Ադրբեջանի Միջազգային բանկի նախկին ղեկավար Ջահանգիր Հաջիևը կնոջը՝ Զամիրային Լոնդոնում կալանավորել են։ Նրան երկու մեղադրանք է առաջադրվել ֆինանսական միջոցներ յուրացնելու համար։ Այս մասին գրում է Լենտա.ռու կայքը՝ հղում անելով ВВС-ին։
Ներկա պահին նա մեկուսարանում է։ Քննարկվում է նրա՝ Ադրբեջան արտահանձնելու հարցը։
Դատարանում հայտարարել են, որ Հաջիևային կարող են ազատ արձակել 500 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ գրավի դիմաց։ Այդ դեպքում նա պետք է ապրի Լոնդոնի իր տանը և ամեն օր գրանցվի ոստիկանությունում։
Մեծ Բրիտանիան, հակակոռուպցիոն նոր օրենքի շրջանակներում, բացահայտել է, թե ով է այն կինը, ով 1 տասնամյակում բրիտնական Harrods շքեղ առևտրային կենտրոնում ծախսել է 16 մլն ֆունտ ստեռլինգ, որը կազմում է մոտ 21 մլն դոլար։
Նշվում է, որ Հաջիևան օրական ծախսել է մոտ 4000 ֆունտ։ Դատարանը բացահայտել է, որ 1 օրում տիկինը Boucheron շքեղ զարդերի բրենդի խանութից կատարել է 150 հազար ֆունտի գնում, հաջորդ օրը գնել է 1800 ֆունտի գինի։ Մեկ այլ օր 100 հազար ֆունտով գնումներ է կատարել Cartier զարդերի խանութից։
«Չբացատրվող հարստության կարգը» Բրիտանիայում ընդունված նոր կարգ է, որը նախատեսված է թիրախավորել կասկածելի կոռումպացված պաշտոնյաներին, ովքեր լվանում են իրենց գողացած փողերը Մեծ Բրիտանիայի միջոցով։

Zamira Hajiyeva, the wife of the former head of the International Bank of Azerbaijan Jahangir Hajiyev was arrested in London. She faces two charges of embezzlement, BBC reported.
She is currently in an isolation cell and her extradition to Azerbaijan is under consideration.
The court has announced that Hajieva may be released on bail of 500 million pounds. In that case, she must live in her house in London and register every day with the police.
Under the new anti-corruption law, Britain has discovered the woman has spent £16m at Harrods.
It is reported that Hajiyeva has spent about 4,000 pounds daily. The court found that Mrs. Boucheron spent 150,000 pounds to buy jewelry from a luxury brand store and she gave away 1800 pounds to buy wine the next day. Another day, she spent 100,000 pounds at a Cartier jewelry store.
The Unexplained Wealth Order is a new law adopted in the UK aimed at tackling iternational corruption.