Գազի սակագնի իջեցումը կքայքայի համակարգը. «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Հրանտ Թադևոսյանն այսօր խորհրդարանում չցանկացավ պատասխանել գազի սակագնի էժանացման կամ հակառակը՝ թանկացման վերաբերյալ հարցերին։
«Եթե մենք նպատակ ենք դրել՝ համակարգը քայքայելու, որպեսզի սակագինն իջեցնենք, դա մոտեցում է, պետք է հասկանանք։ Իսկ եթե չենք ուզում քայքայելով իջեցնենք, ուրեմն պետք է քննարկենք։ Քննարկումներ են գնում, կավարտվեն տարեվերջին։ Հիմնավորվածությունները կհասկանանք և կխոսենք»,- ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ Գազի և էլեկտրաէներգիայի հարցով ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի անդամների համոզմամբ՝ ՌԴ-ի հետ կնքված պայմանագրում ստորացուցիչ կետեր կան, Հրանտ Թադևոսյանը չհամաձայնեց՝ ընդգծելով, որ գազային պայմանագրի բոլոր կետերն ի օգուտ Հայաստանի են։
Նա չցանկացավ պատասխանել լրագրողների այն հարցին, թե որքան է կազմում անձամբ իր աշխատավարձը՝ հարցը համարելով ոչ կոռեկտ։

A possible reduction in the gas tariff is problematic, since it may undermine the system, Gazprom Armenia CEO Hrant Tadevosyan said at the National Assembly on Thursday.
“If we don’t want to reduce the gas price through disrupting the system, we should discuss the issue,” he said, adding a final conclusion on the issue will be drawn at the end of 2016, when all discussions are completed.
At the sitting of a parliamentary commission on gas and electricity tariffs earlier on Thursday, Tadevosyan said that the gas sales price is 255 dollars, while the average entry price is 150 dollars “Gazprom Armenia’s margin is 62 dollars. Our spending is greater than revenues, while the issue of finding additional reserves is controversial,” he said.
Tadevosyan did not agree with the claims that the gas contract concluded with Russia features ‘humiliating’ points, stressing all the points of the contract are in the best interests of Armenia.