Իրանը Հայաստանին միանշանակորեն ամերիկամետ պետություն չի համարում. իրանագետ
Օրերս ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ ամբիոնից հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հարաբերությունների և աշխարհաքաղաքական իրավիճակի պատճառով հայ-իրանական սահմանը դե ֆակտո ամեն պահի կարող է փակվել։
Փաշինյանի այս հայտարարությունը լայն արձագանք էր գտել ինչպես սոցցանցերում, այնպես էլ փորձագիտական շրջանակներում, քանի որ խիստ ռեալ էր համարվել նմանօրինակ հայտարարությունից հետո Հայաստանի նկատմամբ Իրանի վերաբերմունքի կտրուկ փոփոխությունը։
Panorama.am-ի թղթակիցը թեմայի շուրջ խոսեց իրանագետ Արտյոմ Տոնոյանի հետ՝ տեղեկանալու՝ արդյոք ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի կողմից սահմանի հնարավոր փակման մասին հայտարարությունից հետո Իրանը Հայաստանին ամերիկամե՞տ է դիտարկում և փոխե՞լ է արդյոք բարեկամական վերաբերմունքը։
Վերջինս նշեց, որ Իրանը Հայաստանին միանշանակորեն ամերիկամետ պետություն չի համարում։
«Մինչ այս պահը եղած ուղերձներից դատելով՝ նման դիրքորոշում իրանական կողմից չկա։ Ավելին ասեմ, ամերիկամետ լինելու վերաբերյալ մեսիջներ կան Ադրբեջանի հասցեին։ Հայաստանի նկատմամբ նման միտում չկա։ Ըստ էության՝ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության համատեքստը խիստ հասկանալի է եղել Իրանի համար։ Որքանով ես եմ  հետևում, իրանական կողմից որևէ բացասական արձագանք, հայտարարություն չի եղել։
Զուտ համատեքստի խնդիր է։ Այսինքն՝ նա խոսում էր արևելքից և արևմուտքից առկա Հայաստանի փակ սահմանների և հայ-իրանական սահմանի՝ դե ֆակտո փակման մասին»,- ընդգծեց Արտյոմ Տոնոյանը։
Իրանագետի համոզմամբ՝ հայ-իրանական սահմանի փակումը Հայաստանի համար ամենաանցանկալի սցենարը կարող է լինել։ Սահմանի հնարավոր փակում, ըստ իրանագետի, կարող է լինել միայն արտակարգ իրավիճակներում, ինչպես օրինակ, պատերազմական վիճակն է։
«Միաժամանակ, պետք է աչքի տակ ունենալ բոլոր հնարավոր սցենարները։ Եթե, Աստված մի արասցե, Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմական գործողություններ տեղի ունենան, պետք է հասկանալ այն ամենը, ինչը կարող է վտանգավոր լինել Հայաստանի համար։ Իհարկե, ցանկալի կլիներ, որ չխոսվեր սահմանի փակման հավանականության մասին»,- ամփոփեց Արտյոմ Տոնոյանը։
Մեր կողմից հավելենք, որ զուտ վիզուալ առումով վերջին շրջանում իրանցիների թիվը Երևանում էականորեն նվազել է, և տեսակետ կա, որ դրա պատճառը կարող է Իրանի զգուշավորությունը լինել՝ ճշգրտումների այս ժամանակահատվածում իր քաղաքացիներին հնարավորինս հետ պահել Հայաստան այցելություններից։
Պարզելու՝ իսկապե՞ս իրանցիների թիվը վերջին շրջանում նվազել է, և եթե այո, որոնք են հնարավոր պատճառները, Panorama.am-ի թղթակիցը գրավոր հարցում ուղարկեց Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատուն։ Օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչությունից նաև հետաքրքրվեցինք՝ կա՞ն արդյոք վիճակագրական տվյալներ իրանցիների ելքերի և մուտքերի վերաբերյալ՝ նախորդ տարվա նույն  ժամանակահատված համեմատությամբ։
Դեսպանատնից մեզ պատասխանեցին, որ իրենք վիճակագրական տվյալներ չունեն, օգտվում են ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեի տրամադրած տվյալներից։
Ինչ վերաբերում է իրանցիների թվաքանակի նվազելու մասին հարցին, դեսպանատնից հերքեցին, որ նման բան կա, նշեցին, որ իրենք նմանօրիանկ դիտարկումներ չունեն։ Իրանցի այն գործարարները, որոնք տարիներ շարունակ աշխատում են Հայաստանում, ըստ դեսպանության, շարունակում են իրենց բնականոն գործունեությունը ծավալել։ Ինչ վերաբերում է իրանցի զբոսաշրջիկկների թվի նվազեցմանը, դեսպանատնից դա բնականոն որակեցին՝ նշված հանգամանքը պայմանավորելով սեպտեմբերի վերջից Իրանում մեկնարկած ուսումնական տարով, ինչպես նաև եղանակային պայմաններով։ Դիվանագիտական ներկայացուցչությունից հույս հայտնեցին, որ գարնանը՝ Նովրուզ Բայրամի ժամանակաշրջանում, Հայաստան կրկին մեծ թվով իրանցիներ կժամանեն։
Այսպես, թե այնպես՝ արևելյան, թե արևմտյան Արևելքը Հայաստանում ներկա է՝  վերջին ամիսներին Հայաստանում զգալիորեն աճել է հնդիկների թիվը։ Թե ինչով է սա պայմանավորված, նախ ճշտեցինք ՀՀ արտգործնախարարությունից։ Արտաքին գերատեսչությունից մեր գրավոր հարցմանը պատասխանեցին, որ   ՀՀ կառավարության 2017 թվականի նոյեմբերի 16-ի N1435-Ն որոշմամբ՝ Հնդկաստանի Հանրապետության քաղաքացիները 2017 թվականի նոյեմբերի 22-ից սկսած ՀՀ մուտքի արտոնագրեր կարողանում ենք ձեռք բերել ՀՀ սահմանային անցակետերում, ինչպես նաև «Էլեկտրոնային վիզա» համակարգի միջոցով:
Այս հանգամանքն էականորեն նպաստել է Հնդկաստանի Հանրապետության քաղաքացիների՝ Հայաստանի Հանրապետություն այցելությունների քանակի շեշտակի աճին. Ըստ այդմ՝ 2016 թվականին Հնդկաստանի Հանրապետության 3204 քաղաքացի է ստացել ՀՀ մուտքի արտոնագիր, 2017 թվականին՝ 10642, իսկ 2018 թվականի հունվարի 1-ից նոյեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ 28659:
Հայաստանում Հնդկաստանի Հանրապետության դեսպանատնից ևս մեզ պատասխանեցին, որ հատկապես մուտքի արտոնագրերի տրամադրումից հետո Հայաստանը հնդիկների համար բավական գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություն է հանդիսանում։ Բացի այդ՝ ավելի ու ավելի մեծ թվով հնդիկ ուսանողներ են ցանկություն հայտնում պրոֆեսիոնալ կրթություն ստանալ Հայաստանում՝ հատկապես բժշկական համալսարաններում։

Эксперт: Иран однозначно не считает Армению проамериканским государством
На днях и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян с трибуны Национального Собрания РА заявил, что из-за отношений США и Ирана и геополитической ситуации армяно-иранская граница в любой момент может де-факто закрыться.
Данное заявление Пашиняна вызвало широкий резонанс как в социальных сетях, так и в экспертных кругах, так как было посчитано крайне реалистичным резкое изменение отношения Ирана к Армении после подобного заявления.
Корреспондент Panorama.am поинтересовался у эксперта по вопросам Ирана Артема Тонояна, не рассматривает ли Иран Армению как проамериканскую страну после заявления Пашиняна о возможном закрытии границы и не поменял ли Тегеран дружественного отношения.
Эксперт указал, что Иран однозначно не считает Армению проамериканским государством.
«У иранской стороны нет такой позиции, судя по месседжам на данный момент. Более того, есть месседжи относительно проамериканской ориентации в адрес Азербайджана. Такой тенденции в отношении Армении нет. По сути, контекст заявления Никола Пашиняна был вполне понятен для Ирана. Насколько я слежу, какой-либо негативной реакции, заявления с иранской стороны не последовало.
Это чисто вопрос контекста. То есть он говорил о закрытых границах Армении с востока и запада и де-факто закрытии армяно-иранской границы», – подчеркнул Артем Тоноян.
По словам эксперта, закрытие армяно-иранской границы может стать самым  нежелательным сценарием для Армении. Как он отметил, закрытие границы возможно только в чрезвычайных ситуациях, таких как, например,  военное положение.
«В то же время нужно рассматривать все возможные сценарии. Если, не дай Бог, начнутся  военные действия между Ираном и Соединенными Штатами Америки,  следует понять все, что может представлять опасность для Армении. Конечно, было бы желательно не говорить о возможности закрытия границы», – резюмировал Артем Тоноян.
С нашей стороны добавим, что чисто визуально в последний период число иранцев в Ереване существенно снизилось, и есть точка зрения, что причина этого может заключаться в осторожности Ирана – в этот период уточнений максимально удержать своих граждан от посещений Армении.
Чтобы выяснить, действительно ли число иранских туристов в последний период сократилось и если да, то каковы возможные причины, корреспондент Panorama.am направил письменный запрос в посольство ИРИ в Армении. Мы также поинтересовались у иностранного дипломатического ведомства, имеются ли статистические данные о выездах и въездах  иранцев, по сравнению с аналогичным периодом минувшего года.
Из посольства ответили, что  у них нет статистических данных, пользуются данными, предоставленными Комитетом по туризму РА.
Что касается вопроса о сокращении числа посещающих Армению иранцев, то посольство опровергло подобное положение дел, отметив, что у них нет подобных наблюдений. Иранские бизнесмены, которые годами работают в Армении, как указали в посольстве, продолжают свою регулярную деятельность. Что касается сокращения числа иранских туристов, посольство характеризовало это как нормальное явление, связав данное обстоятельство с тем, что в Иране с конца сентября начался учебный год, а также с погодными условиями. В дипломатическом представительстве выразили надежду, что в период Новруза в Армению вновь прибудет большое число иранцев.
Так или иначе – восточный, или западный Восток присутствует в Армении, в последние месяцы в Армении значительно возросло число посетителей из Индии.
Чем это обусловлено, мы уточнили в МИД Армении. На наш письменный запрос из министерства иностранных дел ответили, что правительство Республики Армения решением N1435-Ն от 16 ноября 2017 года, граждане Индии могут получить въездные визы в РА  в пограничных КПП, а также через систему «Электронная виза».
Это обстоятельство существенно способствовало резкому увеличению числа посещений гражданами Индии Республики Армения. Так, в 2016 году 3204 гражданина Индии получили визу Армении, в 2017 году – 10642, а в период с 1 января по 1 ноября 2018 года – 28659. Из посольства Индии в Армении также сообщили нам, что особенно после предоставления виз Армения выступает довольно привлекательным туристическим направлением для жителей Индии. Кроме того, все большее число студентов из Индии выражают желание получить профессиональное образование в Армении, особенно в медицинских университетах.