«Իրատես» թերթը գրում է. «Ժամանակին նոր-նոր իր առաջին քայլերն անող Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ այն օրերի ՆԳ նախարար, ապա քաղաքապետ Վանո Սիրաղեղյանն անչափ սիրագորով է եղել, ավելին՝ հանձնարարել է Արարատ Զուրաբյանին՝ «աչքը պահել վրան, նեղացնող չլինի»։
Հիշենք՝ այն օրերին սկսնակ լրագրող Փաշինյանը լուրջ բախում ունեցավ նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մամլո քարտուղար Լևոն Զուրաբյանի հետ, բանը հասավ ձեռնամարտի։ Դրանից հետո արդեն՝ Քոչարյանի օրոք հրապարակումներից մեկի պատճառով Նիկոլի դեմ քրեական գործ հարուցվեց։ Քրեական հետապնդման մեջ էր նաև Վանոն, որը հեռացավ Հայաստանից, իսկ երբ առաջին անգամ վերադարձավ, նրան ոգևորված դիմավորողը Նիկոլ Փաշինյանն էր։
Ի դեպ, արդեն տարիներ անց՝ վտարանդիության մեջ գտնվող Վանոն հարցազրույց էր տվել միայն Նիկոլին, «ՀԺ»-ն էր տպագրում Վանոյի «Վիրտուալ Հայաստան» քաղաքական վերլուծությունների շարքը։ Սակայն վարչապետի հրաժարականի նախավերջին նիստի ժամանակ Արարատ Զուրաբյանի՝ Վանոյին վերաբերող հարցի երկար պատասխանի ժամանակ՝ Փաշինյանը գեթ մեկ անգամ չարտաբերեց Վանո Սիրադեղյան անուն-ազգանունը, ընդհանրապես, այդ խնդրին նա ոչ մի անգամ չի անդրադարձել։ Չնայած ասում են՝ ընտրություններից հետո, թերևս, Վանոն վերադառնա»:

«Иратес»: Вано Сирадегян, пожалуй, вернется после выборов
Газета «Иратес» пишет, что в свое время к делающему первые шаги Николу Пашиняну проявлял чрезмерную любезность тогдашний министр внутренних дел, затем мэр Еревана Вано Сирадегян, более того, он поручил Арарату Зурабяну «держать его в центре внимания, чтобы никто не обижал».
«Напомним, в те дни начинающий журналист Никол Пашинян имел серьезный конфликт с пресс-секретарем Левона Тер-Петросяна Левоном Зурабяном и дело дошло до рукоприкладства. После этого в дни Кочаряна против Пашиняна было возбуждено уголовное дело по факту одной из его публикаций. Под уголовным преследованием находился также Вано Сирадегян, который покинул Армению, а когда впервые вернулся, его воодушевленно встретил Никол Пашинян.
Кстати, уже спустя годы находящийся в изгнании Вано Сирадегян дал интервью Николу Пашиняну, именно газета «Айкакан жаманак» публиковала цикл политических статей Сирадегяна «Виртуальная Армения». Однако на предпоследнем заседании в связи с отставкой премьера, Пашинян во время долгого ответа на вопрос Арарата Зурабяна о Вано Сирадегяне ни разу не произнес его имя, и вообще, он никогда не затрагивал эту тему. Хотя говорят, что Вано Сирадегян, пожалуй, вернется после выборов», - пишет газета.