Պատգամավորների և աշխատակազմի գործունեության նյութատեխնիկական պայմանները կբարելավվեն. Արա Սաղաթելյան
«Համաձայն ՀՀ 2019 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի՝ Ազգային ժողովի կողմից իրականացվում է ԱԺ լիազորությունների ապահովման ծրագիրը, որի նպատակն է օրենսդրական դաշտի ձևավորումը և կատարելագործումը։ Վերջնական արդյունքում ենթադրվում է արդյունավետ օրենսդրական դաշտ ապահովել Հայաստանի Հանրապետությունում»,- խորհրդարանում 2019 թվականի պետբյուջեի քննարկումների ժամանակ այսօր ասաց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Արա Սաղաթելյանը։
«Ավելի ընկալելի լեզվով ասած՝ ԱԺ-ի ծրագիրը միտված է խորհրդարանի ներկայացուցչական, օրենսդրական և վերահսկողական ֆունկցիաների ապահովմանը։ Ծրագրում ընդգրկված է 4 միջոցառում, այդ միջոցառումների ընդհանուր գումարը կազմում է  5 միլիարդ 254 միլիոն դրամ։ Դա նախորդ տարվա մեր բյուջեից ավել է 399 միլիոն դրամով։ Ավելացումը կապված է ֆինանասների նախարարի կողմից նշված նյութական միջոցների ավելացմամբ, որոնք նախատեսված են պարգևավճարների համար։
4 միջոցառումներն են՝ ԱԺ գործունեության ապահովումը, օրենսդրական, վերլուծական, ներկայացուցչական ծառայությունների ձեռքբերումը։ Դա 4 միլիարդ 968 միլիոն է, միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում մասնակցությունը՝ 180 միլիոն է, ԱԺ աշխատակազմի վերապատրաստումը՝ 1 միլիոն 211 հազար, ԱԺ տեխնիկական հագեցվածության բարելավումը 104 միլիոն դրամ է, որը նախատեսված է վարչական սարքավորումների ձեռքբերման և առկա սարքավորումների թարմացման համար։
ԱԺ գործունեության ապահովումը և վերլուծական , ներկայացուցչության ծառայությունները, որտեղ հատկացվել է 4 միլիարդ 968 միլիոն դրամ, նախորդ տարվանից ավել է 323 միլիոնով։ Աշխատանքի վարձատրությունը 3 միլիարդ 632 միլիոն դրամ է, նախորդ տարի նվազ է եղել 598 միլիոնով»,- ասաց Արա Սաղաթելյանը։
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի խոսքով, որպես արդյունք՝ Ազգային ժողովն ունենալու է առնվազն 48 հերթական և 23 արտահերթ նիստեր, առնվազն 28 խորհրդարանական լսումներ և 25 բրիֆինգներ։
«Տարվա ընթացքում կընդունվեն առնվազն 380 օրենքներ և ԱԺ որոշումների նախագծեր, կիրականացվեն պաշտոնական պատվիրակությունների ծրագրված մոտ 23 այցեր, ինչպես նաև բարեկամական խմբերի 7-10 այցեր։ ԱԺ աշխատանքները կլուսաբանվեն պատշաճ կերպով, եթեր կհեռարձակվի «Խորհրդարանական շաբաթ» հաղորդումը՝ թվով 46 հաղորդում։ Առավել արդյունավետ կդարձնենք ԱԺ-ի վերահսկողական ֆունկցվիաները։
Կբարելավեն պատգամավորների և աշխատակազմի գործունեության նյութատեխնիկական պայմանները։ Մենք նախատեսում ենք ձեռք բերել 100 համակարգիչ, 50 տպիչ, տարբեր գույք, շենքում կկառուցենք նոր օպտիկամալուխային ցանց, ներքին ռադիոհանգույց և կթարմացնենք սերվերային համակարգը, որը վատ վիճակում է գտնվում։
Կառավարության հետ նախնական աշխատանքների արդյունքում կարող ենք փաստել, որ բացի ծրագրերից, որոնք մենք կիրականացնենք և այս կամ այն հոդվածներով՝ ավելացումներ-պակասեցումներ ունենալով՝ կտեղավորվենք, ունենք 2 շատ կարևոր խնդիր, որոնք վտանգի տակ են դնում ԱԺ-ի գործունություը՝ որպես տնտեսվարող սուբյեկտի։ Դրանք կապված են շենք-շինությունների կապիտալ և ընթացիկ վերանորոգումների հետ։ Մենք դիմել ենք կառավարությանը՝ հատկացնելու համապատասխան գումաներ՝ 109 միլիոն և 205 միլիոն։ Երկու դեպքում մենք ստացել ենք զրո։ Դա նշանակում է, որ մեր շենքը և օժանդակ տարածքները, որոնք անընդհատ վերանորոգման և պահպանման խնդիրներ ունեն, կարող են վտանգվել։ Այդ պատճառով մենք կրկին դիմելու ենք կառավարությանը։
Մենք ունենք խնդիրրներ, որոնք կուտակվել են տարիներ ի վեր, դրանք կապված են շենքի ջեռուցման, ջրամատակարարման, ջերմամեկուսացման հետ։ Դրանք ծրագրել էինք պլանավորված լուծել։ Երբ ուզում էինք 2018 թվականի փողը, մենք չէինք ասում՝ ամբողջը տվեք։ Այս տարի մենք այդ գումարը չենք ստացել, և 7-րդ գումարման Ազգային ժողովն այդ խնդիրները կունենա, իսկ մենք, որպես ինստիտուցիոնալ աշխատակազմ, դա թույլ տալ չենք կարող»,- ամփոփեց Արա Սաղաթելանը։

Parliament to implement 4 programs next year under draft state budget – chief of staff
Under the draft state budget of Armenia for 2019, the parliament is implementing a program on maintaining the National Assembly’s powers aimed at ensuring an effective legislative field in the country, Chief of Staff, Secretary General Ara Saghatelyan said at today’s parliamentary debates on the 2019 Draft State Budget.
“To put it simpler, the program is aimed at ensuring the representative, legislative and supervisory functions of the parliament. The program features four events that cost a total of 5 billion 254 million drams which is 399 million drams more than the sum allocated under last year’s budget. The addition is based on an increase in financial means intended for bonuses,” he said.
Saghatelyan detailed one of the programs refers to ensuring the parliament activities and carrying out legislative, analytical, and representative services, which requires 4 billion 968 million drams, up by 323 million from the 2018 budgetary allocation, while the second one covers Armenia’s accession to international parliamentary organizations with an envisaged sum of 180 million drams.
He says a total of 1 million 211 thousand drams is set to be allocated to train the National Assembly staff, while 104 million drams will be used to upgrade the technical equipment in the institution.
The official also added 3 billion 632 million drams are necessary for work payments – an increase of 598 million from last year.
As a result of budgetary allocations, the parliament will hold at least 48 regular and 23 special sessions, 28 hearings and 25 briefings.
“At least 300 new laws and draft parliament decisions will be adopted throughout the year, with around 23 visits of official delegations and 7-10 visits of friendship groups scheduled for next year,” Saghatelyan said.
He also unveiled plans to improve the technical conditions for the activities of lawmakers and parliament staff, noting the National Assembly will purchase 100 new computers, 50 printers, as well as various furniture types.
Saghatelyan called attention to the issues regarding the capital reconstruction and repair of the parliament building. He stressed that in one case they requested 109 million drams from the government, in another case 205 million drams last year, while no allocations were made to deal with the issue.
“This means that the parliament building and its campuses, which are constantly facing repair and maintenance issues, can be put at risk. That’s why we are going to appeal again to the government,” he said.
Saghatelyan pointed to the heating, water supply and thermal insulation issues persisting in the building for years, which have been failed to be settled so far.