Վիգեն Սարգսյան. Եթե զիջենք ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը, դա կլինի կառավարության ձախողումը
Պաշտպանության ոլորտի վերաբերյալ գնահատականներ առաջիկայում չեմ պատրաստվում տալ նախկին նախարարի համար այդքան էլ ճիշտ չէ դա:ՀՀԿ խորհրդի նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀԿ ԳՄ անդամ, պաշտպանության  նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Կարծում եմ, որ մեր զինված ուժերն ինչպես միշտ մարտունակ վիճակում են, պատրաստ են կատարել իրենց առջև դրված խնդիրները: Շատ լավ  է, որ կա օպերատիվ կապ Հայաստանի ու Ադրբեջանի զինված ուժերի մակարդակով, դա նախագահի ու վարչապետի միջև կապ չէ, ինչպես բացատրեց  պաշտպանության նախարար Տոնոյանը»,-ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Նախկին նախարարը կարևորեց օպերատիվ կապի առկայությունը, հիշեցրեց` նախկինում էլ եղել է նման կապ կողմերի միջև:
«Պարբերաբար հատուկ կապ կամակերպվել է, երբ եղել է քննարկելու հարց, դա տեխնիկապես բարդ չէ: Իմ պաշտպանության նախարար լինելու ընթացքում առնվազն երկու անգամ նման գործունեություն իրականացվել է: Դա շատ նորմալ, բնականոն վիճակ է լարված հակամարտությունների շրջանում: Նման կապ ունենալը շատ կարևոր է, հետևաբար կարծում եմ`  վատ չէ, որ նման կապ կա»,-ասաց Սարգսյանը:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտանում Հայաստանի ներկայացուցչի` հնարավոր չնշանակմանը, Վիգեն Սարգսյանը նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է շարունակի ամեն ինչ անի թույլ չտալու այդ պաշտոնի կորուստը:
«Եթե դեկտեմբերի 6-ին մենք զիջենք այդ պաշտոնը, դա կլինի կառավարության մեծ ձախողումը: Կարծում եմ, որ պետք էր այդ ռիսկը պարտադիր հաշվի առնել քայլեր ձեռնարկելիս, որվհետև գլխավոր քարտուղարի ու ԵԱՏՄ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոն ունենալու համար մեր կառավարությունը բավականին լուրջ ջանքեր է ներդրել, կարծում եմ, դա մեծ առավելություն էր տալիս մեզ»,-ասաց նա:
Սարգսյանի խոսքով, ցանկացած մեկը պետք է հասկանար, թե ինչքան ճնշում կար Ղարաբաղյան պատերազմի բովով անցած մարտական գեներալին այդ պաշտոնում նշանակելու ՀՀ ջանքերին:
Նախկին նախարարի գնահատմամաբ, ՀԱՊԿ-ը լրջագույն կառույց է, որի կանոնադրությունը սահմանում է կոլեկտիվ պաշտպանություն, մեխանիզմներ ներքին գներով զենք ձեռք բերելու վերաբերյալ, համատեղ զորավարժությունների ընդարձակ գործիքակազմ, Հայաստանը ՀԱՊԿ-ում եղել է ակտիվ անդամներից, միշտ ունեցել է իր ծանրակշիռ խոսքը:

Виген Саркисян: Если мы уступим пост генсека ОДКБ, это станет большим фиаско правительства Армении
«Оценки относительно сферы обороны в ближайшее время озвучивать я не намерен – для бывшего министра обороны это не столь верно», – заявил сегодня на пресс-конференции по итогам заседания Совета Республиканской партии Армении экс-глава Минобороны Виген Саркисян.
«Я думаю, что наши Вооруженные Силы, как всегда, боеспособны, готовы выполнить поставленные задачи. Очень хорошо, что установлена оперативная связь на уровне Вооруженных Сил Армении и Азербайджана, это не связь между президентом и премьер-министром, как пояснил министр обороны Тоноян», – сказал Виген Саркисян.
Экс-глава Минобороны Армении отметил важность наличия оперативной связи, напомнил, что в прошлом также существовала подобная связь между сторонами.
«Периодически организовывалась специальная связь, когда возникали вопросы, подлежащие обсуждению. В ходе моего пребывания на посту министра обороны, по меньшей мере, дважды были проведены такие мероприятия. Это очень нормально, естественная ситуация при напряженных конфликтах. Очень важно иметь такую связь, поэтому я думаю, что неплохо, что такая связь налажена», – сказал Саркисян.
Коснувшись возможного отказа назначить представителя Армении на пост генерального секретаря ОДКБ, Виген Саркисян указал, что Ереван должен продолжать делать все возможное, чтобы не допустить потери этого поста.
«Если мы уступим этот пост 6 декабря, это будет большим провалом правительства. Я считаю, что этот риск следовало обязательно принимать во внимание прежде, чем предпринимать шаги, поскольку наше правительство приложило весьма серьезные усилия для того, чтобы представители Армении заняли посты генсека ОДКБ и председателя Коллегии ЕЭК. Думаю, это давало нам большое преимущество», – сказал он.
По словам Саркисяна, каждый должен был понять, какое давление оказывалось в ответ на усилия Армении по назначению на этот пост генерала, прошедшего через пекло карабахской войны.
Как отметил бывший министр, ОДКБ представляет собой серьезную структуру, устав которой подразумевает коллективную оборону, механизмы приобретения оружия по внутренним ценам, широкий инструментарий совместных военных учений, Армения в ОДКБ была одним из активных государств-членов, всегда имела свое весомое слово.