ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնն ու հանրային ակնկալիքների կառավարումը
Նոյեմբերի 8-ին Աստանայում կայացած ՀԱՊԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստին անդամ երկրների առաջնորդները որոշել են ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցին անդրադառնալ ընթացիկ տարվա դեկտեմբերին կայանալիք հանդիպմանը: Տեղը թափուր է մնացել այն բանից հետո, երբ Հայաստանը ներկայացնող Յուրի Խաչատուրովը հայկական կողմի նախաձեռնությամբ ազատվել էր այդ պաշտոնից։
Ըստ ՀԱՊԿ կանոնադրության՝ գլխավոր քարտուղարը նշանակվում է Խորհրդի կողմից 3 տարի ժամկետով։ Թեկնածությունները ներկայացնում են անդամ երկները ռոտացիոն սկզբունքով՝ ըստ ռուսական այբուբենի։ Հարկ է նշել, որ ռոտացիոն կարգի մասին կարգավորումը ՀԱՊԿ կանոնադրության մեջ ներառվել է միայն 2015թ.-ին։ Իսկ մինչ այդ, 2003-17թթ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը եղել է ՌԴ-ն ներկայացնող Նիկոլայ Բորդյուժան։
Յուրի Խաչատուրովի փոխարինման հարցը լուրջ հանրային քննարկումների տեղիք է տվել թե Հայաստանում, թե ՀԱՊԿ մյուս երկրներում։ Հայաստանում խնդիրը դիտարկվում է ոչ միայն ՀԱՊԿ գործունեության շրջանակներում, այլ այն կապվում է ներքաղաքական զարգացումների, արտաքին քաղաքական կողմնորոշումների և գործող կառավարության աշխատանքի արդյունավետության հետ։ Հարցի նման սրությունը և դրա շուրջ ծավալվող քննարկումները կարող են բացատրվել մի քանի հանգամանքով, այդ թվում՝ Հայաստանի ներքաղաքական վիճակով, «Մարտի 1-ի» գործի հետ կապված Խաչատուրովի պաշտոնանկության, հայ-ռուսական հարաբերություններում կողմերի վերադիրքավորմամբ, Հայաստանի անվտանգության համակարգում ՀԱՊԿ ունեցած նշանակությամբ, ՀԱՊԿ գծով Հայաստանի և դաշնակիցների միջև ոչ լիարժեք վստահության ընկալմամբ և այլն։
Ընդհանրապես, որևէ երկրի ինչի՞ն է պետք, որ իր քաղաքացին զբաղեցնի բարձրագույն պաշտոն որևէ կազմակերպության բյուրոկրատիայում։ Պատասխանն է՝ պրեստիժ, որոշակի ազդեցություն այդ կառույցներում, տեղեկատվության հասանելության ենթադրյալ բարձր մակարդակ, մի խոսքով՝ լրացուցիչ լծակ երկիրը և նրա շահերը ներկայացնելու համար։ Իսկ թե որքանով են Հայաստանի ներկայացուցիչները ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և նաև Եվրասիական Տնտեսական Հանձնաժողովի խորհրդի նախագահի պաշտոններում այս նպատակներն իրականացրել, քննարկման առարկա կարող է լինել ու պատասխանն էլ միանշանակ չի լինի, ինչն առաջին հերթին պայմանավորված է այդ կառույցների առանձնահատկությամբ և հանրային ընկալման մեջ դրանց նշանակությամբ։
Հանրահայտ է, որ երկու կառույցներում էլ բացարձակ գերակայություն ունի Ռուսաստանը, և այդ ռոտացիոն սկզբունքի ներդրումը երկրների ֆորմալ հավասարությունը ցույց տալու փորձ է։ Ով էլ որ լինի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը, որն ըստ կանոնադրության կազմակերպության բարձրագույն վարչական պաշտոնյան է, որևէ լուրջ ազդեցություն չի կարող ունենալ կառույցի վարած քաղաքականության վրա, որոնք որոշում են անդամ երկրները՝ ռուսական կողմի ուշադիր հայացքի ներքո։
Բնականաբար, մնացած անդամ երկրները, այդ թվում նաև Հայաստանը, ունեն իրենց ակնկալիքները ՀԱՊԿ-ից, ինչը հնարավորություն է տալիս գործելու այդ կառույցին և սպասարկելու անդամ երկրների շահերին, թեպետև ՀԱՊԿ անարդույնավետության մասին դժգոհությունները մշտապես եղել են գրեթե բոլոր շահառուների մոտ, նաև Հայաստանի, որը մշտապես բարձրաձայնում է ՀԱՊԿ անդամ երկրների կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքի մասին։
ՀԱՊԿ գործունեությունը դիտարկելիս երբեմն տպավորություն է, որ «հավաքական» բառն անտեղի է օգտագործվում կազմակերպության անվան մեջ, քանի որ անդամ երկրներն ավելի շուտ փորձում են դրա միջոցով ուղղորդել Ռուսաստանի հետ ունեցած իրենց երկկողմ ակնկալիքները՝ պակաս ուշադրություն դարձնելով մնացածների խնդիրներին։
Դրանով հանդերձ՝ ներկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակում ՀԱՊԿ-ը շարունակում է մնալ Հայաստանի անվտանգության ապահովման սյուններից մեկը, և, բնականբար, նախընտրելի կլիներ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ունենալ մեր ներկայացուցիչին։ Սակայն գործող իշխանությունները, հանգամանքների բերումով, նպատակահարմար են համարել Յուրի Խաչատուրովի պաշտոնանակությունը, ինչը Հայաստանի ներսում մեծ հաշվով լուրջ դժգոհության տեղիք չի տվել, ոմանք նույնիսկ ողջունել են այդ քայլը։
Այս դեպքում արդեն պետք է պատրաստ լինել այդ քայլի բերած «կողմնակի վնասին», դրա բացասական հետևանքների դիմակայմանը։ Կարևոր է, որ գոնե այս «փորձառությունն» օգտակար լինի հետագայում որոշումների կայացման ժամանակ «կողմնակի վնասների» ավելի ճիշտ հաշվարկման, հանրային ակնկալիքների կառավարման և «exit strategy» (ելքի ռազմավարություն) մշակման համար։

Должность генсека ОДКБ и управление общественными ожиданиями
В Астане 8 ноября прошла сессия Совета коллективной безопасности ОДКБ, на которой главы государств-членов Организации условились принять окончательное решение о том, кто займет пост генсека ОДКБ, 6 декабря в Санкт-Петербурге. Представитель Армении Юрий Хачатуров, занимавший ранее пост генсека ОДКБ, по инициативе армянской стороны был освобожден от должности, исполняющим обязанности стал его заместитель Валерий Семериков.
Согласно Уставу Организации, Генеральный секретарь назначается решением Совета сроком на три года по представлению СМИД из числа граждан государств – членов. Кандидатуры страны-участницы представляют на ротационной основе, в порядке русского алфавита. Следует отметить, что регулировка касательно ротационной основы в устав ОДКБ была внесена лишь в 2015 году. А до этого, с 2003 по 2017 годы, генсеком ОДКБ был представитель РФ – Николай Бордюжа.
Вопрос замены Юрия Хачатурова вызвал серьезные общественные дебаты как в Армении, так и в других государствах-членах ОДКБ. Проблема в Армении рассматривается не только в рамках деятельности ОДКБ, но также связывается с внутриполитическими развитиями, внешнеполитическими ориентациями и эффективностью работы действующего правительства. Подобная острота вопроса и развивающиеся вокруг него обсуждения могут объясняться несколькими обстоятельствами, включая  внутриполитическую ситуацию в Армении, прекращение полномочий Хачатурова в связи с делом о событиях 1 марта 2008 года, позиции сторон в армяно-российских отношениях, значение ОДКБ в системе безопасности Армении, неполноценное восприятие доверия между Арменией и союзниками по линии ОДКБ и пр..
Вообще, для чего какой-то стране нужно, чтобы ее гражданин занимал высшую должность в бюрократии какой-либо Организации? Ответ: престиж, определенное влияние в этих структурах, предполагаемый высокий уровень доступа к информации, одним словом – дополнительный рычаг для представления страны и ее интересов.
А вот в какой степени представители Армении на постах генсека ОДКБ и председателя Коллегии ЕЭК осуществили эти цели, может служить предметом для обсуждения, ответ же однозначным не будет, что, в первую очередь, обусловлено, особенностями этих структур и их значением в восприятии общества.
Общеизвестно, что абсолютное верховенство в обеих структурах принадлежит России, и введение этого принципа ротации является попыткой показать формальное равенство государств. Кто бы ни занял пост генсека ОДКБ, который, по уставу, является высшим административным должностным лицом Организации, он не может иметь какого-то серьезного влияния на проводимую структурой политику, которую определяют государства-члены – под бдительным взором российской стороны.
Естественно, другие страны – члены, в том числе Армения, имеют свои ожидания от ОДКБ, что позволяет действовать этой Организации и служить интересам стран - членов, хотя жалобы на неэффективность ОДКБ всегда были почти у всех сторон, в том числе у Армении, которая всегда поднимает вопрос о продаже оружия Азербайджану государствами-членами ОДКБ.
При рассмотрении деятельности ОДКБ иногда создается впечатление, что термин «коллективный» неверно используется в названии Организации, поскольку государства-члены скорее с его помощью пытаются направлять свои двусторонние ожидания с Россией, уделяя меньше внимания проблемам остальных.
Вместе с тем, в нынешней геополитической ситуации ОДКБ остается одним из столпов обеспечения безопасности Армении, и, естественно, было бы предпочтительнее, чтобы наш представитель занял пост Генерального секретаря. Однако действующие власти, по стечению обстоятельств, целесообразным посчитали освобождение от должности Юрия Хачатурова, что по большому счету не вызвало серьезного недовольства внутри Армении, некоторые даже приветствовали этот шаг.
В этом случае уже необходимо быть готовым к «побочному ущербу» от этого шага, к противодействию его негативным последствиям. Важно, чтобы, по крайней мере, этот «опыт» был полезен для лучшей оценки «побочных эффектов» при принятии решений в дальнейшем, управлении общественными ожиданиями и разработке «exit strategy» («стратегии выхода»).