Freedom House.  Հայաստանը համացանցի առումով ազատ երկիր է
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է 2018 թվականի «Ազատությունը համացանցում» իր տարեկան զեկույցը: Զեկույցի համաձայն, Հայաստանը կիսով չափ ազատ երկրից դարձել է համացանցի առումով ազատ երկիր:
Զեկույցը ուսումնասիրել է  համացանցի ազատության առումով իրավիճակը 65 երկրում, միայն 19 երկրում է  գրանցվել առաջընթաց։ Ամենամեծ առաջընթացն են գրացել Հայաստանը և Գամբիան, որի արդյունքում այս երկրներին է տրվել համացանցի ազատության առումով ազատ երկրի կարգավիճակ։
Զեկույցում նշված է, որ Հայաստանը կիսով չափ ազատից հասել է ազատ կարգավիճակի այն բանից հետո, երբ  քաղաքացիները հաջողությամբ օգտագործել են սոցիալական ցանցերը, հեռահաղորդակցման հավելվածները, ուղիղ եթերի հնարավորությունն այս տարվա ապրիլին՝ թավշյա  հեղափոխության օրերին։
Զեկույցի համաձայն, Եվրասիական  տարածաշրջանի երկրներից Վարստանն ու Հայաստանն են զբաղեցնում համապատասխանաբար առաջին և երկրորդ տեղերը  որպես ազատ համացանց ունեցող երկրներ, նրանց է հաջորդում կիսով չափ ազատ Ղրղզստանը, Ուկրաինան, Ադրբեջանը, ոչ ազատ համացանց ունեցող  երկրներն են Ղազախստանը, Բելառուսը, Թուրքիան, Ռուսաստանն ու Ուզբեկստանը։

Freedom House names Armenia as country with free internet
Armenia has risen from Partly Free to Free Country in the annual Freedom on the Net 2018 report by Freedom House independent human rights watchdog.
Freedom on the Net is a comprehensive study of internet freedom in 65 countries around the globe, covering 87 percent of the world’s internet users.
Armenia is ranked among the 19 countries where the organization has observed progress over the past year.
“Of the 19 countries with overall score improvements, two – Armenia and the Gambia – earned upgrades in their internet freedom status,” the report says.
“Armenia rose from Partly Free to Free after citizens successfully used social media platforms, communication apps, and live-streaming services to bring about political change in the country’s Velvet Revolution in April,” reads the document.
The study found that the “global internet freedom declined for the eighth consecutive year in 2018.”
“The biggest score declines took place in Egypt and Sri Lanka, followed by Cambodia, Kenya, Nigeria, the Philippines, and Venezuela,” says the report.