Ծերանոցում ապրող տատիկ-պապիկներն ու մանկատան սաները կհավաքվեն մի հարկի ներքո
Ամանորին ընդառաջ մինչ  Ձմեռ պապիկի հետ հանդիպումը Հայաստանում մանկատան սաներն ու ծերանոցում ապրող, թոռնիկի քաղցրությանը կարոտ պապիկ-տատիկները մի քանի ժամով կհավաքվեն մի հարկի ներքո՝ կյանքի կոչելով «Մի մեծ ընտանիք» նախաձեռնությունը։
Այն հղացել են Գերմանիայում գործող «Հայ Արմատ» ՀԿ-ի հիմնադիրներ Անժելա Ղազարյանն ու Անի Դալլաքյանը։ Ամեն ինչ սկսվել է այն պահից, երբ կազմակերպության անդամներն այցելել են Երևանի Հաղթանակ թաղամասում գործող թիվ 1 տուն ինտերնատ։
Զրույցի ընթացքում հյուրերը նկատել են տարեցների մեջ կուտակված սերն ու հոգատարությունը, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով չեն կարողացել փոխանցել թոռնիկներին։ ՀԿ-ում այս այցելության շնորհիվ մեկ անգամ էլ համոզվել են, որ տարեցներն ընտանեկան ջերմության պակաս ունեն, մտածել են՝ հարկավոր է կյանքի կոչել «Մի մեծ ընտանիք» նախաձեռնությունը։ Այն նախապատրաստում են ՀԿ-ի՝ Հայաստանում աշխատող կամավորները։ Նրանցից Արաքս Բաբայանն է զրուցել պապիկ-տատիկների հետ, հարցրել՝ ի՞նչ կանեին, եթե ապրեին իրենց թոռնիկների հետ։
«Եթե ես հիմա թոռնիկ ունենայի, այսպես կասեղնագործեինք... Եթե թոռնիկս մոտս լիներ, նրա համար կարտասանեի, բայց հաստատ սրանից լավ կստացվեր, որովհետև վիշտ չէի ունենա... Ես աճպարար եմ եղել երիտասարդ ժամանակ ու հիմա, որ մի փոքր վերհիշեմ, միգուցե նորից ստացվի»,- նշել են տուն ինտերնատի բնակիչները։
Արաքս Բաբայանը պատմում է, որ ծերանոցում ապրողների թվում կային նաև թոռներ ունեցողներ, օրինակ, մի տատիկ հպարտությամբ ասել է՝ 5 երեխա ունի, 11 թոռնիկ։
«Կային նաև տարեցներ, որ թոռնիկներ չունեին, կար մի զույգ, որ հենց ինտերնատում էին ամուսնացել ու ապրում էին մի սենյակում։ Ինձ հատկապես գրավեց Սիլվա տատիկի ձեռքի աշխատանքները։ Այնքան գեղեցիկ էին, որ մտածում էի, ձեռք չի կպել դրանց։ Նաև Նավասարդ պապին եմ հիշում, բարեկիրթ, ընթերցասեր մարդ է, սիրով հողագործությամբ էր զբաղվում։ Ռոբերտ պապն էլ պատմեց, որ աճպարարություն անել շատ է  սիրում, խոստացավ մի օր մեզ զարմացնել»,-Panorama.am-ին ինտերնատում տեսածն ու լսածը ներկայացրեց Արաքս Բաբայանը։
Տատիկների, պապիկների ու մանկատանը ապրող երեխաների առաջին հանդիպումը տեղի կունենա դեկտեմբերի 23-ին Բարի տնակում։ Երեխաներին կընտրի «Բարի մամա» ՀԿ-ի հիմնադիր Մարինա Ադուլյանը։ Աբակուս-Երազ զարգացման կենտրոնը կկազմակերպի համատեղ խաղեր, որոնք հետաքրքիր կլինեն, թե տարեցների, թե երեխաների համար: Գերմանիայում գործող ՀԿ անդամներն այժմ ձեռնամուխ են եղել ծրագրի իրականացման համար ֆինանսական միջոցների հայթայթմանը։ Հանդիպումը պետք է անցնի հավուր պատշաճի, կլինեն հյուրասիրություն ու նվերներ։ Յուրաքանչյուր անձի համար միջին ծախսը նախատեսվում է 15 եվրո։
«Նախատեսում ենք, որ հանդիպմանը կմասնակցի 20 երեխա ու 20 տատիկ-պապիկ, քանի որ առաջին հանդիպումն է, որոշեցինք ավելի ակտիվ, մոտիվացիա ունեցողներին ներգրավենք ծրագրում։ Եթե ծրագիրը հաջողվի, ապա հաջորդ հանդիպումների մասնակիցների թիվը կավելանա»,-Panorama.am-ին  ասաց «ՀայԱրմատ»-ի հիմնադիր անդամներից Անժելա Ղազարյանը։
«Բարի մամա» ՀԿ-ի նախագահ Մարինա Ադուլյանը դեռ ընտրում է երեխաներին, որոնք պետք է մասնակցեն հանդիպմանը։ Այս պահին Բարի տնակում ներքին հարդարման վերջին աշխատանքներն են իրականացվում։ Դեկտեմբերի 1-ից այն հյուրառատ, հյուրաշատ ու ջերմ է լինելու։
Այսպիսի տեսք է ունենալու  Բարի տնակի event-հարթակը, որտեղ  կարող եք միջոցառումներ անցկացնել ` դրա դիմաց հանգանակելով գումար, ըստ ցանկության։

«Одна большая семья»: Воспитанники детских домов и проживающие в домах престарелых бабушки и дедушки вместе отпразднуют Новый год
В преддверии Нового года в Армении воспитанники детских домов и проживающие в домах престарелых в тоске по внукам дедушки-бабушки, на несколько часов соберутся под одной крышей – реализовав инициативу «Одна большая семья».
Авторами этой идеи являются основатели общественной организации «Ай армат» Анжела Казарян и Ани Даллакян. Всё началось с того момента, когда члены организации посетили Ереванский дом-интернат №1 престарелых в районе Ахтанак.
В ходе беседы гости заметили накопленную годами любовь и заботу пожилых людей, которые по различным причинам не смогли передать своим внукам. Благодаря этому визиту в общественной организации вновь убедились, что пожилые люди также нуждаются в семейной заботе, и появилась идея реализации инициативы «Одна большая семья». Данную инициативу проводят волонтеры общественной организации, работающие в Армении. Одна из волонтеров Аракс Бабаян побеседовала с дедушками-бабушками дома престарелых, спросила, чем бы они занимались, если бы жили вместе со своими внуками.
«Если бы у меня сейчас были бы внуки, мы бы вот так вышивали… Если бы мой внук был бы рядом, я бы прочитала для него стихотворение, и вышло бы куда лучше, поскольку я бы так не переживала… В молодости я была фокусницей и сейчас, если немного вспомнить, возможно, у меня это вновь получится», – отметила одна из жительниц дома-интерната.
Аракс Бабаян рассказала также, что в числе проживающих в доме престарелых были также те, у кого есть внуки, к примеру, одна бабушка с гордостью рассказывала, что у нее 5 детей и 11 внуков.
«Были также пожилые люди, у которых не было внуков. Была также пара, которая сыграла свадьбу прямо в интернате и они жили в одной комнате. Особенно меня впечатлили изделия ручной работы бабушки Сильвы. Они были настолько красивыми, будто вовсе не тронуты рукой. Помню также деда Навасарда: он вежливый, любящий читать книги человек, с интересом занимается земледелием. А дед Роберт рассказал, что любит показывать разные фокусы, пообещал – однажды удивить всех нас», – рассказала в беседе с корреспондентом Panorama.am Аракс Бабаян.
Первая встреча проживающих в интернате бабушек и дедушек с воспитанниками детского дома состоится 23 декабря в «Добром домике». Отбор детей проведет основатель ОО «Добрая мама» Марина Адулян. Центр развития «Абакус-Ераз» организует совместные игры, которые будут интересны как взрослым, так и детям. Представители действующей в Германии общественной организации сейчас приступили к сбору финансовых средств на реализацию программы. Встреча должна пройти надлежащим образом. В среднем на каждого человека предусматриваются расходы в размере 15 евро.
«Планируем, что во встрече примут участие около 20 детей и 20 бабушек и дедушек, поскольку это первая встреча, мы решили включить в программу самых активных и имеющих мотивацию. Если программа пройдет успешно, то число участников дальнейших встреч увеличится», – в беседе с корреспондентом Panorama.am сказала Анжела Казарян.
Основатель ОО «Добрая мама» Марина Адулян пока проводит отбор среди детей, которые должны принять участие во встрече. На данный момент в «Добром домике» проводятся последние отделочные работы. С 1 декабря с.г. «Добрый домик» примет гостей.
Так будет выглядеть event-этаж, где можно проводить различные мероприятия, по желанию собирая пожертвования.