Իրանագետ. Իրանի հետ գործակցության նոր ուղղություններ պետք է փնտրել
Ստամբուլում արտգործնախարարների մակարդակով կայացած Թուրքիա-Իրան-Ադրբեջան 6-րդ եռակողմ հանդիպման հայտարարության մեջ արցախյան հիմնախնդրին վերաբերող հատվածն, ըստ էության, ոչնչով չի տարբերվում անցյալ տարեվերջին Բաքվում նույն ձևաչափի շրջանակներում այդ երկրների ԱԳ նախարարների տարածած համատեղ հայտարարության տեքստից։
Հայտարարության մեջ անգամ չի փոխվել անցկացման վայրը, Ստամբուլի փոխարեն Բաքու է գրված։ Սա նկատել ու հայտարարության լուսանկարը ֆեյսբուքյան էջում  հրապարակել է իրանագետ Արտյոմ Տոնոյանը։ Հայտարարության մեջ  շոշափվել է նաև Ղարաբաղյան հակամարտության թեման։
«Անցած 5 հանդիպումներին էլ է շոշափվել, և համենայն դեպս համատեղ հայտարարության մակարդակում ես չտեսա որևէ նոր բան, առավել ևս Իրանի՝ Հայաստանի հանդեպ ունեցած դիրքորոշման փոփոխություն։ Սովորաբար այդ հանդիպումների արդյունքում ստորագրվող համատեղ հայտարարությունները մեկնաբանող հոդվածների վերնագրերն են փոխվում»,-գրել է նա։
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանն էլ նշում է, քանի որ հայտարարության տեքստում փոփոխություն չի եղել, հետևաբար, իրանական դիրքորոշումների փոփոխության վերաբերյալ խոսելը, կարծում է՝ անտեղի է։
«Այս հանգամանքը սակայն դեռևս ինքնին չի նշանակում, որ պետք է հանգստանալ և դադարել նոր ուղղություններ փնտրել Իրանի հետ Հայաստանի գործակցության տիրույթում՝ թեկուզ հաշվի առնելով միայն այն, որ նման հանդիպումների փաստը ադրբեջանական կողմը զանազան մեքենայություններով, պետք է խոստովանել, բավական գրագետ օգտագործում է մեզ վրա քարոզչական ճնշում գործադրելու նպատակով։
Այս համատեքստում կուզենայի հիշեցնել, որ ժամանակին գոյություն ուներ Հայաստան-Իրան-Հունաստան բավական հետաքրքիր համագործակցության ձևաչափ, որի փաստացի վերակենդանացման ցանկության մասին դեռևս 2016թ․ հայտարարել էր նաև Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը։ Պակաս կարևոր չի լինի նաև Հայաստան-Վրաստան-Իրան, Հայաստան-Ռուսաստան-Իրան, Հայաստան-Թուրքմենստան-Իրան հնարավոր համագործակցության ձևաչափերի ստեղծումը, ինչը մեր պետության արտաքին քաղաքականությանը կարող է հաղորդել բոլորովին նոր լիցքեր և միևնույն ժամանակ ամրապնդել մեր դերակատարությունը ողջ տարածաշրջանում։
Ի վերջո, ըստ իս, պետք է հաղթահարել մեր շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին, թող ներվի ասել, «բերանը բաց դիտորդի» կարգավիճակով հետևելու մտայնությունը և հանդես գալ որպես առավել նախաձեռնողական և հանդուգն խաղացող»,-գրել է իրանագետը։
Արձագանքելով այն քննադատություններին, որ հիշյալ հայտարարության մեջ չկա ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի մասին, Ոսկանյանը նկատել է, դրա համար պետք է նայել Իրանի էթնիկական քարտեզին ու պատկերացնել, որ ասենք, Ատրպատականում տեղի ունենա ինքնորոշում։
«Իրանը դեռ մի կողմ՝ Երասխից Մեղրի ու Հորադիսից մինչև Սադախլո կորագծով Հայաստանը կդառնա կղզի «Միացյալ Ադրբեջանի» ծովում»,-նշել է նա։

The Artsakh (Nagorno-Karabakh) part of the statement issued jointly by the foreign ministers of Iran, Turkey and Azerbaijan at the conclusion of their 6th trilateral meeting held in Istanbul on Tuesday is no different from the one adopted at the previous meeting in Baku in late 2017, Vardan Voskanyan, an Armenian expert on Iran, said on Facebook.
He cited a Facebook post by another Armenian expert on Iranian studies Artyom Tonoyan, who shared a photo of the statement showing that the venue of this year’s meeting has not even been changed from Baku to Istanbul in the text.
“The previous five meetings have addressed the [Artsakh] conflict as well. Anyway, I didn’t spot anything new in the joint statement, let alone a possible change in Iran’s position on Armenia,” Tonoyan wrote.
Vardan Voskanyan believes the adopted statement points to the irrelevance of talking about any change in Iran’s position on Armenia, but stresses Armenia should seek new cooperation opportunities with Iran.
“But this fact doesn’t mean that we should stop searching for new directions of cooperation with Iran even given the sole fact that Azerbaijan makes use of such meetings to exert propaganda pressure on us through various schemes,” he said.
The expert weighed in on the possibility of relaunching the Armenia-Iran-Greece trilateral cooperation as voiced by Greek Prime Minister Alexis Tsipras in 2016, meantime attaching importance to the trilateral cooperation possibilities to connect Armenia with Georgia and Iran in one case, with Russia and Iran and Turkmenistan and Iran in other cases.
“This would give a new impetus to our foreign policies, meantime strengthening our role throughout the region,” he added.