Վանի Գևաշ (պատմ. Ոստան) շրջանում գտնվող Աղթամար կղզի խմելու ջուր հասցնելու նախագիծը կյանքի է կոչվել: Այս մասին իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է Վանի նահանգապետ Մուրաթ Զորլուօղլուն:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, Աղթամար կղզի խմելու ջուր հասցնելու նախագծի իրականացման համար Վանի համապատասխան վարչությունը 5 մլն թուրքական լիրա է տրամադրել դեռևս 2018թ. մայիսին:
Սեպտեմբերի 16-ին նախագծի շրջանակում սկսվել են Վանա լճի ափից ոչ հեռու գտնվող Արտոս լեռան փեշերին հոսող աղբյուրների ջուրը հատուկ խողովակաշարերի միջոցով Վանա լճի հատակով կղզի տեղափոխելու աշխատանքները:
Խողովակաշարի ընդհանուր երկարությունը կազմում է 4 կմ: Կղզում 5 ցայտաղբյուր է տեղադրվել:
Ավելի վաղ` փետրվար ամսին Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունը հավանության էր արժանացրել դեպի Վանա լճի Աղթամար կղզի խմելու ջուր հասցնելու Վանի քաղաքապետարանի ներկայացրած նախագիծը:
Վանի Գևաշ համայնքի ղեկավար Սինան Հաքանը նշելով, որ կղզին կարևոր նշանակություն ունի Թուրքիայի զբոսաշրջության զարգացման գործում, ասել էր. «Կղզու կանաչ զանգվածի մեծ մասը կազմում են նշենիները: Այստեղ 100 տարեկան էնդեմիկ ծառեր կան: Վերջին տարիների կլիմայի գլոբալ փոխոփություններն այստեղ նույնպես զգալի են: Վերջին 10 տարում կղզու բնությունը չորանում է: Եթե միջոցներ չձեռնարկեինք, Աղթամար կղզին կարող էր անապատանալ: Այս նախագիծը կարևոր է հատկապես նշենիները փրկելու, տարածքը 12 ամիս կանաչ պահելու և զբոսաշրջիկների համար ավելի գեղեցիկ միջավայր ապահովելու տեսանկյունից»:

Проект по обеспечению острова Ахтамар питьевой водой в районе Геваш, расположенном на южном берегу озера Ван, реализован. Об этом в микроблоге Twitter написал губернатор турецкой провинции Ван Мурат Зорлуоглу.
Как передает «Ermenihaber.am», для реализации проекта по обеспечению острова Ахтамар питьевой водой соответствующее управление Вана предоставило 5 млн турецких лир ещё в мае 2018 года.
16 сентября в рамках проекта были начаты работы по прокладке водопровода протяженностью 4 тысячи метров по дну озера. На озере расположено 5 фонтанчиков с питьевой водой.
Ранее, в феврале с.г. МВД Турции одобрило представленный мэрией Вана проект по обеспечению острова Ахтамар питьевой водой.
Руководитель общины Геваш Синан Акан отметив, что остров представляет важное значение в деле развития туризма Турции, сказал: «Большую часть зеленых зон острова составляют миндальные деревья. Здесь также есть 100-летние деревья. Происходящие в последнее время глобальные климатические изменения здесь также ощущаются. За последние 10 лет флора переживает период засухи. Если мы не предпримем мер, остров Ахтамар может превратиться в пустыню. Данный проект важен особенно с точки зрения сохранения миндальных деревьев и обеспечения красивой среды для туристов».