«Նախատեսվում է Երևանի գործող ՋԷԿ-ի հարևանությամբ կառուցել գազային վառելիքով աշխատող կոմբինացված ցիկլով 250 ՄՎտ հզորությամբ նոր էլեկտրակայան»,-կառավարության նիստում հայտարարեց Արդարադատության փոխնախարարի պաշտոնակատար Արթուր Հովհաննիսյանը։
Նա գործադիրի անդամներին ներկայացնում էր Երևան քաղաքի տարածքում էլեկտրակայան նախագծելու, զարգացնելու, ֆինանսավորելու, կառուցելու, սեփականության իրավունքով տիրապետելու, գործարկելու և պահպանելու վերաբերյալ փոփոխված ու վերաշարադրված շրջանակային համաձայնագրին և հավելյալ համաձայնագրին հավանություն տալու մասին հարցը։
Զեկուցողն ասաց, որ կայանը կապահովի անհրաժեշտ հզորությամբ պահուստ սեզոնային բնույթ կրող ներքին սպառման աճի, ինչպես նաև վթարային իրավիճակներում համակարգի կայունության ապահովման համար։
Ծրագրի իրականացման համան նախատեսվում է ներդնել 250 մլն դոլար, շինարարությունը կտևի մոտ 26 ամիս, դրանում կներգրավվի 1000-1200 մարդ, էլեկտրակայանի շահագործման դեպքում կբացվի 200-250 աշխատատեղ, նրանցից 50-70-ը շինարարության ընթացքում կգործուղվեն Գերմանիա վերապատրաստման ու որակավորում ստանալու համար։
Փաշինյանն ասաց, թեման ամեաակտիվ ու ամենաբարդ բանակցվողներից է, շրջանակային համաձայնագիրը կնքվել է 2017-ին, ըստ էության որոշակի պարտավորություններ Հայաստանը ստանձնել էր։
«Առաջին հարցն այն է, արդյո՞ք Հայաստանը նոր կայանի կարիք ունի, հարցի պատասխանը դրական էր միանշանակ։ Տարընթերցումն այն էր, թե որտեղ պետք է կառուցվի այդ կայանը։ Հաջորդ խնդիրը գինն էր։ Բանակցությունների արդյունքում այդ գինը փոփոխության ենթարկվեց, նվազեց, տվյալ դեպքում մենք հասել ենք մի սակագնի, որը պոզիտիվ, թեթևացնող ազդեցություն կունենա մեր էլեկտրաէներգիայի սակագնի վրա»,-ասաց կառավարության ղեկավարի պաշտոնակատարը։
Փաշինյանը նկատեց, որ համաձայնագրին հավանություն տալը պոզիտիվ ուղերձ կլինի միջազգային ներդրողների համար։
Նա ավելացրեց, որ պայմանագրի կետերից մեկի հետ կապված խնդիր կար, այն հանվել է նախագծից։
«Ամենամեծ բանավիճն այն էր, ինչու ոչ մրցույթային կարգով, այլ բանակցությունների միջոցով։ Տվյալ դեպքում արդեն գոյություն ուներ ստանձնած պարտավորություն ՀՀ-ի կողմից, մենք մտածեցինք, որ վերաբանակցման առումով կարող է ընդունելի լինել նաև այս տարբերակը։ Վրաստանում մրցութային կարգով կառուցվել է նմանատիպ կայան, փաստացի ավելի բարձր սակագին է ստացվել»,-նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը։
Որոշումն ընդունվեց միաձայն, մինչ համաձայնագրի ստորագրումը, ըստ Փաշինյանի, 5-6 օր ունեն «վերջին նյուանսները» քննարկելու, ճշգրտելու համար։ Դրանիցից հետո միայն հանձնարարական կտա այն ստորագրելու համար։
Նշենք, որ համաձայնագիրը կքնվելու է ՀՀ Կառավարության, «Արմփաուեր» փակ բաժնետիրական ընկերության և «ՌԵՆԿՈ» Ս.պ.Ա-ի միջև։

В Ереване будет построена новая электростанция мощностью в 250 МВт
По соседству с Ереванской ТЭЦ планируется построить новую электростанцию комбинированного цикла мощностью в 250 МВт, работающую на газовом топливе. Об этом сегодня, 1 ноября, на заседании правительства Армении сообщил и.о. заместителя министра юстиции Артур Ованнисян.
Он представлял правительству вопрос об одобрении измененного и переизложенного рамочного соглашения «О проектировании, развитии, финансировании, строительстве, владении на правах собственности, задействовании и содержании электростанции с комбинированным циклом мощностью в 250 МВт на газовом топливе на территории города Еревана в Республике Армения».
По словам докладчика, станция обеспечит резерв необходимой мощности для обусловленного сезонным фактором роста внутреннего потребления, а также стабильность системы в аварийных ситуациях.
Проектом предусмотрены инвестиции в размере 250 млн долларов США, строительство продлится порядка 26 месяцев, будут задействованы 1000-1200 человек, в случае эксплуатации электростанции будут созданы 200-250 рабочих мест. При этом 50-70 из них в ходе строительства будут командированы на переподготовку и получение квалификации в Германию.
И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян назвал вопрос одним из самых сложных, рамочное соглашение было заключено в 2017 году, Армения, по сути, приняла определенные обязательства.
«Первый вопрос заключается в следующем: действительно ли Армения нуждается в новой электростанции? Ответ позитивный: однозначно. Разночтения касались места строительства. Следующий вопрос – стоимость. В результате переговоров эта цена подверглась изменению, снизилась. В данном случае мы достигли того, что это будет иметь позитивный эффект на тарифах на электроэнергию», – сказал Пашинян.
Пашинян указал, что одобрение соглашения станет позитивным месседжем для международных инвесторов.
Он отметил также, что в связи с одним из пунктов соглашения возникли проблемы, этот пункт изъят.
Решение было принято единогласно. По словам Пашиняна, до подписания соглашения есть еще 5-6 дней на обсуждение нюансов, уточнение. Только после этого он поручит подписать соглашение.