Մշակույթի նախարարին հրավիրում են՝ չի գնում, «չեն հրավիրում»՝ էլի չի գնում
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում նոյեմբերի 4-ին, կատարվել է Հայրապետական մաղթանք՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ–ի գահակալության 19-րդ տարեդարձի առթիվ։ Ներկա են եղել հոգևորականներ, պետական այրեր, Մայր Աթոռի բարերարներ և տարբեր թեմերից հոգևոր հովիվների առաջնորդությամբ ժամանած ուխտավորներ: Տոնական օրը Հայոց Հովվապետին այցելել են նաև մշակույթի տարբեր գործիչներ:... Բայց ոչ մշակույթի նախարարը։
Հայաստանյան Առաքելական եկեղեցին հայոց մշակույթի կրողը, հավաքողն ու պահպանողն է եղել դարեր շարունակ, երբ Հայաստանը զրկված է եղել պետականությունից, եկեղեցին մշակույթի զարգացման օջախ է եղել։ Եկեղեցում են ստեղծվել հայկական անկրկնելի ու բոլորին զարմացնող մանրանկարները, ծաղկել ու պահվել պատմական գրերը՝ դարձած գրքարվեստ, եկեղեցիների պատերը հայկական քանդակագործության սեղմագրեր են դարձել, իրենք՝ ճարտարապետական նմուշներ...  Մշակութային գործիչները մշտապես հարգանքով են վերաբերվել եկեղեցուն։ Եկեղեցու համար կարևոր այդ իրադարձությունը՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գահակալության տարեդարձին, մշակույթի նախարարը ներկա չի եկել։
Նախ  մշակույթի նախարարությունից հետաքրքրվեցինք՝ արդյո՞ք նախարարը ներկա է եղել Հայրապետական մաղթանքին։ Պատասխանեցին ոչ. «Նախարարը մասնակցության հրավեր չի ստացել»։
Ի՞նչ է դա նշանակում՝ արդյոք որ մշակույթի նախարարը իրեն մշակույթի կրող չի համարում։ Այս հարցը տվեցինք կինոռեժիսոր Արտակ Ավետյանին։
«Մի բան ասեմ՝ դուք եզրակացրեք։ Մշակույթի նախարարին հրավիրեցի իմ «Վիկտոր Համբարձումյան» ֆիլմի պրեմիերային՝ «Մոսկվա» կինոթատրոնում։ Պաշտոնական հրավեր է ուղարկվել։ Նախարարն առանց բացատրության, առանց ոչ մի բանի ուղղակի չեկավ։ Այդ ժամանակ, ընկերներս ասացին, որ նախարարն օպերայի սրճարանում սուրճ էր խմում։
Նախկին նախարարներ, եթե չէին գալիս, ուղարկում էին տեղակալ կամ բաժնի վարիչ։ Գալիս էին, մարդ իրեն լավ էր զգում։ Այս դեպքում լիովին արհամարհական վիճակ էր, որից  ես շատ նեղված եմ, իհարկե»։
Նա նշեց, որ  այս պարագայում նախարարն իր ֆունկցիան չէր կատարել, գոնե կարելի էր նամակ ուղարկել։
«Իր գործն է, որ չի եկել, բայց վրդովված եմ։ Մշակույթի նախարարը պետք է ակտիվ լինի, ամեն մշակութային, հոգևոր միջոցառումներին պետք է ներկա լինի։
Մեր Վեհափառն է, մեր եկեղեցին է, պարտավոր ենք։  Նախարարության ղեկավարն է, միանշանակ պետք է ներկա գտնվի։ Շատ մարդիկ կան, ովքեր նայում են, եթե այդ մարդը ներկա չի գտնվել, իրենք էլ են եզրակացություներ անում եկեղեցու կարևորության մասին»,- ասաց Ա. Ավետյանը։
Հովհ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանի կարծիքով, սխալ է եկեղեցին կապել մշակույթի հետ։ Նա նաև նշեց. «Մենք Վատիկան չենք, աշխարհիկ պետություն ենք»։
ՀՀ վստակավոր նկարիչ Հաղթանակ Շահումյանն ասաց, որ, իհարկե, պետք է նախարարը ներկա լիներ, միաժամանակ հավելեց, որ գուցե քաղաքում չի եղել կամ տեղյակ չեն պահել։
«Իհարկե, պետք է մասնակցեն նման միջոցառումների։ Միայն մշակույթի նախարարը չէ։ Կան տարբեր պաշտոնյաներ, ովքեր պետք է մասնակցեն։ Եկեղեցին մեր մշակույթի շատ կարևոր միջավայրն է, պետք է բոլորս էլ ուշադրության կենտրոնում պահենք»,- նշեց Հ. Շահումյանը։

И.о. министра культуры Армении  приглашают – она не приходит, «не приглашают» – тоже не приходит
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине 4 ноября отметили 19-летие помазания и интронизации Католикоса Всех Армян Гарегина Второго. На мероприятии присутствовали епископы и братия Первопрестольного Святого Эчмиадзина, главы епархий, члены Верховного духовного совета, государственные лица, благотворители и многочисленные паломники из разных епархий во главе с духовными пастырями. В праздничный день Католикоса навестили также различные деятели культуры. Но не министр культуры.
На протяжении веков Армянская апостольская церковь была носителем и хранителем армянской культуры, когда Армения была лишена государственности, церковь являлась очагом развития культуры. Именно в церкви были созданы неповторимые и удивляющие всех армянские миниатюры, появились и сохранились исторические  письмена, ставшие книжным искусством, стены церквей стали краткими изложениями истории армянской скульптуры, стали – образцами архитектуры…Деятели культуры всегда с уважением относились к церкви. На важном для церкви событии – 19-летие помазания и интронизации Католикоса Всех Армян Гарегина Второго – министр культур не присутствовал.
Прежде всего, корреспондент Panorama.am поинтересовался в министерстве культуры РА, на самом ли деле и.о. министра культуры Лилит Макунц присутствовала на мероприятии, на что из ведомства ответили отрицательно. «Министр не получила приглашение принять участие в мероприятии», – пояснили в министерстве культуры.
Что это означает? Неужели министр культуры не считает себя носителем армянской культуры? С данным вопросом корреспондент Panorama.am обратился к кинорежиссеру Артаку Аветяну.
«Скажу кое-что, а вы уже делайте выводы. Я пригласил министра культуры на премьеру своего фильма “Виктор Амбарцумян” в кинотеатре “Москва”. Я направил официальное приглашение. Министр без всяческих объяснений, просто не пришла. В этот момент друзья сказали мне, что министр пьет кофе в кафе оперы. Прежние министры культуры, если не приходили на мероприятие, направляли заместителей или руководителей отделов. В этом же случае – совсем пренебрежительное отношение, в связи с чем я глубоко обижен, конечно же», – отметил он.
Он отметил также, что в этом случае министр не выполнил свои функции, между тем, можно было бы направить письмо с уведомлением.
«Это её дело, что не пришла, просто я очень возмущен. Министр культуры должен проявлять активность, присутствовать на всех культурных и духовных мероприятиях.
Это наш Католикос, наша церковь, мы обязаны. И глава министерства культуры должен присутствовать. Есть множество людей, которые делают выводы из того, что, скажем кто-то не пришел на мероприятие, затем они делают соответствующие выводы о важности церкви», – отметил А. Аветян.
В свою очередь, по мнению художественного руководителя Государственного кукольного театра имени Туманяна Руена Бабаяна, неверно связывать церковь с культурой. Он отметил: «Армения – не Ватикан, а светское государство».
Заслуженный художник РА Ахтанак Шаумян же отметил, что, конечно, министр культуры должен был присутствовать на данном мероприятии, в то же время, добавив, что, возможно её не было в городе или она просто не была в курсе.
«Конечно, министр должна была принять участие в подобном мероприятии. И не только министр культуры. Есть различные должностные лица, которые должны были присутствовать. Церковь является очень важной средой для нашей культуры, мы все должны держать церковь в центре внимания», – отметил А. Шаумян.