Պարոն Մեսչյանին կխնդրեմ ոչ միայն հայտարարություններով հանդես գալ. Ճարտարապետ
Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը երեկ հայտարարեց, որ  «Հին Երևան» ծրագրի մեջ գտնվող ոչ մի հուշարձան չի քանդվելու, սակայն այդ հայտարարությունից հետո Արամի 23 հասցե են գնացել ոմն տղամարդիկ՝ ցանկությամբ քանդել հարևան շինությունը։ Ահազանգել են ոստիկանություն, քաղաքապետարան։
«Դրա հետևանքով  մեր շենքի պատը, որն այսօր կամ վաղը  կքանդվի, միանգամից կարող է քանդվել»,- «Արամի 23 շենքը չի քանդվի, սակայն ինչպե՞ս պահպանել, որ չփլուզվի» թեմայով քննարկմանն ասաց «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի ղեկավար Տիգրան Հեքեքյան։
Հենց Արամի 23-ում է երգչախումբը կատարում իր փորձերը։
Նա նշեց, որ որպես շենքի սեփականատեր բավարարված չեն Մեսչյանի ելույթից այն առումով, որ որևէ ժամկետ չարծարծվեց, թե երբ կներկայացվի երկրորդ նախագիծը, երբ կներկայացվի նախարարություն, երբ կսկսեն շինարարությունը։
«Ստացվում է այսպես՝ մենք շենք չենք քանդում, ինքն իրեն կքանդվի»,- ընդգծեց նա։
Տ. Հեքեքյանն ասաց, որ սեպտեմբերից մինչև օրս երգչախմբից 15 երեխա է դուրս եկել՝ պայմանների, միջավայրի պատճառով, շատ կարևոր հրավեր են ունեցել, սակայն մերժել են՝ «սիրտ չկա, անհանգիստ են, չեն կարող լքել, ամեն րոպե պատրաստ են լինել շենքի կողքը»։
«Խաթարված է «Հայ փոքրիկ երգիչներ» միջազգային ասոցիացիայի կառույցում գործող երգչախմբի՝ թվով 160 երեխա,  աշխատանքը, եթե այսպես գնա մենք հետո հնարավոր է չկարողանանք վերականգնվել»,- ասաց Տ. Հեքեքյանը։
ՀՀ Մշակույթի նախարարության աշխատակազմի պատմության և հուշարձանների պահպանության գործակալության պետ Արմեն Աբրոյանն ասաց, որ «Հին Երևանի» տարածքում  բոլոր աշխատանքները կատարվում են  ապօրինաբար. «Դրանց մասին  բազմիցս հայտարարություններով ենք հանդես եկել, գրություններ ենք ուղարկել, հանդիպումներ ենք ունեցել, հորդորել ենք, սակայն մինչ օրս «Հին Երևանի» տարածքում կատարվում են շինարարական աշխատանքներ ևս ապօրինաբար։ Համաձայն հուշարձանների և պատմական միջավայրի պահպանության մասին  օրենքում հստակ սահմանված դրույթի, հուշարձանների պահպանական գոտիների տարածքում շինարարական և այլ տեսակի աշխատանքները թույլատրվում է մշակույթի նախարարության կողմից, նման թույլտվություն չկա»։
Ա. Աբրոյանի խոսքով, հուշարձանի ամրակայումը չպետք է լինի ժամանակավոր, միայն վերևի մասով, քանի որ հիմքերի թուլացման պատճառով է հուշարձանն այսօրվա վիճակում։  Նա ասաց, որ եթե հիմքերը չամրակայվեն, որևէ միջոցառում անիմաստ է։ Ա. Աբրոյանն ասաց, որ նախկին ներկայացված նախագծերը չեն գոհացրել մասնագետներին, իսկ նոր նախագիծ ներկայացված չէ։
Քննարկմանը ներկա ճարտարապետ Դավիթ Նահատակյանն ասաց, որ հուշարձանների պահպանության ոլորտում  պետք են արմատական փոփոխություններ։ Նա նշեց, որ վերջին 25 տարում մեծ սխալներով են  կատարվում վերականգնումները, ավելի շատ կարելի է  դասել շինարարության ոլորտին, ոչ թե պահպանությանը կամ ամրակայմանը միտված։
«Ոլորտը պետք է ոտքից գլուխ  փոփոխել, ոչ թե տեղային փոփոխություններ կատարել»,- ընդգծեց ճարտարապետը։
Նա նշեց, որ Արամի 23-ի դեպքում ժամանակ չունեն երկրորդ, երրորդ, չորրորդ նախագծերը քննարկելու, այն գտնվում է ծայրահեղ վթարային վիճակում, կարող է ամեն պահ շենքը քանդվել։
«Այս պահին մեզ պետք է անհապաղ միջամտություն։ Պարոն Մեսչյանին կխնդրեմ ոչ միայն հայտարարություններով հանդես գալ, իհարկե, ողջունելի է, որ այլևս չի քանդվի, այլ հստակ քայլեր արվի, օր առաջ վերացվի վթարային շենքի խնդիրը»,- ասաց Դ. Նահատակյանը։

Архитектор: Артура Месчяна попросил бы выступать не только с заявлениями
Главный архитектор Еревана Артур Месчян вчера заявил, что ни один памятник из проекта «Старый Ереван» разрушен не будет, однако после данного заявления по адресу Арами,23 пришли некие мужчины – с намерением снести соседнее строение. Об этом были уведомлены Полиция, мэрия.
«Вследствие этого стена нашего здания, которая и так может сегодня-завтра рухнуть, разрушится сразу». – сказал сегодня художественный руководитель и главный дирижер хора «Маленькие певцы Армении» Тигран Экекян на обсуждении на тему «Здание по адресу Арами, 23 снесено не будет, но как сохранить его от обрушения?»
Именно по адресу Арами,23 хор проводит свои репетиции.
Тигран Экекян отметил, что они, как собственники здания, не удовлетворены заявлением  Месчяна в том плане, что не было названо какого-либо срока представления второго проекта, его представления в министерство, начала строительных работ.
«Выходит так: мы здание не сносим, оно обрушится само по себе», – подчеркнул он.
Тигран Экекян при этом сообщил, что с сентября по сей день детский хор покинули 15 детей – из-за условий,  окружающей среды, они получили очень важное приглашение, но отклонили: «сердце не на месте, беспокоятся, не хотят оставлять здание, каждую минуту готовы быть рядом».
«Нарушена работа хора, действующего в структуре международной ассоциации "Маленькие певцы Армении" и состоящего из 160 детей, если так продолжится, потом мы, возможно, не сможем восстановить», – сказал он.
Начальник агентства по защите памятников истории и культуры министерства культуры Армении Армен Аброян отметил, что все работы на территории «Старого Еревана» проводятся незаконно.
«Мы неоднократно выступали с заявлениями об этом, отправляли обращения, у проводили встречи, выступали с призывами, но до сих пор строительные работы незаконно проводятся на территории "Старого Еревана". Согласно четко прописанному положению закона об охране памятников и исторической среды, строительство и другие виды работ в районе охраняемых зон памятников проводятся с разрешения министерства культуры, такого разрешения нет», – сказал он.
По словам Аброяна, укрепление памятника не должно быть временным, только в верхней части, так как именно из ослабления фундамента памятник находится в таком состоянии. Он сказал, что если какие-либо основания не будут укреплены, любые мероприятия  будут бессмысленными. A. Аброян сказал, что предыдущие проекты не удовлетворяли специалистов, а новый проект не был представлен.
Присутствовавший на обсуждении архитектор Давид Наатакян сказал, что в области сохранения памятников необходимы коренные изменения. Он отметил, что на протяжении последних 25 лет с большими ошибками проводятся реставрации, их больше можно отнести к сфере строительства, а не защиты или укрепления.
«Нужно менять всю сферу, а не производить локальные изменения», – подчеркнул архитектор.
Он указал, что в случае со зданием на Арами,23 нет времени обсуждать проекты, здание в крайне аварийном состоянии, оно может рухнуть в любой момент.