Ուզում ենք, որ պետությունն  ընկալվի որպես բաժնետեր. Ջանջուղազյան
«Գնահատվում է, որ մեր հարկային համակարգը կիրառության տեսակետից բավարար չափով պարզ չէ։ Քննարկում ենք եղած հարկման ռեժիմների թվի նվազեցման և բացառությունների ինստիտուտի բացառման հնարավորությունը, որպեսզի մեկնաբանությունների տեղը նվազագույնի հասցվի»,- ԱԺ տնտեսական հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների hամատեղ նիստում այսօր հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
«Եկամտային հարկի, շահութահարկի և շահաբաժնի մասով մենք ջանք ենք գործադրելու և քննարկումների արդյունքում եկել ենք փոխհամաձայնության, որ կունենանք սիմետրիկ մոտեցում։ Մենք հարկման ռեժիմները համապատասխանեցնելու պարտավորություն ենք ստանձնել նաև ԵԱՏՄ շրջանակում։ Պետք է վերանայենք նաև խաղային ոլորտին վերաբերող կարգավորումները, որովեհտև այսօր խաղային ոլորտում հարկումը արդյունքից կախված չէ։ Քննարկվում է արդյունքի վրա հիմնված հարկման համակարգ ունենալու տարբերակը։ Իհարկե, դա պահանջում է որոշակի ներդրումներ և ժամանակ»,- ասաց նա։
Ատոմ Ջանջուղազյանը շեշեց՝ իրենք ուզում են, որ պետությունն  ընկալվի որպես բաժնետեր, որովհետև տնտեսությունը հնարավոր է լինում կազմակերպել նաև պետության գործադրած ջանքերի շնորհիվ։
«Հարկ վճարողը պետք է իմանա, որ ինքը վճարում է այսինչ ծառայությունը ստանալու համար, հարկատուն պետք է ցանկանա վճարել, նա պետք է պահաջատեր լինի այն ծառայությունների համար, որոնք պետությունը պարտավոր է հանրությանը մատուցել»,- ասաց գործադիրի ներկայացուցիչը։
Ատոմ Ջանջուղազյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ  պետական բյուջեի եկամուտների 94 տոկոսը հարկային եկամուտներն են։
«Եկամուտների մեջ մաս են նաև արտաբյուջետային միջոցների շրջանառությունից ակնկալվող եկամուտները՝ շուրջ 28 միլիարդ դրամի չափով»,- ասաց նա։

И.о. министра финансов Армении Атом Джанджугазян: Мы хотим, чтобы государство воспринималось в качестве дольщика
12:38 02/11/2018
«Оценивается, что наша налоговая системы с точки зрения применения не является понятно в достаточной степени. Обсуждаем снижение числа существующих налоговых режимов», – заявил и.о. министра финансов Армении Атом Джанджугазян на сегодняшнем совместном заседании Постоянных комиссий Национального Собрания РА по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, и по экономическим вопросам.
«Мы приложим усилия по части налога на прибыль, подоходного налога и дивидендов, и по итогам обсуждений мы пришли к взаимному согласию, что разработаем симметричный подход. Мы также взяли на себя обязательство привести в соответствие режимы налогообложения в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Необходимо пересмотреть также регулировки, касающиеся налоговой сферы, поскольку сегодня налогообложение в игровой индустрии не зависит от результата. Обсуждается вариант по разработке системы налогообложения, основанного на результатах. Конечно, это требует некоторых инвестиций и времени», – отметил и.о. министра.
А. Джанджугазян подчеркнул также, что они хотят, чтобы государство воспринималось как дольщик, поскольку организация экономики возможна только благодаря усилиям государства.
«Налогоплательщик должен знать, что он платит за получение той или иной услуги. Налогоплательщик должен желать осуществлять выплаты, он должен быть требовательным в отношении тех услуг, которые государство обязано предоставлять обществу», – пояснил он.
А. Джанджугазян обратил внимание на то обстоятельство, что 94% доходов государственного бюджета составляют налоговые поступления.
«Часть доходов составляют ожидаемые от оборота внебюджетных средств поступления, около 28 млрд. драмов», – отметил он.