Investig’Action. Արցախի Հանրապետություն՝ երկրորդ Հայաստան ճանաչման որոնումներում
Investig’Action ֆրանսալեզու կայքը ծավալուն հոդված է հրապարակել Հայաստանի ու Արցախի մասին։ Կայքը գրում է, որ Հայաստան ու Արցախ այցը վեր է հանում մի շարք հարցերի վերաբերյալ սխալ պատկերացումները։
«Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակներում, որն անցկացվեց 2018թ.-ի հոկտեմբերին Երևանում, միջազգային մի խումբ լրագրողներ հնարավորթւյուն ունեցան ոչ միայն շրջել Հայաստանում, այլ նաև այցելել Արցախ, որը Լեռնային Ղարաբաղի հայկական անունն է»,-գրում է կայքը ու ներկայացնում, որ Արցախը հիմնականում հայերով է բնակեցված եղել, սակայն ԽՍՀՄ ժամանակ ներառվել է Ադրբեջանի կազմում։
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Լեռնային Ղարաբաղի հայերը պահանջեցին Հայաստանի հետ միացում, ինչին իհարկե Ադրբեջանը դեմ էր ու «պատերազմ է սկսում՝ ուժով պահպանելու հիմնականում արհեստական տարածքային ամբողջականությունը, որը տևեց 1988թ.-ից մինչև 1994թ.-ը, երբ հրադադար կնքվեց»։
Նշվում է, որ Երևանը, ինչպես ողջ Հայաստանը, շարունակում է իր ուղին՝ հակասականորեն տպավորություն ստեղծելով, որ այն ավելի համերաշխ է ու պակաս բարդ, քան խորհրդային մյուս հանրապետությունները, որոնք գտնվում են արևելքի ու արևմուտքի միջև։
Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է, միևնույն ժամանակ լավ հարաբերություններ ունի Եվրոպական միության, ԱՄՆ-ի ու աշխարհի երկրների մեծամասնության հետ՝ բացառությամբ իր 4 սահմանակից հարևաններից երկուսի հետ՝ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի։ Նշվում է, որ Վրաստանը ևս քրիստոնեա է, սակայն ավելի հակված է ԵՄ-ին ու ՆԱՏՕ-ին, իսկ Իրանի հետ, ըստ էության, գերազանց են հարաբերությունները։
Զարմանալի դինամիզմ
Նշվում է, որ Արցախի Հանրապետությունը պայքարում է իր գոյության իրավունքի ու ճանաչման համար առաջին հերթին, սակայն ակնհայտ է, որ նրա վերջնական նպատակը Հայաստանին միանալն է։
«Ժամանելով մայրաքաղաք Ստեփանակերտ, այն թողնում է անհավատալի տպավորություն, որ կարգուկանոնն ու հանգստությունն ավելին է, քան նույնիսկ Հայաստանում»,-գրում է հոդվածագիրը։
Նշվում է, որ միջազգային լրագրողների խմբի այցը ԶԼՄ-ների կողմից գրեթե ամբողջությամբ անտեսված այս հատված համընկել էր այնտեղ նշվող բերքի փառատոնի հետ, որն անցնում է անգերազնցելի մթնոլորտում՝ երգով, գինու համտեսմամբ ու խորովածի բույրով։ Ստեփանակերտի ու անգամ ամենաաղքատ գյուղերում տիրող մաքրությունը կարող էր ներշնչել եվրոպական շատ երկրների։
Մեկ այլ փաստ, որ գրավել է ուշադրությունը, կրթության ու մշակույթի զարգացւմն է՝ հատկապես լեզուների ուսուցումը։ Չնայած պատերազմին, բոլոը խոսում են հայերեն ու ռուսերեն, երեխաները դպրոցում սովորում են նաև ֆրանսերեն ու անգլերեն։ Նշվում է Արցախում արվեստի, երաժշտական, նկարչական դպրոցների առկայությունը, որը «ևս մեկ պատկեր է գոյատևման ու զարգացման այրող ցանկության՝ չնայած բոլոր վտանգներին, քանի որ Արցախի բնակիչները համոզված են, որ պատերազմը կարող է վերսկսվել ցանկացած պահի, որ ադրբեջանական կողմը երազում է իրենց ոչնչացնել»։
Հայերը միակարծիք են
Բոլոր հայերը միակարծիք են, որ պետք է աջակցեն Լեռնային Ղարաբաղում իրենց հայրենակիցներին՝ անկախ գաղափարական ու կուսակցական տարբերություններից։ Այս հանգամանքը հոդվածագիրը բացատրում է նրանով, որ այս հարցում չկա աշխարհաքաղաքական հարթություն, ինչպիսին Ղրիմի կամ Կոսովոյի դեպքում է։
Անդրադարձ է կատարվում նաև այն իրականությանը, որ Ադրբեջանը խոշոր նավթարդյունահանող երկիր է, ավելի մեծ ու հարուստ, քան Հայաստանը, չնայած այն ունի ոսկու հանքեր, սակայն դրանց գործունեությունն այս գարնանը ցույցերի ժամանակ վիճարկվում էր։ Նոր վորչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կասկածի տակ է դրել նախկին իշխանությունների տված թույլտվություները ոսկու հանքի շահագործման հետ կապված՝ տուրիստական Ջերմուկ շրջանի աղտոտման հիմքերով։
Հոդվածագիրը վերջում նշում է, որ Հայաստան ու Լեռնային Ղարաբաղ այցերը հարցականի տակ են դնում մի շարք ընդունված գաղափարներ։ Արցախ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների այցը դուր չի եկել Բաքվի կառավարությանը, որը շատ արագ հայտարարեց, որ այն լրագրողները, որոնք այցելել էին իրավիճակը տեղում հասկանալու համար, կհայտնվեն իրենց սև ցուցակում, որն արգելում է նրանց մուտքը Ադրբեջան։

Investig’Action French website has published a long article on Armenia and Artsakh, stressing a visit to the two countries will eliminate misperception in a number of issues.
“On the sidelines of La Francophonie Summit held in Yerevan in October 2018, a group of journalists had an opportunity to visit not only Armenia but also Artsakh – the Armenian name of Nagorno-Karabakh,” the article said, adding Artsakh was a mainly Armenian-populated land but was incorporated into Azerbaijan after the collapse of the Soviet Union.
Afterwards, the Karabakh Armenians demanded to unify with Armenia, a move that was obviously opposed by Azerbaijan. “A war breaks out to preserve the artificial territorial integrity, lasting from 1988 to 1994 when a ceasefire agreement was reached,” the article added.
Investig’Action says Yerevan, along with entire Armenia, continues its path, leaving a controversial impression that it is more united and less complicated than other post-Soviet states sandwiched between the East and West.
Armenia is a EAEU member state, at the same time having good relations with the European Union, the U.S. and most of the other countries worldwide, expect 2 of its 4 neighbors – Turkey and Azerbaijan.
Amazing dynamism
The author of the article stresses that first of all, the Artsakh Republic is struggling for its right to existence and recognition, but its final goal is obviously a union with Armenia.
“Upon arrival, capital Stepanakert leaves an incredible impression that it is more disciplinary and peaceful than Armenia,” reads the article.
The visit of the international reporters' group to this region ‘almost totally neglected’ by mass media timed to the harvest festival held in a wonderful atmosphere of songs, wine tasting and smell of barbeque. Cleanliness in Stepanakert can even inspire several European countries.
The author also highlights the development of education and culture in Artsakh, especially the language teaching, adding regardless of the war, everyone in the country speaks Armenian and Russian, with kids learning French and English at schools. The article points out the art, music and painting schools across Artsakh as yet another manifestation of its people’s strong desire for survival and development despite all threats, since the Artsakh people believe Azerbaijan, which dreams of destroying them, can relaunch the war at any moment.
Armenians are unanimous in the issue
All Armenians agree that they should support their compatriots in Nagorno-Karabakh regardless of their ideological or party differences. The author agrees the unanimity with the absence of geopolitical dimension in the issue, as it is the case with the Crimea or Kosovo.
The article also reflects on the fact that Azerbaijan is a major oil producing company, which is bigger and richer than Armenia that, although, has gold mines, but their operation was disputed during the demonstrations this spring. New Prime Minister Nikol Pashinyan has questioned the previous authorities' permits regarding the exploitation of the gold mine amid claims it may pollute the resort town of Jermuk.
Summing up, the author says that Artsakh and Armenia visits can question several ideas. The visit of media representatives to Artsakh did not please the Azerbaijani government, which quickly announced that the journalists, who had arrived in the country to get first-hand information, will end up in their black list, which bans their entry to Azerbaijan.