Պատգամավորների և աշխատակազմի գործունեության նյութատեխնիկական պայմանները կբարելավվեն. Արա Սաղաթելյան
«Համաձայն ՀՀ 2019 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի՝ Ազգային ժողովի կողմից իրականացվում է ԱԺ լիազորությունների ապահովման ծրագիրը, որի նպատակն է օրենսդրական դաշտի ձևավորումը և կատարելագործումը։ Վերջնական արդյունքում ենթադրվում է արդյունավետ օրենսդրական դաշտ ապահովել Հայաստանի Հանրապետությունում»,- խորհրդարանում 2019 թվականի պետբյուջեի քննարկումների ժամանակ այսօր ասաց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Արա Սաղաթելյանը։
«Ավելի ընկալելի լեզվով ասած՝ ԱԺ-ի ծրագիրը միտված է խորհրդարանի ներկայացուցչական, օրենսդրական և վերահսկողական ֆունկցիաների ապահովմանը։ Ծրագրում ընդգրկված է 4 միջոցառում, այդ միջոցառումների ընդհանուր գումարը կազմում է  5 միլիարդ 254 միլիոն դրամ։ Դա նախորդ տարվա մեր բյուջեից ավել է 399 միլիոն դրամով։ Ավելացումը կապված է ֆինանասների նախարարի կողմից նշված նյութական միջոցների ավելացմամբ, որոնք նախատեսված են պարգևավճարների համար։
4 միջոցառումներն են՝ ԱԺ գործունեության ապահովումը, օրենսդրական, վերլուծական, ներկայացուցչական ծառայությունների ձեռքբերումը։ Դա 4 միլիարդ 968 միլիոն է, միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում մասնակցությունը՝ 180 միլիոն է, ԱԺ աշխատակազմի վերապատրաստումը՝ 1 միլիոն 211 հազար, ԱԺ տեխնիկական հագեցվածության բարելավումը 104 միլիոն դրամ է, որը նախատեսված է վարչական սարքավորումների ձեռքբերման և առկա սարքավորումների թարմացման համար։
ԱԺ գործունեության ապահովումը և վերլուծական , ներկայացուցչության ծառայությունները, որտեղ հատկացվել է 4 միլիարդ 968 միլիոն դրամ, նախորդ տարվանից ավել է 323 միլիոնով։ Աշխատանքի վարձատրությունը 3 միլիարդ 632 միլիոն դրամ է, նախորդ տարի նվազ է եղել 598 միլիոնով»,- ասաց Արա Սաղաթելյանը։
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի խոսքով, որպես արդյունք՝ Ազգային ժողովն ունենալու է առնվազն 48 հերթական և 23 արտահերթ նիստեր, առնվազն 28 խորհրդարանական լսումներ և 25 բրիֆինգներ։
«Տարվա ընթացքում կընդունվեն առնվազն 380 օրենքներ և ԱԺ որոշումների նախագծեր, կիրականացվեն պաշտոնական պատվիրակությունների ծրագրված մոտ 23 այցեր, ինչպես նաև բարեկամական խմբերի 7-10 այցեր։ ԱԺ աշխատանքները կլուսաբանվեն պատշաճ կերպով, եթեր կհեռարձակվի «Խորհրդարանական շաբաթ» հաղորդումը՝ թվով 46 հաղորդում։ Առավել արդյունավետ կդարձնենք ԱԺ-ի վերահսկողական ֆունկցվիաները։
Կբարելավեն պատգամավորների և աշխատակազմի գործունեության նյութատեխնիկական պայմանները։ Մենք նախատեսում ենք ձեռք բերել 100 համակարգիչ, 50 տպիչ, տարբեր գույք, շենքում կկառուցենք նոր օպտիկամալուխային ցանց, ներքին ռադիոհանգույց և կթարմացնենք սերվերային համակարգը, որը վատ վիճակում է գտնվում։
Կառավարության հետ նախնական աշխատանքների արդյունքում կարող ենք փաստել, որ բացի ծրագրերից, որոնք մենք կիրականացնենք և այս կամ այն հոդվածներով՝ ավելացումներ-պակասեցումներ ունենալով՝ կտեղավորվենք, ունենք 2 շատ կարևոր խնդիր, որոնք վտանգի տակ են դնում ԱԺ-ի գործունություը՝ որպես տնտեսվարող սուբյեկտի։ Դրանք կապված են շենք-շինությունների կապիտալ և ընթացիկ վերանորոգումների հետ։ Մենք դիմել ենք կառավարությանը՝ հատկացնելու համապատասխան գումաներ՝ 109 միլիոն և 205 միլիոն։ Երկու դեպքում մենք ստացել ենք զրո։ Դա նշանակում է, որ մեր շենքը և օժանդակ տարածքները, որոնք անընդհատ վերանորոգման և պահպանման խնդիրներ ունեն, կարող են վտանգվել։ Այդ պատճառով մենք կրկին դիմելու ենք կառավարությանը։
Մենք ունենք խնդիրրներ, որոնք կուտակվել են տարիներ ի վեր, դրանք կապված են շենքի ջեռուցման, ջրամատակարարման, ջերմամեկուսացման հետ։ Դրանք ծրագրել էինք պլանավորված լուծել։ Երբ ուզում էինք 2018 թվականի փողը, մենք չէինք ասում՝ ամբողջը տվեք։ Այս տարի մենք այդ գումարը չենք ստացել, և 7-րդ գումարման Ազգային ժողովն այդ խնդիրները կունենա, իսկ մենք, որպես ինստիտուցիոնալ աշխատակազմ, դա թույլ տալ չենք կարող»,- ամփոփեց Արա Սաղաթելանը։

Ара Сагателян: Правительство не предоставило необходимую для содержания здания НС Армении сумму
«Согласно проекту закона "О государственном бюджете Республики Армения на 2019 год", Национальное Собрание осуществляет программу обеспечения полномочий  НС, целью которой является формирование и совершенствование законодательного поля.  В конечном итоге предполагается  обеспечить эффективное законодательное поле в Республике Армения», – заявил сегодня, 3 ноября, в ходе бюджетных обсуждений  руководитель Аппарата Национального Собрания Армении – генеральный секретарь Ара Сагателян.
«Говоря более доступным языком,  программа НС нацелена на обеспечение представительских, законодательных и контрольных функций парламента. Программа включает в себя 4 мероприятия общей стоимостью в 5 млрд 254 млн драмов. Эта сумма больше нашего бюджета предыдущего года на 399 млн драмов. Увеличение связано с отмеченным министром финансов увеличением материальных средств, которые предусмотрены для премиальных.
Речь о следующих 4 мероприятиях:
– Обеспечение деятельности НС, приобретение  законодательных, аналитических и представительских услуг. Это 4 млрд 968 млн.
– Участие в международных парламентских организациях – 180 млн.
– Переподготовка сотрудников Аппарата  НС – 1 млн 211 тыс..
– Улучшение технического оснащения НС – 104 млн драмов, предназначенных для приобретения административного оборудования и модернизации существующего оборудования.
Выделенная на обеспечение деятельности НС, законодательные, аналитические и представительские услуги сумма – 4 млрд 968 млн драмов – на 323 млн превышает сумму за минувший год. Оплата труда – 3 млрд 632 млн драмов, в минувшем году эта сумма была меньше на 598 млн», – сказал Ара Сагателян.
По словам руководителя Аппарата НС РА, как результат – у НС будет, по меньшей мере, 48 очередных заседаний и 23 внеочередных заседания, по меньшей мере, 28 парламентских слушаний и 25 брифингов.
«В течение года будет принято не менее 380 законов и проектов решений НС, будет совершено около 23 запланированных визитов официальных делегаций, а также 7-10 визитов групп дружбы. Работа НС будет освещаться надлежащим образом, в эфир будет транслироваться  программа "Парламентская неделя" –  46 программ. Более эффективными станут  контрольные  функции НС.
Будут улучшены материально-технические условия деятельности депутатов и Аппарата. Мы планируем приобрести 100 компьютеров, 50 принтеров, инвентарь, организовать в здании новую оптоволоконную сеть, внутренний радиоузел и обновить серверную систему, которая находится в плохом состоянии.
По итогам предварительных работ с правительством можем констатировать, что, помимо программ, которые мы осуществим и уместимся в бюджет так или иначе, у нас есть 2 очень важные проблемы, которые ставят под угрозу деятельность Национального Собрания – как хозяйствующего субъекта. Они связаны с капитальным и текущим ремонтом зданий и построек. Мы обратились к правительству с просьбой выделить соответствующие суммы – 109 млн и 205 млн.  В обоих случаях мы получили 0 средств. Это означает, что наше здание и вспомогательные территории, которые нуждаются в постоянном ремонте и содержании, могут оказаться  под угрозой. По этой причине мы вновь обратимся к правительству.
У нас есть проблемы, накопленные на протяжении многих лет, они связаны с отоплением, водоснабжением и теплоизоляцией здания. Мы планировали их решить», – сказал А.Сагателян, добавив: «В этом году мы соответствующие средства не получили, и НС 7-го созыва столкнется с перечисленными проблемами, мы, как институциональный аппарат, позволить этого не можем».