Investig’Action. Արցախի Հանրապետություն՝ երկրորդ Հայաստան ճանաչման որոնումներում
Investig’Action ֆրանսալեզու կայքը ծավալուն հոդված է հրապարակել Հայաստանի ու Արցախի մասին։ Կայքը գրում է, որ Հայաստան ու Արցախ այցը վեր է հանում մի շարք հարցերի վերաբերյալ սխալ պատկերացումները։
«Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակներում, որն անցկացվեց 2018թ.-ի հոկտեմբերին Երևանում, միջազգային մի խումբ լրագրողներ հնարավորթւյուն ունեցան ոչ միայն շրջել Հայաստանում, այլ նաև այցելել Արցախ, որը Լեռնային Ղարաբաղի հայկական անունն է»,-գրում է կայքը ու ներկայացնում, որ Արցախը հիմնականում հայերով է բնակեցված եղել, սակայն ԽՍՀՄ ժամանակ ներառվել է Ադրբեջանի կազմում։
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Լեռնային Ղարաբաղի հայերը պահանջեցին Հայաստանի հետ միացում, ինչին իհարկե Ադրբեջանը դեմ էր ու «պատերազմ է սկսում՝ ուժով պահպանելու հիմնականում արհեստական տարածքային ամբողջականությունը, որը տևեց 1988թ.-ից մինչև 1994թ.-ը, երբ հրադադար կնքվեց»։
Նշվում է, որ Երևանը, ինչպես ողջ Հայաստանը, շարունակում է իր ուղին՝ հակասականորեն տպավորություն ստեղծելով, որ այն ավելի համերաշխ է ու պակաս բարդ, քան խորհրդային մյուս հանրապետությունները, որոնք գտնվում են արևելքի ու արևմուտքի միջև։
Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է, միևնույն ժամանակ լավ հարաբերություններ ունի Եվրոպական միության, ԱՄՆ-ի ու աշխարհի երկրների մեծամասնության հետ՝ բացառությամբ իր 4 սահմանակից հարևաններից երկուսի հետ՝ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի։ Նշվում է, որ Վրաստանը ևս քրիստոնեա է, սակայն ավելի հակված է ԵՄ-ին ու ՆԱՏՕ-ին, իսկ Իրանի հետ, ըստ էության, գերազանց են հարաբերությունները։
Զարմանալի դինամիզմ
Նշվում է, որ Արցախի Հանրապետությունը պայքարում է իր գոյության իրավունքի ու ճանաչման համար առաջին հերթին, սակայն ակնհայտ է, որ նրա վերջնական նպատակը Հայաստանին միանալն է։
«Ժամանելով մայրաքաղաք Ստեփանակերտ, այն թողնում է անհավատալի տպավորություն, որ կարգուկանոնն ու հանգստությունն ավելին է, քան նույնիսկ Հայաստանում»,-գրում է հոդվածագիրը։
Նշվում է, որ միջազգային լրագրողների խմբի այցը ԶԼՄ-ների կողմից գրեթե ամբողջությամբ անտեսված այս հատված համընկել էր այնտեղ նշվող բերքի փառատոնի հետ, որն անցնում է անգերազնցելի մթնոլորտում՝ երգով, գինու համտեսմամբ ու խորովածի բույրով։ Ստեփանակերտի ու անգամ ամենաաղքատ գյուղերում տիրող մաքրությունը կարող էր ներշնչել եվրոպական շատ երկրների։
Մեկ այլ փաստ, որ գրավել է ուշադրությունը, կրթության ու մշակույթի զարգացւմն է՝ հատկապես լեզուների ուսուցումը։ Չնայած պատերազմին, բոլոը խոսում են հայերեն ու ռուսերեն, երեխաները դպրոցում սովորում են նաև ֆրանսերեն ու անգլերեն։ Նշվում է Արցախում արվեստի, երաժշտական, նկարչական դպրոցների առկայությունը, որը «ևս մեկ պատկեր է գոյատևման ու զարգացման այրող ցանկության՝ չնայած բոլոր վտանգներին, քանի որ Արցախի բնակիչները համոզված են, որ պատերազմը կարող է վերսկսվել ցանկացած պահի, որ ադրբեջանական կողմը երազում է իրենց ոչնչացնել»։
Հայերը միակարծիք են
Բոլոր հայերը միակարծիք են, որ պետք է աջակցեն Լեռնային Ղարաբաղում իրենց հայրենակիցներին՝ անկախ գաղափարական ու կուսակցական տարբերություններից։ Այս հանգամանքը հոդվածագիրը բացատրում է նրանով, որ այս հարցում չկա աշխարհաքաղաքական հարթություն, ինչպիսին Ղրիմի կամ Կոսովոյի դեպքում է։
Անդրադարձ է կատարվում նաև այն իրականությանը, որ Ադրբեջանը խոշոր նավթարդյունահանող երկիր է, ավելի մեծ ու հարուստ, քան Հայաստանը, չնայած այն ունի ոսկու հանքեր, սակայն դրանց գործունեությունն այս գարնանը ցույցերի ժամանակ վիճարկվում էր։ Նոր վորչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կասկածի տակ է դրել նախկին իշխանությունների տված թույլտվություները ոսկու հանքի շահագործման հետ կապված՝ տուրիստական Ջերմուկ շրջանի աղտոտման հիմքերով։
Հոդվածագիրը վերջում նշում է, որ Հայաստան ու Լեռնային Ղարաբաղ այցերը հարցականի տակ են դնում մի շարք ընդունված գաղափարներ։ Արցախ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների այցը դուր չի եկել Բաքվի կառավարությանը, որը շատ արագ հայտարարեց, որ այն լրագրողները, որոնք այցելել էին իրավիճակը տեղում հասկանալու համար, կհայտնվեն իրենց սև ցուցակում, որն արգելում է նրանց մուտքը Ադրբեջան։

Investig’Action: Визиты в Армению и Арцах ставят под сомнение ряд общепринятых идей
Сайт на французском языке Investig’Action опубликовал объемный материал об Армении и Арцахе (Нагорно-Карабахская Республика, НКР). В статье отмечается, что визит в Армению и Арцах выявляет ложные представления касательно ряда вопросов.
«В рамках проводимого в октябре с.г. Саммита Франкофонии в Ереване международная группа журналистов имела возможность не только побывать в Армении, но также посетить Арцах», – говорится в материале и отмечается, что Арцах был в основном населен армянами, однако во времена СССР был включен в состав Азербайджанской ССР.
После распада СССР, армяне Нагорного Карабаха потребовали объединения с Арменией, против чего, конечно же, выступил Азербайджан и «начал войну, чтобы силой сохранить в основном искусственную территориальную целостность, которая продолжилась с 1988 по 1994 годы, когда было заключено “Соглашение о прекращении огня”».
В материале отмечается, что Ереван, как и Армения в целом, продолжает вести свою линию, создавая противоречивое впечатление, что РА более гармоничной и менее сложной, нежели остальные постсоветские республики, которые находятся между Западом и Востоком.
Армения является членом Евразийского экономического союза, в то же время имеет хорошие отношения с Евросоюзом, США и большинством стран мира, исключениями являются две из четырех соседних стран – Турция и Азербайджан. Отмечается, что Грузия также является христианской страной, однако больше привержена ЕС и НАТО, а отношения с Ираном, по сути, являются отличными.
Удивительный динамизм
В материале отмечается, что Республика Арцах, в первую очередь, борется за свое право на существование и признание, однако очевидно, что основной целью НКР является объединение с Арменией.
«Прибыв в столицу НКР Степанакерт, она оставляет невероятное впечатление, что правила и порядка и мира здесь больше, нежели даже в Армении», – отмечается в статье.
Отмечается, что визит группы международных журналистов совпал с проведением в Арцахе Праздника урожая, который проводился в непревзойденной атмосфере: песнями, дегустацией вина и с запахом шашлыка. Чистота, царящая в Степанакерте и даже самых бедных селах, могла бы вдохновить многие европейские страны.
Другой факт, который привлек внимание – развитие образования и культуры, особенно обучение языкам. Несмотря на войну, все говорят на армянском и русском, в школах дети изучают также французский и английский. Отмечается, что в Арцахе есть также школы искусств, музыки, художеств, что является «ещё одним доказательством жгучего желания на жизнь и развитие, поскольку жители Арцаха убеждены, что война может возобновиться в любой момент, что азербайджанская сторона мечтает их уничтожить».
Армяне придерживаются единого мнения
Все армяне солидарны во мнении, что необходимо оказывать поддержку соотечественникам в Нагорном Карабахе, независимо от идейных и партийных разногласий. Данное обстоятельство автор статьи объясняет тем, что в данном вопросе нет геополитического согласия, как в случае с Крымом или Косово.
Автор статьи обращается также к тому, что Азербайджан является крупной нефтедобывающей страной, намного больше и богаче Армении, хоть РА и имеет  золоторудные месторождения, однако их эксплуатация во время акций протеста весной этого года была довольно спорной темой. И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян поставил под сомнение разрешения, данные со стороны прежних властей касательно эксплуатации золоторудных месторождений, на основании загрязнения туристического района Джермук.
В материале отмечается, что визиты в Армению и Арцах ставят под сомнение ряд общепринятых идей. Визит представителей СМИ не понравился властям Азербайджана, которые очень быстро сообщили, что те журналисты, которые посетили НКР с целью ознакомления с ситуацией на месте, окажутся в «чёрном списке» азербайджанского МИД, по которому запрещается их въезд в Азербайджан.