Հայտարարություն․ Համանախագահները տեղեկություններ են ստացել Փաշինյանի ու Ալիևի միջև ուղիղ կապի մասին
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին և Էնդրյու Շոֆերը` ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ միասին հոկտեմբերի 29-ից նոյեմբերի 2-ը  այցելել էին տարածաշրջան, և այցի արդյունքներով հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ։
Նշվում է, որ այցի գլխավոր նպատակը եղել է Դուշանբեում սեպտեմբերին կայացած ԱՊՀ գագաթաժնողովին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև զրույցի արդյունքների քննարկումը, Լեռնային Ղարաբաղի  հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում հետագա քայլերի ուրվագծումը և տեղում իրավիճակի ընդհանուր գնահատումը։
Համանախագահները հոկտեմբերի 29-ին Երևանում հանդիպել են վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ և նոյեմբերի 1-ին Բաքվում՝ Իլհամ Ալիևի հետ։ Երկու մայրաքաղաքներում էլ նրանք խորհրդակցություններ են անցկացրել արտգործնախարարների և պաշտպանության նախարարների հետ։
Հոկտեմբերի 30-31-ին համանախագահները հանդիպել են Լեռնային Ղարաբաղի դե-ֆակտո իշխանությունների հետ և այցելել են Քելբաջարի ու Աղդամի շրջաններ։
Հոկտեմբերի 31-ին նրանք մասնակցել են ԵԱՀԿ հրադադարի մոնիտորինգին՝ Աղդամի մոտ գտնվող շփման գծում։ Բաքվում համանախագահները հանդիպել են հակամարտությունից տուժած ադրբեջանական համայնքների ներկայացուցիչների հետ։ Նրանք իրավիճակը քննարկել են նաև ԿԽՄԿ-ի և ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչների հետ։
Համանախագահների հետ հանդիպման ընթացքում երկու երկրների ղեկավարներն էլ հաստատել են, որ բռնությունների մակարդակը զգալիորեն նվազել է, քանի որ Դուշանբեում վերահաստատել են լարվածությունը նվազեցնելու իրենց հանձնառությունը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում համանախագահները լրացուցիչ մանրամասներ են ստացել Դուշանբեում պայմանավորվածությունների վերաբերյալ, ներառյալ ուղիղ կապի հաստատման մասին։ Համանախագահները ողջունել են այդ զարգացումները, գովել կողմերին կառուցողական միջոցառումների բարեխիղճ իրականացման համար և աջակցություն են հայտնել ղեկավարների պատրաստակամությանը՝ շարունակելու իրենց երկխոսությունը։
Համանախագահներն ընդգծել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ինտենսիվ բանակցությունների համար վստահության մթնոլորտի պահպանման կարևորությունը։
Արտգործնախարարները պայմանավորվել են կրկին հանդիպել մինչև այս տարվա վերջը։
Համանախագահները շուտով կմեկնեն Վիեննա՝ իրավիճակը ներկայացնելու ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդին և Մինսկի խմբի անդամներին։

The OSCE Minsk Group mediators promoting a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict have issued a joint statement to sum up their visit to the South Caucasus region last week.
The statement, published on the OSCE official website, reads:
“The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America), together with the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk, visited the region from 29 October to 2 November.
The main purpose of the visit was to discuss the results of the conversation between the leaders of Armenia and Azerbaijan on the margins of the CIS summit in Dushanbe in September, outline next steps in the Nagorno-Karabakh peace process, and review the overall evolution of the situation on the ground.
The Co-Chairs met with Acting Prime Minister Nikol Pashinyan in Yerevan on 29 October and with President Ilham Aliyev in Baku on 1 November.  In both capitals, they held consultations with the respective foreign ministers and defense ministers.  On October 30-31, Co-Chairs met with the de facto authorities in Nagorno-Karabakh and visited the districts of Kelbajar and Agdam.  On October 31, they participated in an OSCE ceasefire monitoring mission along the Line of Contact near Agdam.  In Baku, the Co-Chairs met with representatives of Azerbaijani communities affected by the conflict.  While in the region, the Co-Chairs discussed the situation with representatives from the ICRC and UNHCR.
In their meetings with the Co-Chairs, the leaders in both capitals confirmed that the level of violence has fallen significantly since they reaffirmed in Dushanbe their commitment to reduce tensions.  In their consultations, the Co-Chairs received additional details about the implementation of the Dushanbe understanding, including with regard to the establishment of direct communication links.  The Co-Chairs welcomed these developments, commended the sides for implementing constructive measures in good faith, and expressed support for the leaders’ readiness to continue their dialogue.
The Co-Chairs stressed the importance of sustaining a climate of trust for intensive negotiations on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
The Foreign Ministers agreed to meet again before the end of the year.
The Co-Chairs will soon travel to Vienna to brief the OSCE Permanent Council and the members of the Minsk Group.”