Ծերանոցում ապրող տատիկ-պապիկներն ու մանկատան սաները կհավաքվեն մի հարկի ներքո
Ամանորին ընդառաջ մինչ  Ձմեռ պապիկի հետ հանդիպումը Հայաստանում մանկատան սաներն ու ծերանոցում ապրող, թոռնիկի քաղցրությանը կարոտ պապիկ-տատիկները մի քանի ժամով կհավաքվեն մի հարկի ներքո՝ կյանքի կոչելով «Մի մեծ ընտանիք» նախաձեռնությունը։
Այն հղացել են Գերմանիայում գործող «Հայ Արմատ» ՀԿ-ի հիմնադիրներ Անժելա Ղազարյանն ու Անի Դալլաքյանը։ Ամեն ինչ սկսվել է այն պահից, երբ կազմակերպության անդամներն այցելել են Երևանի Հաղթանակ թաղամասում գործող թիվ 1 տուն ինտերնատ։
Զրույցի ընթացքում հյուրերը նկատել են տարեցների մեջ կուտակված սերն ու հոգատարությունը, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով չեն կարողացել փոխանցել թոռնիկներին։ ՀԿ-ում այս այցելության շնորհիվ մեկ անգամ էլ համոզվել են, որ տարեցներն ընտանեկան ջերմության պակաս ունեն, մտածել են՝ հարկավոր է կյանքի կոչել «Մի մեծ ընտանիք» նախաձեռնությունը։ Այն նախապատրաստում են ՀԿ-ի՝ Հայաստանում աշխատող կամավորները։ Նրանցից Արաքս Բաբայանն է զրուցել պապիկ-տատիկների հետ, հարցրել՝ ի՞նչ կանեին, եթե ապրեին իրենց թոռնիկների հետ։
«Եթե ես հիմա թոռնիկ ունենայի, այսպես կասեղնագործեինք... Եթե թոռնիկս մոտս լիներ, նրա համար կարտասանեի, բայց հաստատ սրանից լավ կստացվեր, որովհետև վիշտ չէի ունենա... Ես աճպարար եմ եղել երիտասարդ ժամանակ ու հիմա, որ մի փոքր վերհիշեմ, միգուցե նորից ստացվի»,- նշել են տուն ինտերնատի բնակիչները։
Արաքս Բաբայանը պատմում է, որ ծերանոցում ապրողների թվում կային նաև թոռներ ունեցողներ, օրինակ, մի տատիկ հպարտությամբ ասել է՝ 5 երեխա ունի, 11 թոռնիկ։
«Կային նաև տարեցներ, որ թոռնիկներ չունեին, կար մի զույգ, որ հենց ինտերնատում էին ամուսնացել ու ապրում էին մի սենյակում։ Ինձ հատկապես գրավեց Սիլվա տատիկի ձեռքի աշխատանքները։ Այնքան գեղեցիկ էին, որ մտածում էի, ձեռք չի կպել դրանց։ Նաև Նավասարդ պապին եմ հիշում, բարեկիրթ, ընթերցասեր մարդ է, սիրով հողագործությամբ էր զբաղվում։ Ռոբերտ պապն էլ պատմեց, որ աճպարարություն անել շատ է  սիրում, խոստացավ մի օր մեզ զարմացնել»,-Panorama.am-ին ինտերնատում տեսածն ու լսածը ներկայացրեց Արաքս Բաբայանը։
Տատիկների, պապիկների ու մանկատանը ապրող երեխաների առաջին հանդիպումը տեղի կունենա դեկտեմբերի 23-ին Բարի տնակում։ Երեխաներին կընտրի «Բարի մամա» ՀԿ-ի հիմնադիր Մարինա Ադուլյանը։ Աբակուս-Երազ զարգացման կենտրոնը կկազմակերպի համատեղ խաղեր, որոնք հետաքրքիր կլինեն, թե տարեցների, թե երեխաների համար: Գերմանիայում գործող ՀԿ անդամներն այժմ ձեռնամուխ են եղել ծրագրի իրականացման համար ֆինանսական միջոցների հայթայթմանը։ Հանդիպումը պետք է անցնի հավուր պատշաճի, կլինեն հյուրասիրություն ու նվերներ։ Յուրաքանչյուր անձի համար միջին ծախսը նախատեսվում է 15 եվրո։
«Նախատեսում ենք, որ հանդիպմանը կմասնակցի 20 երեխա ու 20 տատիկ-պապիկ, քանի որ առաջին հանդիպումն է, որոշեցինք ավելի ակտիվ, մոտիվացիա ունեցողներին ներգրավենք ծրագրում։ Եթե ծրագիրը հաջողվի, ապա հաջորդ հանդիպումների մասնակիցների թիվը կավելանա»,-Panorama.am-ին  ասաց «ՀայԱրմատ»-ի հիմնադիր անդամներից Անժելա Ղազարյանը։
«Բարի մամա» ՀԿ-ի նախագահ Մարինա Ադուլյանը դեռ ընտրում է երեխաներին, որոնք պետք է մասնակցեն հանդիպմանը։ Այս պահին Բարի տնակում ներքին հարդարման վերջին աշխատանքներն են իրականացվում։ Դեկտեմբերի 1-ից այն հյուրառատ, հյուրաշատ ու ջերմ է լինելու։
Այսպիսի տեսք է ունենալու  Բարի տնակի event-հարթակը, որտեղ  կարող եք միջոցառումներ անցկացնել ` դրա դիմաց հանգանակելով գումար, ըստ ցանկության։

Grandparents living in nursing homes and orphanage children will come together
Towards the New Year before meeting with Santa, the grandparents living in nursing homes and orphanage children will come together for a couple of hours, bringing to life the "A Great Family" initiative.
The initiative belongs to the founders of the Germany-based “Armenian Armat” NGO, Anzhela Ghazaryan and Ani Dallakyan. It all started when they visited Internat School N 1 in Haghtanak district of Yerevan.
During the conversation the guests noticed the love and care of the elderly, which they for some reason could not convey to their grandchildren. The NGO founders noticed that the elderly feel a lack of family warmth, and decided to call to life the "A Great Family" initiative. The volunteers working for the NGO in Armenia are making the necessary preparations for the event. Among them Araks Babayan talked to the grandparents, inquiring what they would do if they lived with their grandchildren.
"If I had a grandchild, we would be doing embroidery, like this ... If I had a grandchild, I'd recite for them, but I would definitely do it better than now because I would not have any sorrow then... I used to be a magician when I was young and now if I can recall it a little, maybe I can do it again "said the residents of the nursing home.
Araks Babayan says that among those living in the nursing home there were also grandparents who do have grandchildren, for example, a grandmother proudly said she has 5 children and 11 grandchildren.
"There were also elderly people who did not have grandchildren; there were some couples who got married in the internat and were living in the nursing home. Especially I was captured by grandmother Silva’s handworks. They were so beautiful that I thought no human hand could have touched them. I also remember the grandfather Navasard, a good-hearted person who likes reading and doing farming. Grandfather Robert told us that he liked to do magic, and promised to surprise us one day, "Araks Babayan told Panorama.am.
The first meeting of the grandparents and children living in the orphanage will take place on December 23, in Bari Tnak (Good House). The founder of "Bari Mama" (Kind Mum) NGO, Marina Adulyan, will select the children. Abakus-Yeraz Development Center will organize games that will be interesting for both the elderly and the children. The members of the Germany-based NGO have already taken care of the financial part of the project. The meeting should be appropriate, there will be food and gifts. The average cost per person will be 15 euros.
"We plan to have 20 children and 20 grandparents to attend the meeting. Since this is the first meeting we have decided to involve more active, motivated people in the program. If the program succeeds, we will involve more people next time ", Anzhela Ghazaryan, one of the founding members of the “Hay Armat" told Panorama.am.
The Chairman of the "Bari Mama" NGO, Marina Adulyan, still is still in the process of choosing the children to attend the meeting. At the moment, the final interior works are being done in Bari Tnak. Starting from December 1, it will be a welcoming and warm.