Freedom House.  Հայաստանը համացանցի առումով ազատ երկիր է
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է 2018 թվականի «Ազատությունը համացանցում» իր տարեկան զեկույցը: Զեկույցի համաձայն, Հայաստանը կիսով չափ ազատ երկրից դարձել է համացանցի առումով ազատ երկիր:
Զեկույցը ուսումնասիրել է  համացանցի ազատության առումով իրավիճակը 65 երկրում, միայն 19 երկրում է  գրանցվել առաջընթաց։ Ամենամեծ առաջընթացն են գրացել Հայաստանը և Գամբիան, որի արդյունքում այս երկրներին է տրվել համացանցի ազատության առումով ազատ երկրի կարգավիճակ։
Զեկույցում նշված է, որ Հայաստանը կիսով չափ ազատից հասել է ազատ կարգավիճակի այն բանից հետո, երբ  քաղաքացիները հաջողությամբ օգտագործել են սոցիալական ցանցերը, հեռահաղորդակցման հավելվածները, ուղիղ եթերի հնարավորությունն այս տարվա ապրիլին՝ թավշյա  հեղափոխության օրերին։
Զեկույցի համաձայն, Եվրասիական  տարածաշրջանի երկրներից Վարստանն ու Հայաստանն են զբաղեցնում համապատասխանաբար առաջին և երկրորդ տեղերը  որպես ազատ համացանց ունեցող երկրներ, նրանց է հաջորդում կիսով չափ ազատ Ղրղզստանը, Ուկրաինան, Ադրբեջանը, ոչ ազատ համացանց ունեցող  երկրներն են Ղազախստանը, Բելառուսը, Թուրքիան, Ռուսաստանն ու Ուզբեկստանը։

Freedom House: Армения вошла в число стран со свободным Интернетом
Международная правозащитная организация Freedom House опубликовала доклад с оценкой уровня свободы Интернета в мире (Freedom on the Net 2018).
С показателем 27 Армения вошла в число стран со свободным Интернетом. При этом Армения поменяла свой статус – из страны «с частично свободным Интернетом» превратившись в страну «со свободным Интернетом».
Freedom House оценивает свободу в Интернете по 9 параметрам, среди них – случаи блокировки социальных сетей, случаи блокировок политического, социального или религиозного контента, количество законов, которые увеличивают государственную цензуру, количество арестованных и осужденных интернет-блогеров, а также наличие «троллей», выражающих в сетевых дискуссиях провластную позицию.
Негативный рейтинг традиционно возглавляет Китай - страна, в которой действуют самые строгие ограничения в сфере интернета, он находится на последнем 65-ом месте.
В топ-10 лидеров антирейтинга вошли Иран, Сирия, Эфиопия, Куба, Вьетнам, Узбекистан, Саудовская Аравия, Пакистан, Египет.
Топ-10 стран с самым свободным интернетом возглавила Эстония, за ней следуют Исландия, Канада, Германия, Австралия, США, Великобритания, Южная Африка, Япония и Грузия.