Գաբրիել Բալայան. Ոչ Հայաստանում, ոչ Արցախի Հանրապետությունում ռազմագերիներ չկան
Չորս զինծառայողների մահվան պատճառ դարձած վթարի փաստով ծառայողական քննությանը զուգահեռ ընթանում է նախաքննություն, քննչական մարմինն իրականացնում է քննություն։ Կառավարության նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը։
Նա նշեց, որ այս պահին մեկնաբանություններ անելը ճիշտ չէ, իրոք, եղել են բացթողումներ։
Հիշեցնենք, որ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը նշել էր՝ ծառայողական քննության նախնական արդյունքներով արդեն իսկ ակնհայտ է, որ ողբերգության պատճառների շարքում տեղ են գտել տեխնիկական և ծառայության կազմակերպման հետ կապված մի շարք կոպիտ բացթողումներ։
Հարցին, թե ովքեր են մեղավորները, Բալայանն արձագանքեց. «Տարբեր կոչում ունեցող զինծառայողների կողմից եղել են բացթողումներ, հիմա հատուկ հանձնախումբ է աշխատում, ներգրավված են բոլոր ուժերը, որպեսզի նման դեպքեր այլևս տեղի չունենան, եղել են որոշակի տեխնիկական կանոնների խախտումներ, հնարավոր է, որոշ անսարքություններ ի հայտ գան»։
Լրագրողները նկատեցին՝ տեղեկատվոություն է եղել արգելակների չաշխատելու մասին։ Փոխնախարարը պատասխանեց, դա քննարկվող վարկածներից մեկն է, հանձնախումբը դեռ եզրակացություն չի տվել։
Բալայանը մանրամասնեց, թե ինչպես է զինծառայողը դառնում վարորդ. «Դա չի լինում հրամանատարի ցանկությամբ, մինչ նրանց զորակոչվելը, զինծառայողներն անցնում են որոշակի պատրաստվածություն ՊՆ պատվերով ու ըստ ներկայացրած հայտի։ Մենք ընդունում ենք պատրաստված վարորդների։ Եթե պարզվի, որ վթարը եղել է վարորդի մեղքով, ուրեմն անհրաժեշտություն կառաջանա վերանայել ՊՆ ծրագրերը, բայց կարող եմ ասել, որ վարարդը բավականին հմուտ է եղել, նրա ծառայությունը մոտենում էր ավարտին, մի քանի ամիսց զորացրվելու էր»։
Ինչ վերաբերում է գերիների փոխանակման մասին ադրբեջանական մամուլում տարածվող տեղեկություններին, ապա պաշտպանական գերատեսչության ներկայացուցիչն այն որակեց սուտ։
«Մինչ իմ՝ պաշտպանության նախարարությունից դուրս գալու պահը՝ ժամը 10։25 նման առաջարկ պաշտպանության նախարարությունը չի ստացել։ Սովորաբար, իրավակիրառ պրակտիկայում նման առաջարկները մեզ գալիս են հիմնականում Կարմիր Խաչի խողովականերով։ Ես չեմ կարող պատկերացնել, թե ինչի մասին է խոսքը, հաշվի առնելով փաստը, որ Հայաստանում ռազմագերիներ չկան։ Ոչ Հայաստանում, ոչ Արցախի Հանրապետությունում ոչ մի ռազմագերի գոյություն չունի։ Մենք բավականին բաց ենք աշխատում»,-ասաց Բալայանը։
Փոխնախարարի կարծիքով, ադրբեջանական կողմի հայտարարություններն ուղղված են ներքին, ինչ-որ չափով նաև արտաքին շահառուներին, դրանք որևէ հիմնավորում չունեն։

Габриел Балаян: Ни в Армении, ни в Республике Арцах военнопленных нет
Параллельно служебному расследованию по факту ДТП, ставшего причиной гибели 4 военнослужащих, проводится предварительное следствие СК Армении. Об этом сегодня, 8 ноября, после заседания правительства Армении сказал в беседе с журналистами и.о. заместителя министра обороны Габриел Балаян.
Он отметил, что на данный момент неправильно делать комментарии, действительно были упущения.
И.о. министра обороны Давид Тоноян ранее, отметив, что проводится служебное расследование, указал: из предварительных результатов расследования уже ясно, что среди причин трагедии нашли место ряд грубых как технических, так и связанных с организацией службы упущений. Давид Тоноян заверил, что виновные будут привлечены к ответственности по всей строгости закона.
В ответ на вопрос о виновных, Балаян отметил: «Военнослужащими, имеющими различные звания, были допущены упущения, сейчас работает специальная комиссия, вовлечены все силы для исключения подобных инцидентов в будущем. Были нарушения определенных технических норм, возможно, будут выявлены определенные неисправности».
Комментируя муссируемые сведения, что возникли проблемы с тормозами, Балаян сказал: это одна из версий, комиссия пока не представила заключения.
При этом он пояснил, как военнослужащий становится водителем: «Это не происходит по желанию командира: до призыва в армию они проходят определенную подготовку – по заказу Минобороны и в соответствии с представленной заявкой. Если выяснится, что авария произошла по вине водителя, возникнет необходимость в пересмотре программы МО. Но могу сказать, что водитель был весьма искусным, его служба подходила к завершению, через несколько месяцев он должен был демобилизоваться».
Коснулся Балаян и публикаций СМИ о том, что Азербайджан предложил произвести обмен пленными и задержанными двумя сторонами лиц по принципу «всех на всех».
«Могу сказать, что это ложь. Подобного предложения мы не получали», – сказал Г.Балаян журналистам.
«До моего выхода из административного комплекса МО – 10:25 по ереванскому времени – подобного обращения со стороны Баку министерство обороны Армении не получало. Как правило, в правоприменительной практике предложения к нам поступают через каналы Международного комитета Красного креста (МККК). Я не могу представить, о чем речь – с учетом того факта, что в Армении военнопленных нет. Ни в Армении, ни в Республике Арцах (НКР) военнопленных нет. Мы работаем весьма открыто», – подчеркнул он.
Как указал Г.Балаян, заявления азербайджанской стороны рассчитаны на внутреннего потребителя, в какой-то степени и на внешних бенефициаров, они не имеет под собой никаких оснований.