«Իրատես». Փաշինյանին չեն վստահում, ավելին, Նազարբաևն ու Բատկան նրա ներկայությամբ կարևորից ու «սրտամոտից» երբեք չեն խոսում
«Իրատես» թերթը գրում է. «ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ բուն նիստերի ժամանակ տեղի են ունենում ոչ «իրական» քննարկումներ ու խոսակցություններ, որոնք հիմնականում կրում են ձևական բնույթ, քանի որ ընթանում են տեսախցիկների, այլ աչք ու ականջների ներկայությամբ։ Բուն զրույց-հարցադրումները տեղի են ունենում անդամ երկրների պատվին տրվող ընթրիքի, ճաշի սեղանների շուրջ՝ միասին կամ դեմ առ դեմ։
«Նիկոլին նման սեղանների շուրջ առանձնապես չեն կանչում, ԵԱՏՄ-ՀԱՊԿ վերնախավը երևի մտածում է՝ հեղափոխականները ճաշ չեն ուտում, սնվում են միայն գաղափարներով, «պաչերով»,- կատակեց ՀԱՊԿ-ին մոտ կանգնած մեր աղբյուրը։
Իրականում նրան չեն վստահում, ավելին, Նազարբաևն ու Բատկան նրա ներկայությամբ կարևորից ու «սրտամոտից» երբեք չեն խոսում, որովհետև, որքան էլ Նիկոլը Պուտինին ու Ռուսաստանին սիրաշահի, միևնույն է, օտար է, Ռուսաստանում էլ չեն մոռանում, որ 20 տարի շարունակ նա խոսել է ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի դեմ»։

«Иратес»: Николу не доверяют, более того, Назарбаев и Лукашенко в его присутствии никогда не говорят о важном
Газета «Иратес» пишет, что во время заседаний ОДКБ и ЕАЭС происходят не «реальные» обсуждения и разговоры, имеющие формальный характер, поскольку это происходят в присутствии видеокамер, посторонних глаз. Настоящие беседы и обсуждения проходят во время ужинов в честь глав государств-членов, вокруг стола, совместно или лицом к лицу.
«Никола к таким столам особенно не приглашают, высшее руководство ОДКБ и ЕАЭС наверное думает, что революционеры не едят, питаются только идеями, "поцелуями"», - пошутил наш собеседник, близкий к ОДКБ.
«В действительности, ему просто не доверяют, более того, Назарбаев и Лукашенко в его присутствии никогда не говорят о «важном» и наболевшем, поскольку, как бы ни пытался Никол угодить Путину и России, все равно, он чужой. В России не забывают, что на протяжении 20 лет он постоянно выступал против СНГ, ОДКБ и ЕАЭС», - отметил источник.