Շեքսպիրյան թատերական փառատոն. Արտասահմանյան ներկայացումների մուտքն ազատ է
Մեկնարկել է Երևանի Շեքսպիրյան 13-րդ միջազգային թատերական փառատոնը, որը կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 5-ը: Հայաստանի թատերական գործիչների միության հաղորդմամբ, այս տարի փառատոնը կհյուրընկալի 5 երկրից ժամանած ավելի քան 90 մասնակիցների և հյուրերի` նրանց թվում հեղինակավոր արվեստագետների, արտմենեջերների, միջազգային փառատոնի նախագահների ԱՄՆ-ից, Մակեդոնիայից, Իտալիայից, Սանկտ Պետերբուրգից և այլ երկրներից:
Երևանյան 5 բեմահարթակներում կցուցադրվի 10 ներկայացում և 1 ներկայացում՝ Գյումրու Վ. Աճեմյանի ավան պետական դրամատիկական թատրոնում:
Թատերասերները հնարավորություն կունենան դիտելու դրամատիկական, երաժշտական, մուլտիմեդիային ներկայացումներ:
Փառատոնի նշանավոր ներկայացումներից են Բիտոլայի ազգային ակադեմիան թատրոնի՝ «Անտոնիո և Կլեոպատրա», «Օթելլո», ԱՄՆ-ի «Լիթ Մուն» թատերական ընկերության՝ «Հուլիոս Կեսար», «Ռիչարդ 3-րդ», Սանկտ Պետերբուրգի «Սուբբոտա» թատրոնի՝ «Ոչնչից մեծ աղմուկ» ներկայացումները: Երևանյան թատրոններից Երևանի Շեքսպիրյան 13-րդ միջազգային թատերական փառատոնի ծրագրում հանդես կգան Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնը, Երևանի պետական Կամերային թատրոնը և Ուսանողական թատրոնը:
Փառատոնի շրջանակներում կանցկացվեն նաև վարպետության դասեր` նվիրված արդի թատրոնի զարգացման նոր ուղղություններին:
Արտասահմանյան ներկայացումների մուտքն ազատ է, բացի Սանկտ Պետերբուրգի «Սուբբոտա» թատրոնի՝ «Ոչնչից մեծ աղմուկ» ներկայացումից:
Փառատոնի հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 1-ին Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում՝ «Ըստ մեր քաղաքի կանոնադրության՝ Չափն ընդդեմ չափի» (Բեմ.՝ Կարո Բալյան) ներկայացումով:
Երևանի Շեքսպիրյան միջազգային թատերական փառատոնն առաջին անգամ Երևանում անց է կացվել 2005թ-ին: Փառատոնի հիմնադիրն է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը: 2016թ-ից փառատոնի տնօրենը դերասան, բեմադրիչ Կարո Բալյանն է: Փառատոնը կազմակերպվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։

The 13th Yerevan International Shakespeare Theater Festival kicked off in the Armenian capital on 1 November 1 to run through 5 November.
This year, the festival is set to bring together over 90 participants and guests from 5 countries, including renowned artists, art managers, directors of international festivals from the United States, Macedonia, Italy, St. Petersburg and other countries.
On the sidelines of the festival, five plays will be performed at Yerevan theaters, while another one at State Drama Theater After Vardan Adjemian in Armenia’s second largest city of Gyumri.
The theater lovers will be treated with drama, music and multimedia performances during the Shakespeare festival, the Armenian Theater Workers' Union told Panorama.am.
Among the most prominent performances of the festival are Antony and Cleopatra and Othello by Bitola National Theater, Richard III and Julius Caesar by Lit Moon Theater Company of the US and Much Ado About Nothing by Subbota Theater of St. Petersburg.
State Theater of Musical Comedy after Hakob Paronyan, Yerevan State Chamber Theater and Student Theater of Yerevan are the Armenian theaters performing at the Shakespeare festival.
The festival program also features master classes on new trends in the evolution of contemporary theater, the union said.
Admission for foreign performances are free, except for the Much Ado About Nothing play.
The Yerevan Shakespeare festival, founded in 2005, is a member of the European Shakespeare Festivals Network, created to promote the works of William Shakespeare and support innovative interpretations of his plays.