver will soon leave, with the expectation to return during the vacation.