Խորհրդարան կանցնեն ՔՊ-ն, ԲՀԿ-ն և ՀՀԿ-ն. Կարեն Քոչարյան
«Առաջիկա արտահերթ ընտրությունների ժամանակ առնվազն երեք կուսակցությունների համար մեծ խնդիր չեն լինելու ոչ հին Ընտրական օրենսգիրքը, ոչ էլ նախընտրական քարոզարշավի փոքր ժամանակահատվածը։ Այդ ուժերը «Քաղաքացիական պայմանագիրը», «Բարգավաճ Հայաստանը» և ՀՀԿ-ն են»,-այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը։
Քաղտեխնոլոգի խոսքով, ՀՀԿ-ն քսան տարի իշխանության է եղել, նա իր համար սոցիալական լուրջ բազա է ստեղծել. «Մեծ թիվ չի լինելու, բայց ձայները բավարարելու են անցողիկ շեմը հաղթահարելու համար։ Խորհրդարանում ՀՀԿ-ն ամենայն հավանականությամբ, լինելու է ԱԺ ընդդիմությունը։ Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ-ին, ապա նա դժվար թե կոալիցիա կազմի, նա ևս ոչ իշխանական ուժ է լինելու»։
Բանախոսը շեշտեց, որ մինչև երեկ կարծում էր՝ առաջիկա ընտրությունների ժամանակ խնդիր չի ունենա նաև «Լույս» դաշինքը. «Բայց պարզվեց, որ  «Լուսավոր Հայաստան» և «Հանրապետություն» կուսակցություններն ընդհանուր հայտարարի չեն եկել, ինչը նրանց երկուսի համար էլ մեծ պրոբլեմներ կստեղծի»։
Ինչ վերաբերում է նախկին մարդ-կուսակցություններին, որոնք, Կարեն Քոչարյանի խոսքով, այսօր խրոխտ հայտարարում են, որ մասնակցելու են ընտրություններին, այդքանով էլ կբավարարվեն, նրանց մասնակցությունը կավարտվի զուտ հայտարարություններով։ Մասնավորապես, փոքր են բոլորովին նոր ստեղծված կուսակցությունների հնարավորությունները, նրանց համար, ըստ բանախոսի, շատ դժվար է լինելու։
Կարեն Քոչարյանը չբացառեց, որ նորահայտ կուսակցությունների որոշները փայլուն  քարոզարշավ անցկացնեն, սակայն քիչ հավանական է, որ լուրջ արդյունքների կհասնեն՝ փոխարենը կհիշվեն արդեն հաջորդ ընտրությունների ժամանակ։
Հարցին՝ գալիք ընտրություններին ինչ շանսեր ունեն «Սասնա ծռերը», քաղտեխնոլոգը շեշտեց, որ վերջիններս այնքան ծայրահեղ ուժ են, որ կասկածելի է՝ հասարակության ո՞ր հատվածը նրանց հետևից կգնա։
Լրագրողները Կարեն Քոչարյանից հետաքրքրվեցին՝ նախկին ՀՀԿ-ականների՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» անցնելն ի վերջո չի՞ հանգեցնի այդ ուժի ՀՀԿ-ականացման, Քոչարյանը պատասխանեց՝ մեկ-երկու դեպքերը մտահոգիչ չեն, բայց եթե երևույթը զանգվածային բնույթ կրի, ՔՊ-ն անպայման կհանրապետականանա։
Ինչ վերաբերում է ԱԺ պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանին, որն օրեր առաջ լքել էր «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը և հայտարարել ՔՊ-ին անդամակցելու մասին, ապա նրա քայլը, ըստ քաղտեխնոլոգի, անհասկանալի է՝ կարիերիզմի վառ օրինակ։
«Այո, ՔՊ-ում կադրերի պակաս կա, և մարդկանց պետք է հրավիրել, բայց պետք չէ ՀՀԿ-ի նման զոռով մարդկանց կուսակցականացնել»,- նշեց բանախոսը։
Քաղտեխնոլոգը չբացառեց, որ ինչ-որ պահի գաղափարական շատ անդամներ լքեն ՔՊ-ն։  Քաղաքական դաշտն, ըստ Քոչարյանի, այս ընտրություններից հետո կմաքրվի, մենք կունենանք լեգիտիմ և քաղաքական Ազգային ժողով։
Ասուլիսի ավարտին Կարեն Քոչարյանն անդրադարձավ նաև «Կոմերսանտի» երեկվա հրապարակմանը, որտեղ հեղինակը չէր բացառել, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում կարող է  նշանակվել Բելառուսի ներկայացուցիչը։
«Չեմ կարծում, որ Հայաստանի համար դիվանագիտական ձախողումն այս պահին է տեղի ունենում, դիվանագիտական ձախողումը տեղի է ունեցել այն պահին, երբ որոշում կայացվեց Խաչատուրովին կալանավորել և քրեական գործ հարուցել»,-ամփոփեց բանախոսը։

Эксперт рассказал, какие 3 политсилы пройдут в парламент Армении
«На предстоящих внеочередных выборах в Национальное Собрание Армении как минимум для трех партий проблемой не будут ни прежний Избирательный кодекс РА, ни короткий период проведения агитационной кампании. Речь идет о таких политсилах, как “Гражданский договор”, “Процветающая Армения” (ППА) и Республиканская партия Армении (РПА)», – заявил на сегодняшней пресс-конференции политтехнолог Карен Кочарян.
По словам политтехнолога, на протяжении 20 лет РПА была у власти и создала себе серьезную социальную базу. «У РПА не будет серьезной представленности, но проходной барьер они преодолеют. И, вероятнее всего, РПА будет оппозицией в парламенте. Что касается ППА, то данная политсила вряд ли составит коалицию», – пояснил эксперт.
К. Кочарян отметил, еще до вчерашнего дня считал, что блок «Луйс» не будет иметь никаких проблем во время внеочередных парламентских выборов. «Но выяснилось, что партии “Светлая Армения” и “Республика” не смогли достичь консенсуса и решили участвовать в выборах самостоятельно, что может создать огромные проблемы для обеих политсил», – отметил он.
Что касается так называемых – «людей-партий», которые, по словам К. Кочаряна, гордо заявляют, что примут участие в предстоящих выборах, их участие ограничится исключительно на уровне подобного рода заявлений. В частности, малы шансы созданных недавно партий.
Карен Кочарян не исключил, некоторые из новоявленных партий проведут блестящую агиткампанию, однако маловероятно, что им удастся достичь серьезных результатов.
На вопрос о шансах партии «Сасна црер» на предстоящих выборах в НС РА, политтехнолог подчеркнул, что данная политсила придерживается настолько крайних взглядов, что очень трудно предугадать, какой сегмент электората проголосует за них.
Журналисты также поинтересовались касательно перехода некоторых экс-членов РПА в партию «Гражданский договор» (ГД), не приведет ли это к так называемой «республиканизации» «ГД», на что К. Кочарян ответил, что эти единичные случаи не вызывают обеспокоенности. Но, по словам эксперта, если данное явление будет носить массовый характер, ГД обязательно совершит процесс «республиканизации».
Что касается Айка Конджоряна, который днями ранее покинул партию «Светлая Армения» и заявил о членстве в партии ГД, то, по словам эксперт, его шаг является ярким примером карьеризма.
По словам политтехнолога, политическое поле Армении после предстоящих выборов очистится, по итогам которых сформируется легитимное Национальное Собрание РА.
К. Кочарян прокомментировал также вчерашнюю публикацию в газете «Коммерсантъ» касательно того, что новым Генсеком ОДКД может быть назначен представитель Беларуси.
«Не думаю, что дипломатический провал Армении происходит в данный момент. Дипломатический провал произошел в тот момент, когда было принято решение об аресте Юрия Хачатурова и возбуждено уголовное дело», – резюмировал эксперт.