«ՌեԱնիմանիա» փառատոնի մրցանակակիրները
«ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման միջազգային 10-րդ փառատոնն ավարտվել է՝ այդպիսով ազդարարելով 11-րդի նախապատրաստական աշխատանքների սկիզբը: Մոտ մեկ շաբաթ «ՌեԱնիմանիան» Հայաստանը դաձրել էր ոլորտի համաշխարհային դեմքերի և սկսնակ անիմատորների հավաքատեղի:
Այս տարին ՌեԱնիմանիայի տասնամյակն էր, իսկ հայկական անիմացիայի՝ ութսունամյակը:
Փառատոնի բացումն այս տարի նշանավորվել է  «Անիմացիայի սրտի զարկերը» համերգով:
Ի դեպ, հայկական անիմացիայի 80 ամյակի առթիվ, «ՌեԱնիմանիա» փառատոնի հավերժության հուշամեդալով պարգևատրվել ենն Տիգրան Մանսուրյանը, Ստեփան Շաքարյանը, Ռոբերտ Ամիրխանյանը և Ռուբեն Հախվերդյանը՝ հայկական անիմացիոն ֆիլմերի համար ստեղծած երգերի և երաժշտությունների համար:
Փառատոնի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, փառատոնը հյուրնկալել էր համաշխարհային ճանաչում ունեցող բացառիկ հյուրերի ինչպիսիք էին Էրիկ Պապեն, Սթեֆըն Կազանչյանը, Հենրի Հովհանեսյանը և Ժերալդին Բաշե, Արթուր Դեպինս, Կորին Դետոմբ, Գորյուն Աֆրիկյան, Դավիդ Դուտել, Վասկո Սա, Ռեժինա ՏեսոաԱբել Ալվարես։ Նրանք ոչ միայն գնահատել են ցուցադրվող ֆիլմերը, այլև վարպետության դասեր անցկացրել երիտասարդ անիմատորների համար։
Այս տարվա փառատոնին մասնակցելու հայտ էին ներկայացրել ավելի քան 100 երկրից՝ մոտ 2,000 անիմացիոն ֆիլմով: Արդյունքում փառատոնի ընթացքում հանդիսատեսը հնարավորություն է ունեցել դիտելու շուրջ 400 ֆիլմ՝ ներառված 5 մրցութային ծրագրում:
Փառատոնի մրցանակակիրները.
Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ՝ «Քրիսը Շվեյցարիայից»
Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ՝ «Հերթական մի օր»
Հատուկ մրցանակ․ կարճամետրաժ ֆիլմ՝ «Պաբլոյին հաղթելիս»
Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ՝ «Ուիքենդներ»
Հատուկ մրցանակ․ ավարտական ֆիլմ՝ «Սիրի՛ր ինձ, վախեցի՛ր ինձանից»
Լավագույն ավարտական ֆիլմ՝ «Մի ուրվականի պատմություն»
Լավագույն հեռուստատեսային և ուսուցողական ֆիլմ՝ «Առարկաները չունեն իրավունքներ»
Լավագույն երաժշտական անիմացիոն տեսահոլովակ՝ «N.A.P»
Լավագույն հայկական անիմացիոն ֆիլմ՝ «Տուր ինձ խաղաղություն»
Այս տարի հատուկ մրցանակ էր սահմանել նաև ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը՝ սփյուռքահայ մասնակցի համար: Հաղթողը Ռուսաստանից էր՝ Նատալի Միրզոյան՝ 5 րոպե մինչև ծովը ֆիլմով:
Արդեն չորրորդ տարին է ինչ «ՌեԱնիմանիա» Երևանի միջազգային անիմացիոն կինոյի և պատկերապատման արվեստի փառատոնը հնարավորություն է տալիս երիտասարդ անիմատորներին մասնակցել Անգուլեմի անիմացիոն դպրոցի մեկամսյա դասընթացներին: Ի հիշատակ նկարիչ և անիմատոր Սևան Նաղաշյանի այս տարի կրթաթոշակը վերանվանվել է «ՌեԱ Սևան Նաղաշ» կրթաթոշակ: Կրթաթոշակի արժանացան երկու մասնակից՝ Նանե Սարգսյանը և Արևիկ Արոյանը: «ՌեԱ Սևան Նաղաշ» կրթաթոշակի շրջանակներում հաղթող մասնակիցները հնարավորություն կստանան մեկնելու «ՌեԱնիմանիա»-ի կողմից ֆինանսավորվող մեկամսյա վերապատրաստման դասընթացի Անգուլեմի անիմացիոն դպրոց: Ֆրանսիայի դեսպանությունը ապահովում է ուղևորության ծախսերն, իսկ Նաղաշյան ընտանիքը տրամադրում է գումար (մոտ 500$) մասնակցի կեցության ծախսերը հոգալու համար: Ըստ մրցույթի պայմանների՝ վերապատրաստման դասընթացից հետո մասնակիցները պետք է  «ՌեԱնիմանիա»-ի համար պատրաստեն 30 վայրկյան տևողությամբ անիմացիա, ինչպես նաև  4 վարպետության դաս անցկացնել  Տավուշի մարզի Վազաշեն գյուղում գտնվող Սևան Նաղաշյանի արվեստի դպրոցում:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան աջակցությամբ փառատոնի շրջանակում ցուցադրվել է ֆրանսիական անիմացիոն ֆիլմերի լավագույն ընտրանի:
ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատան աջացությամբ ցուցադրվել է գերմանական արտադրության առաջին՝ 92 տարի առաջ ստեղծված առաջին լիամետրաժ անիմացիոն համր ֆիլմը, որի ցուցադրության համար դեսպանությունը Գերմանիայից հրավիրել էր հայտնի դաշնակահարի ֆիլմի ընթացքում նվագելու համար:

The 10th ReAnimania is over, thus marking the beginning of the preparatory works for the 11th edition. For about a week ReAnmania had turned Armenia into a meeting point of the world-class and beginner animators.
This year marked ReAnimania's 10 years, as well as the eighty-year anniversary of the Armenian animation.
The opening of the festival this year was marked by the "Heartbeats of the Animation" concert. By the way, on the occasion of the 80th anniversary of the Armenian animation, Tigran Mansuryan, Stepan Shakaryan, Robert Amirkhanyan and Ruben Hakhverdyan were awarded by Emancipation Medal of the ReAnimania Festival for the songs and music created for Armenian animation films.
According to the festival's press office, the festival hosted world-renowned guests such as Eric Papen, Stefan Kazantsyan, Henry Hovhannisyan and Géraldine Baché, Arthur de Pins, Corinne De Tombe, Gouryun Afrikyan, David Dutel, Vasco Sa, Regina Tesoa Abel Alvarez. They not only were jury for the films, but also conducted master classes for young animators.
More than 100 countries and about 2,000 animated films applied to participate at this year's festival. During the festival, the audience has had the opportunity to watch over 400 films included in the five competition programs.
The festival winners:
Best feature film, "Chris from Switzerland"
Best feature film, "Another Day"
Special Prize. short film "Winning Pablo"
Best Short Film, "Weekends"
Special Prize. graduation film, "Love Me, Fear Me"
Best graduation film, "A Ghost Story"
Best TV and Educational Film, "Subjects Have No Rights"
Best musical animated video "N.A.P"
Best Armenian Animated Film, "Give Me Peace"
This year, the RA Ministry of Diaspora has also foreseen a special prize for the Armenian Diaspora participants. The winner was from Russia, Nataly Mirzoyan, with the film “5 Minutes to the Sea”.
The ReAnimania International Festival of Yerevan for the fourth year already has enabled young animators to take part in the one-month course of the animation school in Angoulême. In the memory of the painter and animator Sevan Naghashyan this year the scholarship has been renamed "ReA Sevan Naghash”. Two participants - Nane Sargsyan and Arevik Aroyan - were awarded scholarship. Winners of ReA Sevan Naghash Scholarship will be given an opportunity to travel to Angoulême animation school for a one-month training funded by ReAnimania. The French Embassy provides travel expenses, while the Naghashyan family provides money (about $ 500) to cover the living expenses of the participant. Under the terms of the competition, the participants will have to prepare a 30-second-length film for ReAnimania and conduct 4 master classes at Sevan Naghashyan Art School in Vazashen, Tavush Region.
With the support of the French Embassy in Armenia, the festival featured the best selection of French animated films.
With the support of the German Embassy in Armenia, the first feature German animated film created 92 years ago was screened, for which the embassy invited a famous pianist to play during movie.